KRIZNE INTERVENCIJE Psihologinja o masakru u Daruvaru: ‘Žrtve teško komuniciraju. Potpuno je normalno osjećati se nenormalno’

Autor:

Photo: HRT/Screenshot

Nakon masovnog ubojstva koje je šokiralo Hrvatsku, u Veteranskom centru smješteno je 13 štićenica iz Doma za starije. U područnom uredu Zavoda za socijalni rad formiran je tim za krizne situacije. Na raspolaganju je svima koji osjećaju da im je potrebna pomoć.

U Daruvaru se radi o 13 starijih osoba koje teško komuniciraju.

Komunikacijske poteškoće

Renata Hašpl, psihologinja Veteranskog centra u Daruvaru, rekla je kako je 13 štićenica pravovremenom reakcijom smješteno u centar te da se radi o starijim gospođama s puno zdravstvenih poteškoća te da trenutno kod njih dominiraju komunikacijske poteškoće.

“U pitanju je i demencija, ali djelatnici Veteranskog centra uz pomoć djelatnica koje su nam došle u ispomoć iz Doma za starije rade na tome da se korisnice ovdje osjećaju dobro i sigurno te da dobiju svu potrebnu skrb koju im naš centar u okviru pomoći može pružiti”, rekla je Hašpl i nastavila:

“S obzirom na to da sam i sama djelatnik centra, onda nije uobičajena praksa da netko tko je na neki način isto uključen u ovaj cijeli postupak, da može pružati pomoć svojim kolegama tako da očekujemo da će u sklopu tima za krizne intervencije biti pružena psihološka podrška svima nama koji smo na neki način direktno i indirektno, od samih korisnika i njihovih obitelji, da će biti pružena pomoć i podrška”, rekla je.

Iskustva iz rata

Hašpl ima iskustvo iz Domovinskog rata, bila je psihologinja 16. topničko-raketne brigade iz Bjelovara.

“Traumu karakteriziramo kao iskustvo koje nadilazi normalna, uobičajena ljudska iskustva. To je nešto na što se ne možemo ni pripremiti, a nažalost ne možemo je ni predvidjeti. Tako da to kolektivno iskustvo rata nekima može pomoći u nošenju, a nekima će izazvati dodatnu retraumatizaciju“, rekla je Hašpl.

Presudna je podrška

Dodaje kako je potpuno normalno osjećati se “nenormalno” u ovakvim situacijama.

“Trenutno je najteže ljudima koji su direktno pogođeni gubitkom”, rekla je.

“Ono što je svakako presudno je podrška okoline, bližnjih, obitelji, prijatelja i onda nekakva vlastita procjena da kada se nađemo u situaciji kada vidimo da to nadilazi naše kapacitete, potražiti stručnu pomoć. Hoće li to biti u sustavu zdravstva, postoje centri za psihološku medicinu, ne treba se ustručavati u ovakvim okolnostima tražiti pomoć i podršku“, poručila je Hašpl za HRT.

SLUČAJ DARUVAR ‘Kao društvo smo traumatizirani. Pogledajte odnos premijera i predsjednika, zar to nema elemente nasilja?’

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.