Predstavnice Udruga Sjena upozorile su u petak na sastanku u Ministarstvu zdravstva na problem nedostupne i neadekvatne rehabilitacije djece s višestrukim teškoćama u razvoju, zbog čega se krše njihova ljudska prava.
Povod za sastanak bio je slučaj šestogodišnjeg dječaka Ante Mikulića iz Slavonskog Broda koji ima najveći stupanj oštećenja zdravlja, četvrti stupanj invaliditeta i rijedak sindrom Cornelia de Lange (CdLS), a određena mu rehabilitacija od dva termina mjesečno po pola sata nije dovoljna.
Predsjednica Udruge Sjena Suzana Rešetar izjavila je nakon sastanka kako im je bila namjera ministru Berošu i njegovim suradnicima ukazati na to da dječak nema adekvatnu zdravstvenu rehabilitaciju i zdravstvenu skrb, no ministar nije bio na sastanku.
“Nadam se da nećemo morati opet dolaziti i da će Ante, prema informacijama koje smo dobili od njegovih suradnica, u najkraćem mogućem roku uspjeti u punom opsegu ostvariti potrebnu rehabilitaciju u sustavu zdravstvene skrbi”, rekla je.
Antina majka Marica Mikulić rekla je kako su na sastanku dobili potvrdu za ono što godinama pokušavaju, a to je da se Anti krše zajamčena ljudska prava.
Antu su, kaže, poveli sa sobom kako bi na njegovom primjeru pokazali da mu rehabilitacija od dva termina mjesečno nije dovoljna i da je neadekvatna za djecu s teškoćama poput njega.
Navela je kako bi sljedeći tjedan mogli saznati što je ministar odlučio, odnosno kako će postupati da bi se Anti omogućilo pravo na primjerenu rehabilitaciju. A to znači da mu se omogući rehabilitator, radni terapeut, logoped, senzorna terapija i sve ono što je u skladu s njegovim dijagnozama.
“Nadam se pozitivnom rješenju ove situacije, s tim da redovnim putem nismo uspjeli iskomunicirati ništa, bilo je stvarno potrebno doći do ministra”, istaknula je.
Mikulić je rekla i da ne postoji evidencija o oboljelima od CdLS-a, te da po saznanjima roditelja postoji dvadesetak djece s tim sindromom, koji karakterizira invaliditet, kašnjenje u intelektualnom razvoju i ostale poteškoće.
Na sastanku je, rečeno je, također istaknuta potreba da se tablet komunikatori, kao sredstvo komunikacije za djecu koja se ne mogu služiti govorom, stave na obaveznu listu ortopedskih pomagala, kako roditelji ne bi više izdvajali 3000 i više eura za osnovne potrebe svoje djece.
Beroš: Pokrenute su procedure i aktivnosti
Ministar Vili Beroš komentirao je nakon sjednice Vlade sastanak s roditeljima iz Udruge Sjena rekavši da su pokrenute određene aktivnosti i procedure.
“Sagledavamo mogućnosti kako da u kontekstu održivog zdravstvenog sustava doista povećamo i kvalitetu i dostupnost zdravstvene zaštite. Nije samo riječ o terapijskim postupcima rehabilitacije, nego i o najnovijim lijekovima, postupcima, ortopedskim proizvodima, protezama”, rekao je.
“Brojne su aktivnosti na tome tragu. Osobno sam naložio Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje da zanovi listu ortopedskih pomagala, da uvede nove fizikalne terapijske mjere i da još jednom sagledamo potrebe naše populacije i u odnosu na to odredimo pravac kretanja”, rekao je Beroš.
‘LOGIČNO I JASNO…’ Beroš: I nepravomoćna presuda bit će osnova za sankcije
Komentari