fbpx

‘Krvava nedjelja’ imala je veliki utjecaj na irsku kolektivnu svijest

Autor:

UNSPLASH

Dana 30. siječnja 1972. ugušeni su demokratski prosvjedi stanovnika Sjeverne Irske. Taj događaj poznat je pod nazivom ‘Krvava nedjelja’ (Bloody Sunday).

Istraga koja je uslijedila odmah nakon događaja konstatirala je da nitko od poginulih i ranjenih nije bio naoružan, ali da su prosvjednici prvi zapucali te time izazvali reakciju britanske vojske. Zaključke istražne komisije rijetki su irski katolici smatrali točnim i poštenim pa je odmah uslijedio val nasilja i prosvjeda diljem irskog otoka dok su katoličke organizacije odmah pokrenule kampanju za provedbu nove istrage. U znak protesta, vlada Republike Irske povukla je svojeg veleposlanika iz Londona, a irski su građani u veljači 1972. godine za vrijeme prosvjeda zapalili zgradu britanskog veleposlanstva u Dublinu.

U narednoj su godini protestantske i katoličke paravojne organizacije izvele oko 1300 bombaških napada i oko 500 oružanih akcija u kojima je život izgubilo 467 ljudi (321 civil i stotinjak vojnika). Krvava nedjelja je imala veliki utjecaj na irsku kolektivnu svijest i uzrokovala je brojne društvene i političke promjene.

Britanska je vlada dva mjeseca kasnije ukinula sjevernoirski parlament, uvela direktnu upravu iz Londona i poslala još tisuće vojnika da uspostave kontrolu na ulicama sjevernoirskih gradova. Događaj je inspirirao brojne umjetnike i kulturne radnike, ali je najviše pogodovao frakcijama Irske republikanske armije i protestantskim paravojnim organizacijama. Naime, u mjesecima nakon Krvave nedjelje sjevernoirski su katolici sve masovnije pristupali paravojnim organizacijama što je automatski značilo i sve veće militariziranje protestantskog stanovništva. Velik broj mladih Iraca, i protestanata i katolika, koji do siječnja 1972. nisu pokazivali veće zanimanje za politiku i događaje u Sjevernoj Irskoj odjednom su postali nacionalno i politički osviješteni dodatno pridonoseći sjevernoirskom društvenom, političkom, nacionalnom i vjerskom razdoru.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.