Lana Bastašić prekinula suradnju s njemačkim izdavačem: Provodi cenzuru, negira genocid u Gazi…

Autor:

Elena Ternovaja/Wikimedia Commons

Bosanskohercegovačka spisateljica Lana Bastašić, koja je 2020. godine za svoj prvi roman ‘Uhvati zeca’ (Buybook 2019.) dobila Europsku  nagradu za književnost, prekinula je suradnju s njemačkim izdavačem, zbog “njegove šutnje o izraelskom ratu protiv Gaze i sustavne cenzure u toj zemlji”.

Bastašić je zaključila kako je to njezina moralna dužnost te istaknula da je izdavač S Fischer Verlag, pokazao dvostruka mjerila.

Kao primjer navodi web-stranicu izdavača na kojoj piše da ima za cilj rasvijetliti kontinuitet antisemitizma u njihovim knjigama i protive se antisemitskom razmišljanju i djelovanju nakon napada na Izrael 7. listopada.

Za spisateljicu je takav stav moralno dvojben, jer se čini “slijepim i gluhim za patnju palestinskog naroda u istoj regiji“.

Njemački izdavač Lane Bastašić, kako sama spisateljica kaže, zanemaruje izraelsko bombardiranje Gaze u kojem je ubijeno najmanje 24.000 ljudi, prema podacima palestinskog Ministarstva zdravstva.

“To je politički neodgovorno, jer samo dolijeva ulje na vatru izjednačavanjem svakog pojedinog Židova s ​​trenutnom vladom Izraela, čineći ovaj svijet još opasnijim za ljude za koje tvrde da ih štite”, napisala je u svojoj izjavi, kako navodi Middle East Eye.

O takvom stavu njemačke izdavačke kuće Bastašić smatra i kako usmjerava antisemitizam na Bliski istok, dok ga ne vidi u vlastitoj domovini, u samim političkim i kulturnim strukturama njemačke države.

Bastašić je također rekla da njezina odluka dolazi usred ušutkavanja židovskih umjetnika, pisaca i znanstvenika u Njemačkoj od 7. listopada, pri čemu su neki izgubili posao ili su se suočili s uznemiravanjem jer su javno govorili o Gazi.

“Ne mogu mirne savjesti nastaviti da moj roman objavljuje kuća koja je iznevjerila njemačke Židove, dok istodobno tvrdi da se bori protiv antisemitizma”, dodala je.

 

Lana Bastasic/Instagram

Palestinska spisateljica htjela je govoriti o ulozi književnosti u teškim i bolnim vremenima. Organizator Frankfurtskog sajma to joj nije dopustio

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.