LEGENDA OSIJEKA ZA NACIONAL.HR ‘Najveći je problem što je cijela liga ljuta na suce, moraju se svi pogledat u ogledalo’

11.05.2024., stadion Maksimir, Zagreb - SuperSport HNL, 34. kolo, GNK Dinamo - NK Osijek. Sudac Patrik Kolaric pregledava VAR. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Iza nas je još jedan buran HNL vikend. Nakon što je Rijeka poražena u Varaždinu 3:1, Dinamo je 1:0 pobjedom protiv Osijeka na Maksimiru matematički osigurao još jednu, 35. titulu prvaka Hrvatske. No, kao što je to i inače slučaj ove sezone u domaćem prvenstvu, ponovno je bilo kontroverznih sudačkih odluka.

Prva se zbila u 34. minuti. Napadač Osijeka Anton Matković gurnuo je loptu pokraj Dinamova braniča Stefana Ristovskog, gotovo ga je pretrčao no Ristovski je uklizao i srušio ga. Kolarić je Ristovskom dao žuti, a ne crveni karton i, čini se, tu odluku pojasnio time da je Matković s loptom išao prema aut-liniji, a ne prema golu.

Druga situacija odvila se u 59. minuti. Arber Hoxha je utrčao iza obrane Osijeka i dotaknuo loptu, a potom je na njega, na rubu kaznenog prostora, naletio gostujući branič Andre Duarte. Hoxha je tražio prekršaj, a Duarte je smatrao kako je riječ o uobičajenom duelu. VAR provjera je trajala par minuta, a potom je Kolarić sam otišao pogledati snimku nakon čega je pokazao Duarteu direktan crveni karton.

ZEKIĆ OGORČEN SUĐENJEM ‘Nadam se da će netko iz mog kluba konačno reagirati‘

Trener Osijeka Zoran Zekić nakon utakmice je, između ostalog, rekao:

“Ako je crveni za Duartea, onda je crveni i za Ristovskog u prvom poluvremenu. Sad će opet reći intenzitet ili da je išao na stranu. Da ga nije rušio, imali bismo situaciju dva na jedan, ti detalji mi nisu jasni, a oni odlučuju o našim sudbinama“.

O spornim situacijama, koje su ponovno, kao i puno puta ove sezone, išle na štetu Osijeka porazgovarali smo s Robertom Špeharom, legendarnim HNL napadačem koji je u Osijeku dva puta osvajao titulu najboljeg strijelca HNL-a.

Dinamo je prvenstvo osvojio zasluženo, utakmica protiv Rijeke je odlučila, a to je i najpoštenije. Rijeka je imala zaista sjajnu sezonu i na tome im treba čestitati, držali su se hrabro do samog kraja, imali su taj meč odluke na kojem su čak bili i bolji suparnik, hrabro su se postavili protiv Dinama, imali i to vodstvo, ali eto, lopta je okrugla i nažalost po njih drugi gol nisu uspjeli zabiti. Da su ga zabili pričali bi danas vjerojatno skroz drugu priču, ali to je nogomet. Dinamo je izdržao sve te nalete, zabio dva gola i zasluženo pobijedio”, osvrnuo se na početku kratko Špehar na netom odlučeno prvenstvo te komentirao gore navedene sporne sudačke odluke:

Bilo ih je stvarno previše. Ne može se reći da je suđenje u ovoj sezoni bilo dobro, ali mislim da se ne to može reći niti za jednu ekipu. Bilo je puno odluka protiv svakog kluba, i ‘velike četvorke’ i ovih klubova niže na tablici, a bilo je i za te klubove. Kada bi išli secirati, mislim da je bilo zakinutih tijekom prvenstva i ‘nagrađenih’, ne možemo reći da je samo jedna ekipa bila favorizirana. To su bile jednostavno greške, suci i sudačka organizacija moraju se pogledat u ogledalo i pripremiti se dobro za sljedeću sezonu.

Ove sezone smo završili sa stranim sucima, mislim da to dugoročno nije dobro, moramo imati povjerenja u naše suce. Svatko ima pravo na loš dan i lošu sezonu, tako su oni imali pravo na ovu. Generalno, nadam se da će bit bolji”.

Iako gotovo svako kolo HNL-a imamo nove velike greške domaćih sudaca, izgledno je kako će HNS ipak njima povjeriti suđenje u dvomeču finala Kupa između Rijeke i Dinama. Spominjalo se kako će i te utakmice suditi strani suci, a konačnu odluku trebali bi saznati tijekom ponedjeljka.

“Ja bi dao šansu domaćim sucima u tom finalu Kupa. Mislim da je bila dobra odluka da onih par utakmica sude strani suci, bilo je jako gusto između Rijeke, Hajduka i Dinama i s obzirom na lošu formu naših sudaca bila je dobra odluka Saveza da dovede strane suce za te utakmice. No, za ove dvije utakmice finala Kupa treba dati povjerenje našim sucima. Trebaju izaći na teren i pokazati da nije suđenje filozofija, treba jednostavno suditi ono što vidimo svi.

Moraju VAR dovesti u red, mislim da imamo sigurno najduži prosjek gledanja VAR-a. To sve predugo traje, ne znam u čemu je problem. Evo bio je taj strani sudac na onoj prvoj utakmici (Hajduk – Dinamo na Poljudu u prvenstvu), svaka VAR provjera je trajala 10 sekundi. Zašto naš onda traje pet minuta? To treba netko ‘presjeći’ i narediti u toj VAR sobi koliko dugo se može nešto gledati. Ako nisu sigurni, nisu sigurni, Bože moj, ali daj da igramo nogomet. Možemo svi pogriješiti, pa tako i VAR soba, ali da nema smisla da se svaka sumnjiva situacija čeka pet minuta”.

Zekić je nakon utakmice pozvao vodstvo kluba da naprave nešto po pitanju sudačkih odluka na štetu Osijeka kojih je ove sezone bilo baš puno.

‘Najveći je problem što je cijela liga ljuta na suce’

“Vidjeli smo svi greške, uopće ne želim ni pomisliti da je neki sudac nešto napravio namjerno. Očigledno su bile greške protiv Osijeka, trener Zekić je bio ‘vruće glave’, bio je vrlo blizu da uzme bodove i reagirao je kako je reagirao. To je bila samo još jedna potvrda da nam suci nisu u formi, očigledno postoji veliki pritisak, a oni se s tim ne mogu ili se teško nose. U Hrvatskoj sigurno imaju dobrih sudaca, trebaju što prije skratiti najveću kvalitetu, možda ih je malo previše”, govori nam Špehar te daje prijedlog Savezu kako poboljšati situaciju sa sucima u Hrvatskoj:

“Mislim da se tu ide malo ponekad da ih bude malo iz ove regije, malo iz one regije. Treba se gledati samo kvaliteta, ako je 10 kvalitetnih sudaca iz Splita neka budu iz Splita, ako je 10 kvalitetnih sudaca iz Osijeka, neka bude svih 10 iz Osijeka. Ne uvrste nekog dobrog suca jer su ispunili već kvotu iz neke regije, a tu ne smije biti milosti. Ponavljam, bilo je tijekom cijele sezone sudačkih odluka i za i protiv Hajduka, Rijeke, Dinama pa i Osijeka, možda nekom više nekom manje, ali generalno je najveći problem što je cijela liga ljuta na suce. Da je jedan klub, moglo bi se reći ‘to je neka zavjera’, ali generalno, gotovo svi su bili oštećeni.

NOVA PORUKA? Još jedan igrač Hajduka obrisao sve fotografije u klupskom dresu s društvenih mreža