Na zagrebačkom Rebru legionelom se zarazilo pet pacijenata, a troje ih je preminulo, zbog čega u javnosti vlada panika pa će u bolnici biti održana konferencija za medije.
“Što se tiče prvog slučaja, reagirali smo promptno i obavijestili kolege epideomiologe s HZJZ-a. To je bilo prije nekog vremena, nakon prvog slučaja. Ono što je važno reći, u KBC-u Zagreb imamo brzu dijagnostiku. Kad nju imate, možete brzo saznati o čemu se radi kod pacijenta i onda možete poduzimati adekvatne mjere”, rekla je dr. Zrinka Bošnjak, specijalistica medicinske mikrobiologije s parazitologijom u KBC-u Zagreb.
Naglasila je da se dugi niz godina provodi antilegionela program i da nema razloga za zabrinutost.
“Radimo po protokolu i učinili smo sve što nam je dostupno kao mjera prevencije prijenosa legionele. Uvijek je važno imati dostupnu dijagnostiku. Treba znati da legionela postoji u svakoj vodi, ali i da se svakodnevno rade preventivne mjere. To znači da se voda pasterizira, tjedno se podiže temperatura vode u spremnicima na temperaturu vode u kojoj legionela ne može opstati. Osim toga koristimo i antibakterijske filtere“, rekla je dr. Bošnjak.
Je li riječ o epidemiji? zanimalo je novinare.
“Teško je to tako oblikovati”, rekla je.
“Legionele ima u svakoj vodi. U bolničkim sustavima gdje su osjetljiviji pacijenti rade se preventivne mjere, koje se zovu antilegionela program“, rekla je pulmologinja dr. Gordana Pavliša.
Potvrđeno je i da su preminuli otprije imali teško zdravstveno stanje.
“Imamo šest inficiranih od početka travnja i troje je preminulo. To su imunokompromitirani pacijenti s leukemijom, dekompresijskom cirozom jetre… Prva gospođa koja je preminula imala je trensplantirani bubreg prije 11 godina.
“U KBC-u imamo 1200 kreveta i šest inficiranih osoba u razdoblju od dva i pol mjeseca. Teško je reći kad su se zarazili jer su ti bolesnici pušteni kućama ili u domove za starije osobe pa bi se potom vraćali. Poduzeli smo sve mjere kako bismo otkrili uzrok zaraze i uočili tragove u vodi”.
Podatak o tome kad je posljednja osoba preminula od legionele, na Rebru nemaju i još ne znaju gdje su se pacijenti zarazili. No, provode se sve potrebne mjere i uzimaju se uzorci u cijeloj bolnici.
Svepristuna bakterija
Legionale ima posvuda, u tlu, u vodi… ima je u hotelima, na kupalištima, ne samo u bolnicama. Kritični su ljetni, topliji mjeseci kada se legonela lakše širi. Zato se svakog tjedna sustavi pasteriziraju. “Radimo sve što možemo u ovom trenutku. Temperatura vode podignuta za još pet stupnjeva”, rekla je.
Potvrđeno je i da ove situacije nisu iznimka.
“U ljetnim mjesecima imamo pojačanu brojku zaraza legionelom. Zato je dobro pričati o njoj, kako bi javnost bila senzibilizirana i znala da postoji posvuda”, istaknula je dr. Pavliša.
Smrtnost kod legionele je pet do deset posto. Ne prenosi se vodom nego je zaražena osoba mora udahnuti jer u tijelo ulazi preko aerosola.
Riječ je o atipičnoj upali pluća koja je uzrokovana bakterijom. Liječi se antibioticima, azitromicinom, kinolonima ili rifampicinom.
SLUČAJ LEGIONELA Troje mrtvih, a o situaciji se šutjelo više od dva mjeseca
Komentari