Kupovi imaju svoju čar, zašto je onda Hrvatski nogometni kup i dalje podređen najjačima?

Autor:

Harry Kane Bayern München steht am Spielfeldrand im Saarbrücker Ludwigsparkstadion am Mittwoch 1.11.2023 und sieht die Pokalniederlage seiner Bayern gegen den 1. FC Saarbrücken. *** Harry Kane Bayern Munich stands on the sidelines at the Ludwigsparkstadion in Saarbrücken on Wednesday 1 11 2023 and watches the cup defeat of his Bayern against 1 FC Saarbrücken bub

Guliver Images

Nogometna kup natjecanja imaju svoju posebnu draž. Jasno je zašto – kup daje priliku niželigaškim klubovima, vrlo često i igračima koji kroz karijeru ne izađu iz amaterskih okvira, da se sučele prvoligašima, velikanima, igračima i momčadima koje su do tada mogli vidjeti samo na TV.

Pobjeda Saarbruckena nad minhenskim Bayernom odjeknula je Europom, trećeligaš je kreirao gotovo nevjerojatnu senzaciju pred 16.003 gledatelja na svom Ludwigspark stadionu s 2-1 i pobjedonosnim pogotkom postignutim u šestoj minuti sudačke nadoknade. Tko ne bi volio kupove nakon ovakve ili neke slične priče, kakvih ima svake godine. U Njemačkoj slična iznenađenja nisu rijetka, uostalom dovoljno je pogledati aktualnu sezonu – uz Bayern još čak 11 klubova prve Bundeslige nije prošlo među zadnjih 16 a Saarbrucken ipak nije klub iz najniže lige u osmini finala, to je FC 08 Homburg, član Regionallige Sudwest odnosno četvrte lige koji, naravno, u svom sastavu ima jednog Hrvata, Ivana Kneževića, 30-godišnjeg veznjaka rođenog u Njemačkoj koji nije inikad igrao iznad trećeg ranga.

Kod nas u Hrvatskoj niželigaši se rijetko probiju dalje od osmine finala, nakon koje kreće potpuno nedirigirani ždrijeb, razlog nije samo razlika u kvaliteti nego sustav ždrijeba koji se temelji na koeficijentima – najbolje momčadi igraju protiv klubova sa najnižim koeficijentom i to, s jedne strane, onemogućava međusobne susrete prvoligaša, a s druge, najslabijim momčadima šalje najjače klubove. Izuzeci se događaju, u sezoni 2002/03 Uljanik je preko Hrvatskog dragovoljca, Grafičara, Osijeka i Kamen Ingrada došao do finala u kojem je Hajduk s 1-0 i 4-0 bio bolji.

Naravno, sada ćete kao kontru ovome reći da je Saarbrucken kao trećeligaš izvukao Bayerna i da im ždrijeb nije bio baš dobar. Da, ali je na primjer  Homburg igrao protiv Greuter Firtha, Magdeburg je prošao Holstein Kiela a Fortuna Dusseldorf je izbacio Unterhachinga. Ako vam je Holstein Kiel odnekud poznat, nije slučajno – u sezoni 20/21 u drugom kolu DFB kupa izbacili su Bayern.

Kod nas od pet klubova koji su do sada ušli među osam u kupu svi su prvoligaši, uz dodatak da su Rudeš i Belupo igrali međusobno, dok će od tri preostala jedan sigurno biti prvoligaš, bolji iz ogleda Varaždina i Istre a iznenađenja će tražiti Vukovar i Cibalia protiv Lokomotive i Rijeke.

U hrvatskom se kupu stvari teško mogu organizirati kao u najjačim ligama jer to, prije svega, nije u interesu najvećih klubova a one male realno nema tko zastupati. Šteta, kup ne bi nimalo izgubio na zanimljivosti kad bi se u prvim kolima međusobno sastali Hajduk i Dinamo te Rijeka i Osijek pa da se niželigašima poput Jadrana iz Ploča i Oriolika otvori put prema završnici. Opet se vraćamo na Njemačku, ne tako davne sezone 2017/18 Bayern i Dortmund su se susreli već u osmini finala, dok su istovremeno igrali, na primjer, Paderborn i Inglostadtr. To je draž kupa, draž koje bi moglo biti više i u Hrvatskom nogometnom kupu. Šteta što u HNS-u na stvari očito ne gledaju kao u savezima najjačih nogometnih država.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.