Nacional donosi detalje projekta uređenja kupališta Letovanić uz rijeku Kupu, a glavna atrakcija trebali bi biti roštilji koji se nalaze u samom koritu rijeke Kupe te bi ih zbog vodostaja građani mogli koristiti samo 30 dana godišnje
Župan Sisačko-moslavačke županije Ivan Celjak pokušao je ovih dana pogurati još jednu nevjerojatnu investiciju, ovoga puta na obali rijeke Kupe kod mjesta Letovanić, ali je, po svemu sudeći, za sada od nje odustao, i to nakon što je nezadovoljstvo samim projektom izrazila tvrtka koja je na javnom nadmetanju dobila posao opremanja tog kupališta. Otvaranje obnovljenog i novoopremljenog kupališta Letovanić trebalo se održati prošle subote, 13. srpnja, ali je svečanost na kojoj je trebao biti i župan Celjak iz nepoznatog razloga otkazana. Kako doznaje Nacional, razlog odgode su roštilji koji su se, prema projektu, trebali nalaziti u samom koritu rijeke Kupe, a po fotografijama koje objavljujemo uz tekst, vidljivo je da su za te roštilje napravljeni temelji, ali oni nisu do kraja završeni.
Tvrtka koja izvodi radove zove se Adria Sport Service, iz Zagreba, a njeni predstavnici za Nacional su potvrdili da su na javnom nadmetanju dobili posao opremanja kupališta i sportske zone koja se nalazi na kupalištu u Letovaniću. Potvrdili su i da zbog “podvodnih” roštilja od samog početka imaju problema s izvedbom projekta, jer kako se roštilji nalaze u koritu, mjesta na kojima bi se trebali graditi veći dio godine su pod vodom. Zašto su župan Celjak i njegovi kolege iz Općine Lekenik, koja je i raspisala nadmetanje za uređenje kupališne zone u Letovaniću, inzistirali na tome da se roštilji grade u samom koritu rijeke, nije poznato, osim što je vjerojatno riječ o još jednom nepotrebnom projektu kojim župan Celjak u javnosti želi stvoriti pozitivnu sliku o svom radu na čelu Sisačko-moslavačke županije dok istovremeno neki drugi, puno važniji projekti obnove potresom pogođenog kraja stoje i građani se ni tri i pol godine nakon potresa nisu vratili u svoje domove.
Općina Lekenik, na čijem je čelu načelnik Ivica Perović, u lipnju 2023. godine zaključila je javnu nabavu za “Nabavu opreme za rekreacijsku zonu uz rijeku Kupu u naselju Letovanić”. Na toj je nabavi najpovoljniju ponudu od 47.782,44 eura ponudila tvrtka Adria Sport Service iz Zagreba, a po planu se, osim roštilja, trebala postaviti i oprema za razne sportske aktivnosti čime bi kupalište u Letovaniću bilo primjereno opremljeno te bi moglo primiti i puno više kupača nego do sada.
I dok s postavljanjem sportske opreme problema nije bilo, od samog početka kamen spoticanja između investitora i izvođača radova bili su roštilji, koji su prema planu projekta trebali biti sagrađeni u samom koritu rijeke. Iz tvrtke Adria Sport Service za Nacional su potvrdili probleme s postavljanjem roštilja, ali su i otkrili da su od samog početka izvođenja radova bili suočeni s pritiscima od općinskog načelnika Ivice Perovića i drugih zaposlenika Općine Lekenik, ali i zaposlenika Sisačko-moslavačke županije koji su često isticali da je taj projekt od velike važnosti za župana Ivana Celjaka.
‘Lani je sve obustavljeno zbog oluje koja je podigla vodostaj. Izračunali smo da vodostaj mora biti ispod 200 da bi pozicije za roštilje bile suhe, ali ne i oslobođene mulja’, tvrde izvođači radova
No pravi problemi su nastali kada je postalo jasno da zbog visine vodostaja rijeke Kupe, roštilji vrlo vjerojatno neće biti gotovi na vrijeme jer radovi jednostavno nisu bili mogući. Prvo zbog toga što se do pozicije na kojoj su trebali biti postavljeni, nije moglo doći zbog visokog vodostaja rijeke Kupe, a nakon što se rijeka povukla, ostale su velike količine blata i mulja pa nije bilo moguće izvesti radove. Iz tvrtke Adria Sport Service kažu da zbog svega toga nisu mogli obaviti posao u zadanom roku:
“Lani je sve obustavljeno zbog oluje koja je podigla vodostaj i nikada se nije vratio na potrebnu razinu. Izračunali smo da vodostaj mora biti ispod 200 da bi pozicije za roštilje bile suhe, ali ne i oslobođene mulja. Par dana nakon toga vodostaj je išao i na 300 i više, no sada se spustio na ispod 200 i prije par dana počeli smo raditi. Sva roba je isporučena Općini lani i deponirana na skladište zbog izvanrednih uvjeta, odnosno, zbog oluje i dogovoreno je da se sve ugradi ove godine kada uvjeti budu odgovarajući. Sada uvjeti jesu odgovarajući, no pitanje je ima li smisla i je li uopće zakonito u samo korito postaviti šest roštilja, unijeti i zabetonirati armaturno-betonsku ploču od cca 2 × 1 m za podlogu za roštilj.”
Upravo to pitanje građevinske intervencije u samo korito rijeke muči izvođača radova, koji je u nekoliko navrata u Općinu Lekenik uputio zahtjev da mu se izda potvrda da je projekt gradnje šest roštilja u koritu rijeke zakonit te da mu se dostavi i sam projekt. Međutim, kako nam je rečeno iz tvrtke Adria Sport Service, do danas im na taj zahtjev nije odgovoreno, već im cijelo vrijeme iz Općine Lekenik stižu općeniti odgovori u kojima se traži da izvrše građevinske radove. No iz ove zagrebačke tvrtke tvrde da nije moguće kvalitetno napraviti to što se od njih traži:
“Nemoguće je to napraviti kvalitetno jer je muljevito i blatno, ali zato stalno dobivamo poruke da je ‘župan jako zainteresiran za taj projekt’. Ne bi oni odustali ni lani, ali im je objašnjeno da će se stvoriti kontraefekt jer ljudi su ostali bez krovova, a oni grade roštilje pod vodom. Ostala sportska oprema ima smisla – kajaci, odbojka, nogomet – no šest ‘podvodnih’ roštilja baš i ne.“
Predstavnik tvrtke Adria Sport Service I. S. (podaci poznati redakciji Nacionala) tvrdi da je nakon što se prije desetak dana rijeka povukla iz korita, počeo s betonažom podloga za roštilje te dodaje:
”Načelnik i njegov pobočnik Božidar nisu došli na vrijeme da mi označe lokacije gdje točno idu roštilji, jer navodno postoji neki projekt koji nisam nikada vidio pa vjerujem da se radi samo o idejnom projektu. Često su te lokacije mijenjali, a ja sam htio da ih ucrtamo bojom u podlogu svi zajedno jer veliki je to posao za sve i ako pogriješim, morat ću raditi duplo ili biti zakonski odgovoran za beton u koritu. Budući da su kasnili, beton iz sisačke betonare se osušio i nisam dovršio jednu od dviju započetih lokacije s planom da nastavim sutra s friškim betonom. Iako sam to radio na svoju štetu, htio sam da sve bude dobro urađeno. Odmah ujutro sam dobio poruku od načelnika u privitku, koja je, po meni, ispod razine, čak je i prijeteća, pa sam ga par minuta nakon toga i nazvao. Uslijedile su salve psovki s njegove strane pa sam razgovor prekinuo. Ne znam što se čovjeku dogodilo, no rekao sam mu da ne može tako razgovarati, da mi ne pada napamet lomiti se za pozornicu koju treba napraviti za župana Celjaka te da je sve ovo apsurd i izaziva podsmijeh lokalnog stanovništva jer šest roštilja nije potrebno, a lokacije su upitne. Nisam siguran da se i smije graditi roštilj među stablima, ali znam da je u Dalmaciji zabranjena bilo kakva vatra u vrijeme požara. Kako bilo, vodostaj dopušta da se roštilji, kada budu postavljeni, koriste maksimalno tridesetak dana u godini, a ostalo vrijeme bit će pod rijekom preko vrha dimnjaka. Vjerojatno i uništeni od balvana koji zimi plutaju rijekom.”
Izvođač radova je u Općinu Lekenik uputio zahtjev da mu se izda potvrda da je projekt gradnje u koritu rijeke zakonit te da mu se dostavi i sam projekt, ali mu to nikada nije dostavljeno
Po riječima predstavnika tvrtke Adria Sport Service, otvaranje uređenog kompleksa kupališta Letovanić trebalo se održati prošle subote, ali je sve odgođeno iz njemu nepoznatih razloga te samo može sumnjati da su razlog baš “podvodni” roštilji, koji su, po njemu, predviđeni tamo gdje zakonski ne bi smjeli biti. Isto tako, iz te tvrtke potvrđuju da do ponedjeljka od Općine Lekenik još uvijek nisu primili projekt po kojem se roštilji nalaze na mjestima na kojima se od njih traži da budu izgrađeni niti potvrdu da se po Zakonu o vodama oni smiju graditi u koritu rijeke. Vrlo vjerojatno bi izvođači radova, u ovom slučaju tvrtka Adria Sport Service, mogli imati i problema jer kasne s radovima, ali predstavnici te tvrtke sigurni su da sve svoje navode mogu potkrijepiti dokazima, ako treba i na sudu.
Hoće li do sudskog spora zbog “podvodnih” roštilja i doći, to tek treba vidjeti, ali činjenica jest da se tu radi o još jednom u nizu nepotrebnih i sumnjivih projekata u koje je uključen sisačko-moslavački župan Ivica Celjak, a o kojima je Nacional u proteklih nekoliko brojeva ekstenzivno pisao, pa se više ne može govoriti o slučajnosti, već o praksi djelovanja župana koja je pokazala rezultate na posljednjim parlamentarnim izborima na kojima je Celjak osvojio gotovo 14.500 preferencijalnih glasova.
UVJETI PRENOŠENJA ČLANAKA: Svi članci objavljeni u izdanjima Nacional News Corporationa njegovo su vlasništvo. Nacional News Corporation dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka iz svojih izdanja u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka isključivo kao kratku vijest od najviše deset redaka (300 znakova) uz obavezno navođenje izvora. Nacional News Corporation tužit će prekršitelje pred sudom u Zagrebu.
Komentari