Glasnogovornica Ministarstva vanjskih poslova Ruske Federacije Maria Zakharova izjavila je da Rusija neće sudjelovati na drugom mirovnom summitu koji bi se trebao održati u studenom 2024. godine.
Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko u analizi za nacional.hr je napisao: “Predstavnici Rusije nisu sudjelovali ni na jednom sastanku u okviru Bürgenstock procesa i neće. Sam proces nema nikakve veze s nagodbom”, rekla je Zakharova. Ona smatra da je cilj novog summita “promicati apsolutno neodrživu “formulu Zelenskog “kao alternativnu osnovu za rješavanje sukoba”, pridobiti potporu svjetske većine i u njezino ime postaviti ultimatum Rusiji da se preda.
Istodobno je izjavila da Moskva “ne odustaje od političkog i diplomatskog rješenja krize” te da je spremna razgovarati o “stvarno ozbiljnim prijedlozima koji uzimaju u obzir situaciju “na terenu” i geopolitičku realnost”.
Prema riječima tajnice za tisak Ministarstva vanjskih poslova Ruske Federacije, bez Rusije i “uzimajući u obzir njezine interese” nemoguće je postići “pravedno i održivo rješenje”. Dakle, izjave Kremlja o spremnosti na pregovore potpuno su u suprotnosti sa stvarnim djelovanjem Ruske Federacije.
Pozivajući da se “uzme u obzir situacija na terenu”, Moskva pokušava navesti Kijev na teritorijalne ustupke, što je za ukrajinsko društvo apsolutno neprihvatljivo. Uostalom, Ukrajina se nikada neće odreći svojih teritorija i građana koji se nađu pod privremenom okupacijom. Odbijanjem ponude za sudjelovanje na mirovnom summitu Moskva praktički pokazuje namjeru da nastavi rat.
LEVČENKO: Mandat UN-a tisuću puta bolja ideja od ruske okupacije, ali…
Podsjetimo, neke zemlje svijeta nisu sudjelovale na prvom mirovnom summitu, obrazlažući svoj stav nedolaskom predstavnika Ruske Federacije. Kao da je bez Rusije, očito, nemoguće dogovoriti nešto stvarno po pitanju rata i mira u Ukrajini. Stoga, kako bi otklonio moguće insinuacije da Kijev namjerno ne poziva Moskvu na mirovne summite, predsjednik V. Zelenski je pozivom Rusiji na drugi mirovni summit uvjerljivo pokazao da je prioritet Ukrajine pravedan mir, a ne beskrajni rat, što Kremlj zapravo traži.
Istodobno je ukrajinski predsjednik rekao da se saveznici Kijeva slažu da je na drugi mirovni summit potrebno pozvati predstavnike ruske strane koji bi se, prema njegovim riječima, mogli upoznati s “planom pobjede” koji je predložio.
Postalo je jasno da napori Moskve da prekine prvi mirovni summit već u lipnju 2024. pokazuju da se Rusija boji konsolidacije međunarodne zajednice oko podrške Ukrajini. Ne bi sudjelovala na ovom događaju ni da je dobila pozivnicu.
Predlažući Formulu mira još u jesen 2022., predsjednik V. Zelenski pozvao je na poštivanje Povelje UN-a, kako bi sve za što je UN stvoren bilo učinkovito. Inače, svaka točka Formule mira temelji se na načelima, ciljevima i normama Povelje UN-a – na pravima zajamčenim državama, te na rezolucijama Opće skupštine koje je već podržala većina država.
Dakle, put do pravednog mira, koji Kijev vidi, podrazumijeva poduzimanje jasnih koraka koje svi jednako razumiju, a sve je to uključeno u Formulu mira. To je provedba Povelje UN-a bez stvaranja novih i nepotrebnih podjela svijeta na blokove ili regionalne skupine. Za to je potrebno pripremiti Drugi mirovni samit kako bi se okončao rat. Na temelju toga, predsjednik Ukrajine je pozvao sve zemlje svijeta da se pridruže Kijevu u ovom procesu. Svi oni koji istinski poštuju Povelju UN-a. Uostalom, sve zemlje i regije svijeta jednako su važne za mir bez iznimke. Baš kao što bi Povelja UN-a trebala funkcionirati bez iznimke.
Tijekom svojih govora u New Yorku, šef ukrajinske države je istaknuo da se ovaj rat ne može tako lako “skrasiti”. Ruski agresor se ne može umiriti pričom, potrebne su akcije. Putin je prekršio toliko međunarodnih normi i pravila ne samo da bi prestao. Stoga je V. Zelenski na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a posvećenoj situaciji u Ukrajini naglasio da se „Rusiju može samo prisiliti na mir. Primoran ka miru mora biti jedini agresor u ovom ratu, jedini prekršitelj Povelje UN-a.” Istodobno, Kijev smatra da vojna potpora Ukrajini, kao i davanje dopuštenja za korištenje dalekometnog oružja protiv ciljeva na teritoriju Ruska Federacija, jedini je način da se Moskva prisili da slijedi put mira.
Međutim, Rusija je odmah reagirala na ovakav stav Ukrajine. “Vlasti Ukrajine su u kobnoj zabludi u vezi s činjenicom da se “Rusija može samo prisiliti na mir. Jer Rusiju je nemoguće natjerati”, rekao je na brifingu glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov, koji je cinično uvjeravao da je Rusija tobože “pobornica mira”, ali uz uvjet da osigura temelje svoje sigurnosti i ispuni postavljene zadatke.
Bez postizanja ovih ciljeva postavljenih prije početka rata, “nemoguće je natjerati Rusiju na nešto”. Peskov je nastavio da je pozicija Ukrajine “najdublja pogreška” koja će neminovno imati posljedice za nju. Odnosno čak i golim okom se vidi da je ova izjava prožeta dubokom mržnjom prema postizanju mira u Ukrajini na temelju normi i načela međunarodnog prava, a također predstavlja izravnu prijetnju Kijevu zbog njegovog principijelnog stava temeljenog na odredbama Povelje UN-a. Čini se da Peskov ne zna da je “prisila na mir” međunarodni pravni pojam, a ne pojam prijetnji gangsterskog Peterburga, gdje su djelovali Putin, Medvedev i Prigožin.
Tako je međunarodna zajednica ponovo u stanju da se uvjeri u agresivne namjere Moskve, koja vidi mogućnost postizanja mira isključivo sa pozicije sile, a ne Povelje UN. Stoga je izjava predsjednika Finske Aleksandra Stuba da je došlo vrijeme da se Rusija isključi iz svih tijela UN-a, kao zemlje gorljivog kršitelja Povelje ove organizacije i agresora koji predstavlja opasnost za cijelu međunarodnu zajednicu, apsolutno je na vrijeme.
Komentari