Kuk: “Dalmacija je trusna, seizmički aktivna i posljednji potres ne smatramo ozbiljnim”

Autor:

05.02.2020., Zagreb - Seizmoloska sluzba, Prirodoslovno-matematicki fakultet. Seizmolog Kresimir Kuk. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Sanjin Strukic/PIXSELL

U posljednjih već više od godinu i pol, podrhtavanja tla na našem su području postala gotovo svakodnevica. Zagreb, Petrinja, Jadran, zaleđe Šibenika, sada i Splita. Seizmolog Krešimir Kuk ipak umiruje javnost naglasivši kako sinoćnji potres spada u normalnu seizmičku aktivnost.

“Slučajno se dogodilo da imamo više potresa u relativno kratkom vremenskom razdoblju. Prvo zagrebačko područje, cijela serija na Banovini koja još uvijek traje. Ovaj sinoćnji potres i ove naknadne danas koje bilježimo ipak nasreću ne smatramo i ne stavljamo u tu grupu. Ovo bismo rekli da je normalna seizmička aktivnosti. Imali smo duže vremensko razdoblje kada nije bilo puno potresa u Dalmaciji. Ona je trusna, seizmički aktivna i ovaj potres izazvao je manja oštećenja i ne smatramo ga nekim ozbiljnim potresom”, rekao je Kuk u Dnevniku HRT-a.

O jačini potresa 

“Magnituda koja nam objašnjava jačinu potresa je vrlo osjetljiva. Vidjeli smo to i po oštećenjima. Sinoćnji potres je ipak izazvao oštećenja samo na nekim objektima koji nisu bili dovoljno čvrsti, a zagrebački potresi, pogotovo petrinjski, su bili puno, puno jači od ovoga”, rekao je Kuk.

Komentirao je i potrese u podmorju oko Visa i mogu li se oni povezati sa sinoćnjim potresom.

“Cijelo područje južnog priobalja u Hrvatskoj su potresi uzrokovani pomacima tzv. Jadranske mikroploče koja se zavlači pod Dinaride. Uzroci su im isti i relativno bliska područja. Nisu direktno povezani, ovo su krajevi koji su malo udaljeniji od podmorja, ali su im isti uzroci, iste sile”, objasnio je.

Govoreći o jugu Dalmacije, gdje je najtrusnije područje i gdje se predviđa da su mogući potresi magnitude 7 prema Richteru, što bi imalo ogromne razmjere, objasnio je za što se potencijalno Dalmacija mora pripremiti.

“Moramo biti svjesni i to današnja seizmologija to dosta precizno i dobro zna reći: na kojim područjima su mogući koliko jaki potresi, odnosno gdje možemo očekivati one najjače. Treba raditi na preventivi, ponajprije na kvalitetnoj protupotresnoj gradnji. S obzirom na događanja proteklih godina da sada velika većina građani zna dobro što činiti prilikom potresa”, rekao je Kuk.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.