Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko u nedjelju je za nacional.hr analizirao kineske poruke sa sigurnosne konferencije održane u Münchenu.
Levčenko je istaknuo da je gotovo cijela sigurnosna konferencija u Münchenu bila posvećena ruskoj agresiji na Ukrajinu i pronalaženju rješenja u sprječavanju ruske invazije.
“Apsolutna većina sudionika složila se da je neophodno pojačavati vojnu i financijsku pomoć Kijevu, što bi osnažilo ukrajinsku vojsku u borbama protiv moskovskog agresora za oslobađanje privremeno okupiranih ukrajinskih područja. Po prvi put na konferenciji nije bilo službene ruske delegacije koju jednostavno nisu pozvali na ovaj bitni međunarodni događaj. Što se tiče europskih lidera, oni su uglavnom bili jedinstveni u poziciji solidarizacije s Ukrajinom i pružanju Kijevu svestrane vojne podrške” napisao je.
U Münchenu je najavljena u kineska inicijativa. “Kina će predstaviti vlastiti prijedlog za političko rješenje rata u Ukrajini, kako je priopćio je šef kineske diplomacije Wang Yi. On se požalio na novi “hladnoratovski mentalitet”, naglasivši da će Peking stati na stranu mira i dijaloga. On je najavio posvećenost svoje zemlje mirovnim pregovorima, koji će doći u obliku dokumenta o političkom rješenju rata. Istovremeno, Wang Yi je rekao da Kina vjeruje da postoje “neke sile” koje navodno ne žele da mirovni pregovori Ukrajine i Rusije uspiju. Izgleda da je mislio okriviti niz zapadnih zemalja, nije jasno za što. Kineski govornik rekao je da treba istovremeno uvažavati zakonski interesi Rusije”, dodao je.
Levčenko podsjeća da Kina do sada nije osudila rusku invaziju na Ukrajinu. Umjesto toga, ističe, kritizirala je zapadne sankcije protiv Moskve i prodaju oružja Kijevu. “Istovremeno, Peking je izbjegavao pokazati jasnu solidarnost s Rusijom kako ne bi ugrozio vlastite trgovinske odnose sa Zapadom. Očekuje se da će kineski predsjednik Xi Jinping održati “mirovni govor” na godišnjicu ruske invazije na Ukrajinu 24. veljače, nastavljajući takozvanu liniju poziva na mir. Prije svega, napomenemo da je Kina garantirala teritorijalnu cjelovitost Ukrajine, prema Budimpeštanskom memorandumu, kad se Kijev odrekao nuklearnog potencijala u korist Ruske Federacije, koji bio je dvadeset puta veći nego kineski samo uz jedan uvjet – nedodirljivosti postojećih granica svoje zemlje. A to znači da Krimski poluotok i sva privremeno okupirana područja ukrajinskog Donbasa pripadaju državnopravnom prostoru Ukrajine kao zemlji osnivaču UN-a. O tome govori i Ustav UN-a i sve međunarodne konvencije”, poručio je.
Ministar vanjskih poslova Ukrajine Dmitro Kuleba na marginama sigurnosne konferencije u Münchenu susreo se sa šefom kineske diplomacije. “Oni su se složili da se sve inicijative napravljene za obnavljanje mira u Ukrajini moraju bazirati na principu teritorijalne cjelovitosti, koji je jedan od glavnih u Ustavu UN-a. Tijekom svog izlaganja ispred sudionicima konferencije Wang Yi je dao podršku Ukrajini i neophodnosti zaštite njezinog teritorijalnog suvereniteta i neovisnosti. Istovremeno, kineski visokopozicionirani političar naglasio je da Ukrajina mora postati mostom između zapada i istoka, a ne linijom borbe između velikih država”, navodi bivši veleposlanik.
Dodaje da su nekoliko tjedana prije početka invazije prošle godine Moskva i Peking dogovorili partnerstvo “bez ograničenja” i bili su sve bliži formiranju osovine nacija koje žele uravnotežiti američki globalni utjecaj. “Nije isključeno da je ruski napad na Ukrajinu bio prvi korak u namjerama nasilne preraspodjele snaga u svijetu. Tako će budući mirovni plan Pekinga sve rasvijetliti. Ima li tu iskrenosti u namjeri zaustavljanja rata koji je započela Ruska Federacija i hoće li zatražiti vraćanje okupatorske ruske vojske kući ili će biti puno riječi o miru bez traženja opredjeljenja tko je pokrenuo neisprovocirani rat i kako, suglasno normama i principima međunarodnog prava, moraju biti kažnjeni vojni zločinci i politički inicijatori rata. Vidjet ćemo da li će Peking napokon osuditi Moskvu za neisprovocirani napad na Ukrajinu. Ako ne, onda ova mirovna kineska inicijativa košta manje od dinara. To je samo zamagljivanje situacije i želja pomoći Rusiji da se nekako izvuče iz ove situacije u koju je upala”, poručio je.
Levčenko je naglasio da su zapadni lideri oprezno podržali ovaj korak kao prvu oznaku toga da ovaj rat Kina priznaje ne samo kao europsku stvar. “Istovremeno, Peking je već počeo konzultacije s Njemačkom, Francuskom i Italijom. Ministrica vanjskih poslova Njemačke Ana Baerbock pozdravila je korak Pekinga naglasivši da kao stalni član Vijeća Sigurnosti UN-a Kina mora koristiti svoj utjecaj radi osiguravanja mira u cijelom svijetu. Ona je naglasila da pravedni mir podrazumijeva da onaj koji je narušio teritorijalnu cjelovitost povuče svoju vojsku iz okupiranih područja. Mir u cijelom svijetu bazira se na priznanju teritorijalne cjelovitosti i suvereniteta svake zemlje. A bez povlačenja ruske vojske s ukrajinskog teritorija nema šanse za zaustavljanje rata. Pri tome, svi razgori o nekim teritorijalnim ustupcima Ruskoj Federaciji apsolutno su neprihvatljivi. To označava da svi mi postajemo plijen za rusku stranu. Slična je bila pozicija Francuske i Italije”, napisao je.
Podsjetio je i da je brazilski ministar vanjskih poslova Mauro Vieira naglasio da je njegova zemlja osudila rusku agresiju. “On smatra da svi još jednom moraju pokušati pronaći mirno rješenje, misleći na kinesku inicijativu. Nije moguće sebe ograničavati samo razgovorima o ratu. Možda neće odmah krenuti pregovori, ali korak po korak, moraju biti stvoreni uvjeti za njihovu organizaciju. ‘Svako jačanje kineske snage je ujedno i jačanje nade za mir u svijetu’, rekao je Wang Yi . Samo da to ne bi bila igra riječi koje je svojedobno koristila kremaljska propaganda još u doba SSSR-a. Tada se službeno uvijek govorilo da je SSSR u snažnoj borbi za mir. Ili makar – za pola mira. Stvar je u tome što u ruskom jeziku riječi mir i svijet isto zvuče i isto se pišu”, zaključio je Levčenko.
Komentari