SLUČAJ LEGIONELA Ćorušić: ‘Neću dati ostavku!’, Beroš i Kaić tvrde da nije bilo zataškavanja

Autor:

Vili Beroš

Dino Stanin/PIXSELL

Ministar zdravstva Vili Beroš kazao je u srijedu da nije na vrijeme bio informiran o pojavi legionele na Rebru, ali odbacio je tvrdnje da je bilo ikakvog zataškavanja. 

Ravnatelj KBC-a Zagreb Ante Ćorušić poručio je da se ne osjeća odgovornim te da neće dati ostavku.

Vodstvo KBC-a Zagreb, naglasili su Beroš i Ćorušić, o pojavi legionele izvijestilo je Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) te je poduzelo mjere za zaustavljanje širenja bolesti.

Beroš formira radnu skupinu

“Naložio sam formiranje radne skupine upravo pri KBC Zagreb, koja će na dnevnoj bazi pratiti sve radnje koje se poduzimaju radi suzbijanja legionele“, kazao je na konferenciji za novinare u srijedu Beroš.

Dodao je kako nije bio na vrijeme informiran o tome što se događa u KBC Zagreb. Odbacio je, međutim, tvrdnje da se pokušalo zataškati slučaj te da nije napravljeno sve što je trebalo. KBC Zagreb je, naglasio je Beroš, “vrlo rano, još prije oko šest tjedana” o svemu obavijestio HZJZ te je poduzeo mjere za sprečavanje širenja zaraze.

“Očigledno, u tome nisu u potpunosti uspjeli i zato sam danas naložio formiranje radne skupine”, istakao je Beroš.

‘Nije opasno dići na pregled na Rebro’

Kazao je i da nisu točne tvrdnje da je opasno doći na pregled na KBC Rebro. Dodao je kako će poslati dopis svim zdravstvenim ustanovama za provedbu epidemioloških mjera. Jače epidemiološke mjere resorni ministar posebno želi vidjeti u onim ustanovama u kojima je u tijeku obnova nakon potresa ili dogradnja.

“Vjerujem da ćemo zajedničkim naporima obuzdati ovu infekciju i da daljnjih zaraza neće biti”, istakao je Beroš.

Uz to, vjeruje i kako postoji mogućnost da izvor zaraze i nije bolnica na Rebru, ali budući da je većina zaraženih na Rebru, koncentrirani su na KBC Zagreb.

Inače, kazao je Beroš, u Hrvatskoj je godišnje oko 60 slučajeva legionele, a smrtnost od te bolesti je 10 posto.

Izrazio je žaljenje što je u KBC-u Zagreb troje ljudi preminulo od legionele, ali naglasio je da su bili imunokompromitirani i u terminalnim fazama svojih osnovnih bolesti.

“Naravno da nam je zbog toga iznimno žao i izražavam sućut njihovim obiteljima”, poručio je Beroš.

Ne vidi odgovornost ravnatelja Ćorušića

“Mislim da me ravnatelj morao izvijestiti o tome, ali on jest izvijestio epidemiološku službu“, rekao je Beroš, dodavši kako je tek jučer prvi put saznao za zbivanja s legionelom na Rebru.

Naglasio je da će zatražiti unutarnji nadzor, ali da ne vidi odgovornost Ćorušića.

‘Bitno da naučimo lekciju’

“Bitno je da naučimo određenu lekciju”, poručio je Beroš.

Naglasio je da se legionela povremeno i ranije pojavljivala u zdravstvenim ustanovama u Hrvatskoj. Naveo je da se slučaj legionele u siječnju pojavio u Vinogradskoj bolnici. Jedan slučaj bio je i u svibnju.

Slučajeva legionele bilo je i prije

To je potvrdio i epidemiolog Bernard Kaić.

Odbacio je tvrdnje da je bilo zataškavanja pojave legionele.

Zataškavanja stvarno nije bilo“, napomenuo je Kaić.

‘Legionelu smo stavili pod nadzor’

Uzrok legionele Ćorušić vidi u vodi za tuširanje i kupanje. Naglasio je da se bolest prenosi respiratornim putem.

Zadnjih 15 dana nemamo ni jedan novi slučaj infekcije legionelom. Mislimo da smo to stavili pod nadzor“, ocijenio je Ćorušić, dodavši kako KBC Zagreb provodi potrebne mjere.

KBC Zagreb je u punoj obnovi nakon potresa. Vjerojatno su slijepa crijeva koja su se tako stvorila i uzrok ove infekcije”, kazao je Ćorušić.

‘Lako je biti general nakon bitke’

“Ja nekih većih propusta u svemu ne vidim“, naglasio je Beroš, odgovarajući na novinarsko pitanje o eventualnoj odgovornosti vodstva Rebra i Ćorušića. Dodao je kako je “lako biti general nakon bitke”.

Naglasio je i da “ravnatelj nije kriv ni za potres ni za stvaranje slijepih crijeva, a ni za pojavu legionele”. Zadovoljan je što KBC Zagreb i inače provodi redoviti tjedni antilegionela program.

“To doista nisam znao, ne mogu sve znati, ali veseli me”, kazao je Beroš.

Ćorušić smatra da nije pogriješio

Ćorušić je poručio kako se ne osjeća odgovornim za situaciju koja je nastala u zdravstvenoj ustanovi kojoj je na čelu.

Da se osjećam odgovornim, sigurno bih razmišljao o ostavci, a ovako ne“, naglasio je ravnatelj KBC Rebra.

Dodao je da će dati ostavku ako se ispostavi da je negdje pogriješio. Odbacio je tvrdnje da je bilo zataškavanja, kao i prozivke oporbe da “pegla svoj imidž”. Podsjetio je da je odmah o pojavi legionele obavijestio Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ).

Uzrok zaraze zamjena cijevi?

Razlog pojave legionele vidi u obnovi zagrebačkih bolnica zbog koje su mijenjane cijevi, što je, po njemu, vjerojatno dovelo do stvaranja uvjeta za razvoj legionele.

Inače, i Beroš najvjerojatniji uzrok pojave legionele vidi u “određenim slijepim crijevima koja su nastala u vodovodnom sustavu zbog obnove nakon potresa” te u rashladnim sustavima.

SLUČAJ LEGIONELA Troje mrtvih, a o situaciji se šutjelo više od dva mjeseca

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.