Ministar Oleg Butković je u četvrtak rano ujutro putem Facebook poslao poruku Zoranu Milanoviću, ali i hrvatskoj javnosti u kojoj tvrdi kako predsjednik u petak namjerava dati ostavku, što Butković proglašava ‘potezom očajnika‘.
No što bi se stvarno događalo ako bi Milanović doista dao ostavku – tko bi ga zamijenio na mjestu predsjednika Republike i što bi to značilo za nastavak kampanje?
O takvom scenariju Milanovićeve ‘last minute‘ ostavke u kuloarima se govori već nekoliko dana, piše Jutarnji list.
U slučaju Milanovićeve ostavke, na mjesto predsjednika došao bi Gordan Jandroković, kao tehnički predsjednik Sabora. No problem je što je Jandroković nositelj liste u drugoj izbornoj jedinici i važan adut HDZ-a u kampanji,
Jandroković kaže da bi u tom slučaju on za dužnost vršitelja dužnosti predsjednika Republike, sukladno poslovniku, odredio jednog od svojih potpredsjednika iz redova vladajuće većine da ga mijenja dok je spriječen. Jandroković, naime, tvrdi da je njegova čvrsta odluka da izađe na izbore u drugoj izbornoj jedinici pa stoga ne može u tom scenariju biti i v.d. predsjednika Republike.
HDZ je u donedavnom sazivu Sabora imao dva potpredsjednika – Željka Reinera i Antu Sanadera. Nekako je teško za očekivati da bi HDZ na poziciju predsjednika države, pa makar i kao vršitelja dužnosti poslao Sanadera te je sigurnija oklada Željko Reiner.
U slučaju takvog razvoja događaja upravo bi Reiner bio taj koji pobjedniku izbora dao mandat za sastavljanje Vlade te bi sazvao prvo zasjedanje novog saziva Sabora. Na poziciji v.d. predsjednika bio bi oko tri mjeseca dok građani ne izaberu novog predsjednika. Za to vrijeme Reiner bi sukreirao vanjsku politiku sa Vladom, imao nadležnosti nad tajnim službama i vojskom, piše Jutarnji list.
‘NE PITAJ KAKO SAM DOZNAO’ Butković tvrdi da Milanović u petak podnosi ostavku
Osim Reinera i Sanadera, opcija su i oporbeni potpredsjednici Sabora Davorko Vidović, Sabina Glasovac ili Furio Radin. No i oni se natječu na parlamentarnim izborima.
Jutarnji je prenio stav profesora upravne znanosti s Pravnog fakulteta u Zagrebu, Vedrana Đulabića koji je kazao da bi bilo demokratski da je Milanović podnio ostavku na dužnost predsjednika Republike u trenutku kad je najavio svoju kandidaturu na izborima za Sabor.
“Iako Zakon o izborima za Sabor, u pravilima kandidiranja nigdje ne propisuje da predsjednik države ne može biti kandidat na tim izborima, Ustavom je propisano da predsjednik države ne može obavljati ni jednu drugu javnu ni političku dužnost. Sudjelovanje u kampanji za parlamentarne izbore jeste na neki način javna dužnost. Ustavom je također propisano da predsjednik Republike ne može biti član političke stanke. Iako Milanović ide na izbore kao nestranački kandidat, sudjelovanjem na izborima za Sabor kao kandidat na listi političke stanke on nesumnjivo favorizira određenu političku opciju. Predsjednik države bi po Ustavu morao biti iznad toga”.
“Dakle, s obzirom na navedene ustavne odredbe”, nastavlja Đulabić, “iako ustav predsjedniku izričito i striktno ne zabranjuje da s pozicije predsjednika vodi kampanju za Sabor, u duhu Ustava bi bilo da Milanović najprije podnese ostavku pa da se onda kandidira na izborima za Sabor. Čudi me da to nije učinio tim redoslijedom, jer bi kad se već odlučio na taj korak za demokratsku proceduru to bio minimum korektnosti. U protivnom će se”, tvrdi Đulabić, “događati da imamo show u državi – da će se predsjednik kandidirati za Sabor i da kampanju vodi s mjesta predsjednika države, ili da će se premijer kandidirati za predsjednika Republike i s te dužnosti voditi kampanju za šefa države”.
NOVI PREOKRET NA POMOLU? Pitamo vas: Hoće li Zoran Milanović dati ostavku?
Što bi Milanović postigao davanjem ostavke pet dana prije parlamentarnih izbora?
“Osim da ugodi svojoj lijenosti, ništa drugo”, smatra politički analitičar Žarko Puhovski, piše N1.
“Vjerojatno bi postigao još jedan, zadnji šok, jer je očito da se iscrpila inicijativa koju je njegova lista (koalicija Rijeke pravde, nap.a.) dobila njegovim iznenadnim pojavljivanjem u kampanji. Po svim pokazateljima koje znamo do sada, više ne djeluje dovoljno za pobjedu i onda on pokušava pustiti u zrak balone koji bi možda još neke ljude motivirali na njihovu stranu. Međutim, čini mi se da je sve to skupa besadržajna igra, kao što je, nažalost, slučaj s čitavom kampanjom”, dodao je.
“Puno više od ovoga ne da se izmisliti”
Puhovski smatra da Butković napada Milanovića na osnovu glasina koji se već danima šire o tomu da će se ovaj povući u zadnji čas.
“Milanović je i sam rekao da ima još neki rezervni pakleni plan. Puno više od toga ne da se izmisliti. Sve se, zapravo, svodi na staru poslovicu: Tresla se brda, rodio se miš”, kazao je Puhovski.
Predsjednik Milanović je, kaže Puhovski, ionako imao više prostora nego kandidati na izborima.
“On već ima privilegiranu poziciju i ostavkom ne može ništa dobiti osim šoka i stvaranja slike da ipak ne igra s figom u džepu. Ispalo bi da je on ipak pravi dečko koji se ne boji sukoba, a eventualno ni sučeljavanja. A učestali tračevi o dogovoru s Mostom pri komponiranju parlamentarne većine pri čemu se čak spominjao Nino Raspudić kao kandidat za predsjednika Sabora, doista predstavljaju klasičan primjer računa u kojima ima više nepoznanica nego jednadžbi pa onda izračun nije moguć”, ustvrdio je.
Komentari