LEVČENKO ‘Da, saveznici osiguravaju protuzračnu i proturaketnu obranu, ali nedovoljno…’

Autor:

NFOTO

Rusija je 26. kolovoza lansirala 236 projektila i bespilotnih letjelica na Ukrajinu. Ukrajina je doživjela najmasovniji zračni napad ruskih okupatora od početka rata. Ukupno je lansirano 127 projektila različitih tipova i 109 borbenih bespilotnih letjelica, navodi u analizi za nacional.hr bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko.

Snage zračne i raketne obrane Ukrajine neutralizirale su 102 rakete i 99 dronova. Rusi su napali većinu regija Ukrajine, ali Ukrajinci se nisu uplašili terorističkih aktivnosti. Kao i uvijek, od ruskog terora prvenstveno strada civilno stanovništvo. Rusi su pokušali nanijeti maksimalnu štetu kritičnoj infrastrukturi Ukrajine, posebice energetskom kompleksu. Namjerno su pogodili Kijevsku HE. Srećom, nema opasnosti od pucanja brane. Gotovo je nemoguće probiti je raketama, za razliku od Kahovske HE koju su Rusi uništili eksplozijom iznutra. Međutim, ako bi se to dogodilo, pola grada Kijeva moglo bi biti pod vodom, to je dva milijuna ljudi. Nemoguće je izračunati razinu štete. Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski rekao je da teror “Putinove bolesne kreature” hrani slabost i neadekvatnost odluka zapadnih partnera – SAD-a, Britanije, Francuske i drugih. Konkretno, po pitanju dozvole za dalekometne udare zapadnim oružjem na Rusku Federaciju.

I druge zemlje bile su pogođene ruskim napadom. U Moldaviji je došlo do kvarova u energetskom sustavu. Ruski dron kamikaza narušio je poljski zračni prostor. Snage zračne i raketne obrane Ukrajine uništile su većinu ruskih projektila i dronova, spasivši tisuće života. Udar je bio usmjeren na kritičnu, civilnu infrastrukturu, pa je šteta nastala u brojnim regijama. Napadnuto je 15 regija. U Lucku su Rusi pogodili stambenu zgradu. Pogođeno je 57 objekata u više od 50 naselja. U ukrajinskom energetskom sektoru nastala je teška situacija zbog ruskog raketnog napada. Ovo je najavio ministar energetike Herman Galuščenko. „Ukrenergo“ je hitno uveo režim hitnog isključenja struje.

Neprijatelj je iznad Ukrajine lansirao 109 bespilotnih letjelica Shahed, 77 krstarećih raketa Kh-101, tri rakete Kh-22, 28 krstarećih raketa Kalibr, 6 balističkih raketa Iskander-M, tri aerobalističke rakete Kinzhal i deset raketa Kh-59/Kh-69. Prosječna cijena iranskog drona Shahed-136/131 je 193.000 dolara. Odnosno, 109 jurišnih dronova košta oko 21,3 milijuna dolara. Cijena “Kinžala” je 10 milijuna dolara, ukupna vrijednost ispuštenih projektila je 30 milijuna dolara. Cijena rakete Kh-22 procjenjuje se na milijun dolara, tako da je ukupna potrošena suma tri milijuna dolara. Projektil Kh-101 košta 13 milijuna dolara po jedinici, tako da je ukupna vrijednost lansiranih raketa ovog tipa milijardu dolara, dok je cijena krstareće rakete Kalibr 6,5 milijuna dolara, pa je ukupna cijena ovih projektila bila 182 milijuna dolara. dolara. Projektili Kh-59/Kh-69 procjenjuju se na 0,5 milijuna dolara po jedinici, tako da je ukupna vrijednost ispuštenih projektila ovog tipa 5 milijuna dolara. Balistička raketa Iskander-M može koštati 3 milijuna dolara, tako da je ukupna cijena svih lansiranih projektila ovog tipa 18 milijuna dolara. Kao rezultat toga, ukupni iznos koji je Rusija potrošila na napad na Ukrajinu 26. kolovoza iznosi 1,26 milijardi dolara. Iduće noći Rusija je opet cinično napala Ukrajinu. Od posljedica ovog granatiranja četiri osobe su poginule, a 16 ih je ranjeno. Ovaj put Rusi su upotrijebili 90 zračnih ciljeva, uključujući 81 dron Shahed-136/131, kao i krstareći, balističke i aerobalističke rakete. “Ukrajina priprema svoje odgovore. S oružjem vlastite proizvodnje”, rekao je ministar obrane Rustem Umjerov.

Kijev priprema za administraciju američkog predsjednika Joea Bidena popis ciljeva u Rusiji koji se mogu pogoditi ako Washington ukine ograničenja na korištenje američkog dalekometnog oružja. Ukrajina planira koristiti ovaj popis kao još jedan pokušaj da uvjeri Washington da ukine ograničenja na korištenje američkog oružja u Ruskoj Federaciji. SAD je već primio popis nekih potencijalnih ciljeva, ali ovaj će se razlikovati u detaljima. Ministar obrane Ukrajine Rustem Umerov i šef administracije predsjednika Andrij Jermak posjetit će ovaj tjedan Washington i planiraju predati navedeni popis predsjedničkoj administraciji tijekom razgovora. Mjesecima su SAD tvrdile da ukidanje ograničenja ne bi imalo strateški utjecaj na rat jer je Rusija premjestila svoje ključne objekte, uključujući zrakoplovstvo, daleko od granice, čineći ih nedostupnima. No, Ukrajina se s tim ne slaže.

Dana 14. travnja ove godine, tijekom raketnog napada Irana i njegovih saveznika iz Libanona i Jemena, na Izrael je lansirano 185 dronova i 146 projektila različitih tipova. Iran nije imao aerobalističke rakete, a njegove rakete imaju lošije taktičko-tehničke karakteristike od ruskih. Polovicu raketa i dronova usmjerenih na Izrael oborili su Amerikanci, a pridružili su im se Britanci, Francuzi i Jordanci. Saveznici su na to potrošili gotovo milijardu dolara. Ukrajina je u sasvim drugom stanju. Čak i svi postupci nekih susjednih zemalja da razmotre mogućnost pomoći u obaranju ruskih zračnih ciljeva (Poljska, Rumunjska) nailaze na neodobravanje u nekim drugim utjecajnim zapadnim prijestolnicama. Kijev je praktički ostao sam u borbi protiv barbarskih raketnih napada. Da, saveznici osiguravaju protuzračnu i proturaketnu obranu, ali nedovoljno za zaštitu većine civilne infrastrukture. A tu je i zabrana korištenja zapadnog oružja za gađanje ruskih vojnih objekata u dubini ruskog teritorija, odakle država agresor vrši stalne napade na ukrajinski prostor. Ovo stanje se hitno mora promijeniti. To je nehumano i odugovlači rat na puno duži rok.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.