KVALIFIKACIJE Orijent pobijedio u Kustošiji, Segesti minimalna prednosti nad Zadrom, remi Slavonije i Uljanika

screenshot

U prvoj utakmici kvalifikacija za ulazak odnosno ostanak u SuperSport prvoj nogometnoj ligi Orijent je u gostima s 2-1 pobijedio Kustošiju i tako napravio veliki korak ka ostanku u drugom rangu hrvatskog nogometa. U hrvatskom nogometu još uvijek se koristi pravilo gola u gostima tako da je riječka momčad, pred uzvrat na Krimeji koji se igra u petak, stekla značajnu prednost.

Napadač Rijeke na posudbi u Orijentu Niko Gajzler (19) ove je sezone u Prvoj NL zabio šest golova a u nedjelju je Kustošiji zabio i sedmi, vjerojatno najvrijedniji, glavom je fino u mrežu skrenuo loptu ubačenu s desne strane. Jahnoah Markelo, 21-godišnji Nizozemac koji je ove sezone u 18 utakmica Druge lige zabio sedam golova, izjednačio je iz kaznenog udarca u 42. minuti a zatim se sve do 20-ak minuta prije kraja utakmice igralo bez većih uzbuđenja. Tada je krenulo: prvo je napadač Orijenta Baboucarr Fall, i on je u Prvoj NL zabio šest golova, propustio veliku priliku, zatim je iskusni Marko Guja (34), sjećate ga se iz „one“ sezone Croatije Sesvete, odlično pucao ali je vratar Orijenta Patrik Mohorović sjajno obranio da i u 83. minuti Riječani ostali s igračem manje nakon što je Antonio Galešić nagazio nogu suparničkog igrača i zaradio drugi žuti karton. Novu veliku šansu imala je Kustošija preko Filipa Vajdovčića da bi, u momentima kad su „spašavali živu glavu“ gosti došli do pobjede: Mohorović je ispucao loptu na suparničku polovicu a kad se činilo da će stoper Ante Puljić (37), bivši igrač Zadra i Dinama, mirno smiriti tu loptu, okliznuo se pa ju je Mateo Monjac uzeo, izašao sam na vratara i lagano zabio za konačnih 2-1.

Istog dana na rasporedu su bile u kvalifikacije za ulazak u Drugu nogometnu ligu, u prvoj utakmici Segesta je u Sisku golovima Tončija Kukoča i Vlatka Martinovića do 84. minute vodila s 2-0 kada je Ante Vukadinović pogodio super-važan gol za Zadrane i konačnih 2-1.

U utakmici odigranoj u Velikoj na stadionu kojeg pamtimo po Kamen Ingradu, nekada uspješnom prvoliogašu a danas već odavno ugašenom klubu, požeška Slavonija i Uljanik su odigrali o-0. Oba uzvrata za ulazak u Drugu NL igraju se u nedjelju 16. lipnja.