Kumkvat – sitan, dinamitan i jako ukusan agrum koji jedemo s korom

Autor:

Pixabay

Znate ono simpatično minijaturno drvo s plodovima koje bismo najbolje mogli pisati kao mini naranče, koje srećete po veliki trgovačkim centrima i razmišljate kako bi se sjajno uklopilo u vaš zimski vrt ili balkon?

Da kumkvat zna govoriti vjerujemo da bi nam rekao kako mu uopće ne smeta što ga nazivamo malenim narančama. Nema mjesta komleksima. Priroda ga je sjajno upakirala – sitan, kompaktan, bogat okusom, hranjiv i atraktivan.

Ovo voće iz porodice agruma uvezeno je iz Azije u Europu u 19. stoljeću kao dekorativna biljka. Tek je kasnije netko popustio pred znatiželjom i zagrizao u sočni plod kumkvata pa otkrio rapsodiju okusa, a onda i nutritivnu vrijednost ovog citrusa.

Kumkvat se jede s korom

Za razliku od limuna i naranče, kumkvat jedemo s korom. Mekana je, sočna i aromatična baš kao i meso kumkvata te sadrži hranjive tvari, štoviše većina aktivnih fitokemikalija nalazi se upravo u kori.
Doslovce ga uberete sa stabla (dozrijeva od studenog do travnja) i pojedete. Veličine je zalogaja što je još jedna simpatična prednost ovog voća iz porodice Rutaceae.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Hami Sharafi (@igotitfrommymaman)

Dobrobiti kumkvata

Ovo voće obiluje vitaminom C poput ostalih agruma te flavonoidima, vitaminom A, natrijem, magnezijem i kalcijem te eteričnim uljima, omega-3 i omega-6 masnim kiselinama.

Također, bogat je dijetalnim vlaknima zbog čega je odličan saveznik u mršavljenju. Dugo nas čini sitima i potiče probavu.

Kumkvat ima i jaka protuupalna i antioksidativna svojstva. Jača imunitet, pomaže tijelu sanirati oštećenja na stanicama nastala djelovanjem slobodnih radikala.

Snižava povišen kolesterol, blagotvorno djeluje na srce i krvne žile, na zdravlje očiju (vitamin A, odnosno betakaroteni iz kumkvata) te na kožu i kosu.

Voće za dijabetičare

Kumkvat ima nizak glikemijski indeks, što znači da ne uzrokuje naglo povećanje razine šećera u krvi. To ga čini idealnim voćem za osobe s dijabetesom jer pomaže u kontroli razine šećera u krvi. Osim toga, kao što smo spomenuli već, kumkvat je također dobar izvor vlakana koja usporavaju apsorpciju šećera u krvotok.

Kumkvat možete jesti svjež, netom ubran s drveta, a možete od njega napraviti i marmeladu ili ga kandirati poput ostalih agruma.

Ne voli propuh

Odlučite li kupiti kumkvat, čuvajte ga od propuha jer ga ne podnosi. S druge strane, vrlo je otporan na niske temperature. Može preživjeti mraz i minuse do -8 Celzijevih stupnjeva. Voli sunce, a želite li ga presaditi u vrt, najbolje vrijeme za to je proljeće.

Drvo kumkvata sporo raste. U tegli će dosegnuti visinu do maksimalno dva metra, a u vrtu do četiri. Uz malo truda, moći ćete uživati u sočnim i svježim plodovima kumkvata s vlastitog stabla, ali i u ljepoti koju mu daju jarko zeleni listovi i vibrantna narančasta boja ploda.

OZNAKE: voće, citrusi, kumkvat, agrum

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.