Predsjednik Sabora Josip Leko ocijenio je u ponedjeljak kako je neuspjeli pokušaj izbora dvoje sudaca Ustavnog suda “opomena da se mora surađivati, a ne snižavati kriterije kako bi ustavne suce mogao birati manji broj saborskih zastupnika”.
Leko je to kazao u emisiji “S Markova trga” Hrvatskog radija, odgovarajući na pitanje je li još jedan nesupjeli pokušaj izbora ustavnih sudaca dokaz da ustavna odredba po kojoj se oni biraju dvotrećinskom saborskom većinom nije ispunila svoju svrhu.
Sabor je u petak pokušao izabrati dvoje ustavnih sudaca između troje kandidata, no nitko od njih nije dobio potreban 101 glas.
Glasovanju nisu pristupili HDZ-ovi zastupnici, koji su kao razlog bojkota izbora naveli kako vladajući nisu proveli uobičajene konzultacije među parlamentarnim klubovima.
SDP-ov predsjednik Odbora za Ustav Peđa Grbin uzvratio je kako SDP ne namjerava sudjelovati u političkoj trgovini. Ocijenio je i kako odredba o biranju ustavnih sudaca dvotrećinskom većinom, koja je u Ustav 2010. ušla upravo na inzistiranje SDP-a, nije postigla svoju svrhu te da je ona prikladna za “zrelija društva od hrvatskog”.
Leko, međutim, ne dijeli to mišljenje. “Demokracija podrazumijeva trajan oblik komunikacije svih dijelova. Ovo je opomena da se mora surađivati, a ne da snizimo kriterije kako bi manje saborskih zastupnika trebao birati suce. Moramo se vratiti na ono što je Ustav predvidio, da odgovornost imaju oni koji vode državu, ali i oni u opoziciji, jer i oni kroz razne oblike sudjeluju u vlasti. Komunikacija i dijalog ne smiju izostati u demokratskim državama”, uvjeren je Leko.
Dodao je kako žali što HDZ-ovi zastupnici nisu pristupili glasovanju. “Za samo demokratsko odlučivanje bilo je dovoljno zastupnika. Glasovanju je pristupilo njih 107 i oni su odlučili da nitko neće biti izabran, bez obzira što je Sanja Barić dobila 99 glasova, samo dva manje od potrebnog broja. To može biti izraz trenutnog stanja unutar parlamentarne demokracije i opomena da moramo biti odgovorniji prema demokratskim institucijama, bez obzira jesmo li u poziciji ili opoziciji”, kazao je Leko.
Iako krajem godine ističe mandat za još petero ustavnih sudaca, Leko je uvjeren da Ustavni sud neće ostati bez kvoruma. “Ne bih špekulirao na taj način. Vjerujem da ima dovoljno odgovornih ljudi u svim opcijama, da će naći dovoljno snage i izabrati ustavne suce i da neće biti nikakve ustavne krize”, kazao je.
O koalicijama: rješenja ne smiju biti sektaška
Kao predsjednik Glavnog odbora SDP-a, ponovio je da je to tijelo na sjednici u subotu dalo podršku predsjedniku stranke Zoranu Milanoviću da nastavi pregovore o novom koalicijskom sporazumu sa sadašnjim partnerima, pojačanima Hrvatskim laburistima.
Dodao je kako je podrška dana i nastavku politika SDP-a u Vladi, u smislu učvršćivanja pozitivnih trendova zabilježenih ove godine.
Na pitanja o novim programskim smjernicama koje za stranku radi Antun Vujić, Leko je naglasio kako je važno da program za novi mandat prihvati SDP, ali i koalicijski partneri.
Ocijenio je da je izraz “zaokret ulijevo”, koji se spominje u vezi s novim programskim smjernicama SDP-a, preoštar. “Vrlo je važno što hrvatsko društvo, građani u cjelini, očekuju. To je najprije stabilnost i sigurnost u razvoju. Nisam pristalica lakih obećanja, nema trik-rješenja”, kazao je Leko.
Naglasio je kako se Hrvatska prije svega mora osloboditi dužničke pozicije, koja koči razvoj te dodao kako je SDP odgovorna stranka u odgovornoj vladi te da u tom smislu treba tražiti i programske smjernice za novi mandat.
Na neslužbene informacije da IDS novu suradnju uvjetuje dovršetkom gradnje Istarskog ispsilona, Leko je uzvratio kako je u razgovorima legitimno tražiti rješenja koja će biti u interesu pojedinih koalicijskih partnera, ali da se pritom ne smije zaboraviti opći interes. “To ne smije biti sektaško rješenje”, poručio je.
Slično misli i kad je riječ o najavama iz HDSSB-a da su poslije izbora spremni surađivati s opcijom koja će u Slavoniju uložiti milijardu eura. Kazao je kako želi vjerovati da većina stranaka i pojedinaca u Hrvatskoj ima stajališta koja će osigurati boljitak za sve građane. “Ne smijemo gledati usko, sebično, stranački. To bi bi bio korak natrag”, smatra Leko.
Komentari