Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je u subotu da je pobjeda predsjednika Bašara al Asada u sirijskoj pokrajini Idlibu, posljednjem uporištu sirijskih džihadista i pobunjenika, “neupitna”.
“Pobjeda nad terorizmom je neupitna”, istaknuo je na Sigurnosnoj konferenciji u Muenchenu, velikom godišnjem susretu posvećenom diplomaciji i vojnim pitanjima.
“Sjedinjene Države su proglasile pobjedu nad skupinom Islamskom državom (IS), ali hidra se vratila”, dodao je.
Sirijski režim već nekoliko mjeseci uz pomoć ruskog zrakoplovstva vodi ofenzivu u pokrajini Idlibu koju dijelom kontrolira bivši ogranak Al Kaide u Siriji.
Na temelju dogovora o primirju i deeskalaciji koji su Moskva i Ankara potpisale 2018., Turska u pokrajini Idlibu raspolaže s 12 promatračkih točaka.
U krvavim borbama turskih snaga, koje podupiru pobunjeničke skupine i sirijskih, kojima pomaže Moskva, ovih dana je poginulo 14 turskih vojnika, što je potaknulo žestok sukob Ankare i Moskve.
“Održavamo iznimno dobre veze, ali to ne znači da imamo jednaka stajališta o svemu”, rekao je Sergej Lavrov koji se u Muenchenu sastao s turskim kolegom Mevlutom Cavusogluom.
Turska misli da razlike s Rusijom u vezi sa Sirijom “ne smiju utjecati” na veze Ankare i Moskve, napose što se tiče isporuke ruskih sustava protuzračne obrane, rekao je turski ministar vanjskih poslova, a prenijela je televizijska mreža NTV.
Cavusoglu je usto rekao da će izaslanstvo njegove zemlje u ponedjeljak otputovati u Moskvu, nakon posjeta ruskih izaslanika, među kojima su bili vojni i obavještajni dužnosnici, Ankari prije tjedan dana, koji nije donio konkretnog rezultata.
“Razlike u stajalištima u vezi sa Sirijom ne smiju utjecati na tursko-ruske odnose. Stanje u Idlibu neće utjecati na ugovor o kupnji S-400”, koje Ankara kupuje unatoč protivljenju Washingtona koji ih drži nespojivima s oružjem NATO-a, izvijestio je NTV prenoseći ministrove izjave.
Turska i Rusija su blisko surađivale u vezi sa sirijskim pitanjem, premda su na suprotnim stranama u sirijskom sukobu.
Komentari