Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko u subotu je za nacional.hr analizirao nove ruske napade i utjecaj na Crnomorsku inicijativu za žito, kao i pomoć zapada i SAD-a u naoružanju.
“Ruska Federacija izvela je proturadarskom raketom napad Kh-31P na civilni brod koji je plovio pod zastavom Liberije dok se približavao jednoj od luka regije Odesa. Od posljedica ovog vojnog zločina smrtno je stradao pilot broda, a tri člana posade su ozlijeđena. Ozlijeđeni članovi posade su državljani Filipina, a preminuli pilot je državljanin Ukrajine. Rusi su koristili proturadarski projektil koji je ispaljen iz taktičkog zrakoplova ruskog ratnog zrakoplovstva iznad Crnog mora. Brod koji je Rusija napala trebao je s teretom željezne rude krenuti prema Kini.
Ovaj ratni zločin još je jedan dokaz terorističke prirode Putinove Rusije – postao je to 21. namjerni napad na ukrajinske luke od povlačenja Rusije iz Crnomorske inicijative za žito. Od tada Rusija ne samo da granatira lučku infrastrukturu Ukrajine, već prijeti i plovilima trećih zemalja tijekom njihova boravka u sjeverozapadnom dijelu Crnog mora. Rusija je projektilima i bespilotnim letjelicama pogodila više od 160 objekata ukrajinske lučke infrastrukture u regijama Odese i Mikolajeva u pokušaju da izazove glad u svijetu. Rusija je namjerno napala civilni strani brod koji nije imao nikakve veze s obrambenim snagama Ukrajine. Svrha ruskog terorističkog napada je blokiranje rada ukrajinskih luka i zaustavljanje kretanja trgovačkih brodova kroz privremeni morski koridor. Ovo je još jedan drski pokušaj Moskve da potkopa globalnu sigurnost hrane. Adekvatna reakcija međunarodne zajednice trebala bi biti jačanje zaštite pomorskog koridora i ukrajinskih luka kroz protuzračnu obranu. Prema normama međunarodnog pomorskog prava, akcije Ruske Federacije kvalificiraju se kao pomorsko piratstvo i zaslužuju nove sankcije međunarodne zajednice. Oštećenima će odmah biti isplaćena naknada predviđena ugovorima.
U isto vrijeme, Ukrajina odgovorno ispunjava svoju misiju kao jamac svjetske prehrambene sigurnosti. Čak ni ruska agresija punog opsega nije uzdrmala spremnost Ukrajinaca da pomognu. Ukrajinsko žito je ključ za sprječavanje globalne krize hrane, a ukrajinske morske luke su od strateške važnosti za očuvanje sigurnosti isporuke namirnica u svijetu. U 2022. godini ukrajinsko žito spasilo je 100 milijuna ljudi od gladi. Od ključne je važnosti za sigurnost hrane u mnogim afričkim zemljama, poput Eritreje, Mauritanije, Gane, a također i Libanona. Stalni ruski raketni napadi na ukrajinsku lučku infrastrukturu izazov su svjetskoj sigurnosti hrane. Najčešći objekti granatiranja su luke Reni i Izmail u regiji Odesa. Stoga je zaštita ukrajinske lučke infrastrukture od ključne važnosti za izvoz.
Rusija je još jednom potvrdila da je teroristička država u međunarodnim razmjerima: sankcije i potpuna međunarodna izolacija logičan su korak kao odgovor na Putinove zločine. Stalne isporuke sustava protuzračne obrane Ukrajini doprinos su partnera globalnoj sigurnosti hrane. Osim toga, Oružane snage Ukrajine trebaju drugo visokotehnološko oružje kako bi porazile ruske snage. Zapadno oružje nanijelo je novi poraz terorističkoj državi: visoki ruski časnici poginuli su u visoko preciznom napadu na zapovjedništvo u privremeno okupiranom gradu Skadovsk na obali Crnog mora. Kako se pokazalo, 10 ruskih časnika je ubijeno, oko 15 je ranjeno. Uništenje ruskog stožera bio je još jedan udarac Putinovom imidžu: ruska vojska se postupno uništava, trpeći velike gubitke.
Oružane snage Ukrajine učinkovito provode taktiku “tisuću malih rezova” i uništavaju vojni potencijal Ruske Federacije. Konkretno, nedavno su oružane snage pogodile dva ruska amfibijska broda na području privremeno okupiranog Krima, koji su potonuli. Svaki takav brod s ugrađenim naoružanjem može u borbenim uvjetima prevesti 92 osobe vojnog osoblja. Rusija je postala zajednička prijetnja cijelom civiliziranom svijetu: Putin je stvorio najveći broj izazova za Zapad od kraja Drugog svjetskog rata. U takvim okolnostima sveobuhvatno slabljenje Moskve treba provoditi zajedničkim snagama. Visokotehnološko oružje koje pobjeđuje Rusiju jamstvo je očuvanja statusa quo Zapada koji mora osigurati svoj civilizacijski identitet, a SAD i zapadni partneri imaju još jedan dokaz korištenja najnovijeg oružja isključivo za svoju svrhu – uništavanje vojske agresorske zemlje.
Oružane snage Ukrajine nikada ne koriste oružje za napad na civilne objekte. To je ideologija vođenja rata od strane ukrajinske vojske i trebali bi je bolje razumjeti partneri koji Kijevu šalju oružje. Budući da je to ideologija civilizirane vojske i zemlje pobjednice, imamo veliku razliku između događaja u Ukrajini i drugim dijelovima svijeta, uključujući Bliski istok. Ako Izrael dobije 14,3 milijarde dolara od SAD-a za borbu protiv Hamasa, libanonskog Hezbollaha, jemenskih Hutija i saveznika Teherana te iranskih dobrovoljaca u Siriji, onda ruska vojska može biti više od 100 puta naoružanija od svih gore spomenutih bliskoistočnih oružanih skupina i organizacija. Ali Ukrajina ne traži 1430 milijardi dolara. Spremna je primiti 5 puta manje, što će i dalje biti prilika da se osigura ukrajinska pobjeda. Ali Kijev nije ni blizu da dobije takva sredstva. Čini se da je netko na Zapadu i u SAD-u odlučio uštedjeti novac upravo na pomoći Ukrajini. Ovo je vrlo čudan i opasan korak. Ulaganje u ukrajinsku vojsku je zajamčeno ulaganje u pobjedu i trijumf mira i demokracije. Nitko ne može jednostavno sakriti od krvavih događaja u Ukrajini u daljini iza mora ili oceana. S takvom filozofijom može se očekivati da će im ruska vojska uskoro pokucati na vrata”, napisao je.
Komentari