Predsjednik HSS-a i saborski zastupnik Krešo Beljak otkriva zašto je HSS razvrgnuo savez sa Socijaldemokratima i pridružio se velikoj koaliciji stranaka ljevice i centra te govori o političkoj budućnosti aktualnog premijera Andreja Plenkovića
Nakon što je premijer Andrej Plenković najavio da će Sabor biti raspušten 14. ožujka, a predsjednik Zoran Milanović potvrdio da će, bez konzultacija s ikim iz HDZ-a ili oporbe, u što kraćem roku raspisati izbore – za što je zakonski rok najviše 60 dana od raspuštanja Sabora – razgovarali smo s Krešom Beljakom, 54-godišnjim saborskim zastupnikom, predsjednikom HSS-a i bivšim gradonačelnikom Samobora u više mandata.
Iako je Beljak prije osam mjeseci potpisao sporazum sa Socijaldemokratima o zajedničkom nastupu na izborima, napustio ih je i priklonio se oporbenoj „velikoj koaliciji“ ljevice i stranaka centra, a u razgovoru za Nacional podržao je i kandidaturu Peđe Grbina za premijera. Grbin je bio neumoljiv kada je naglasio kako ne dolazi u obzir da se toj deseteročlanoj oporbenoj koaliciji pridruže i donedavni Beljakovi partneri, Socijaldemokrati Davorka Vidovića.
Krešo Beljak bio je nakon završenog studija geografije na PMF-u u Zagrebu, profesor geografije u Srednjoj strukovnoj školi u Samoboru, a od 1999. do 2002. godine živio je i radio u Njemačkoj. Beljak je 2016. godine završio i specijalistički studij iz vanjske politike i diplomacije na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu. Član je HSS-a od 2003. godine, a u siječnju 2012. godine na glavnoj Izbornoj skupštini HSS-a izabran je za jednog od petero potpredsjednika s najvećim brojem glasova od svih 13 kandidata. U ožujku 2016. godine na Glavnoj izbornoj skupštini HSS-a izabran je i potvrđen za predsjednika HSS-a. Tu dužnost obnaša sve do danas.
NACIONAL: HSS je pristupio oporbenoj „velikoj koaliciji“ ljevice i stranaka centra. Nekada su oznaku „velike koalicije“ nosile potencijalne postizborne koalicije HDZ-a i SDP-a. Nakon što vas je HDZ optužio da ste mu ukrali izborni slogan Kolinde Grabar-Kitarović s predsjedničkih izbora „Zajedno za bolju Hrvatsku“, sada bi vas mogao optužiti i da ste plagirali naziv „velika koalicija“.
Te optužbe HDZ-a obične su besmislice. Kada se govorilo o „velikoj koaliciji“ HDZ-a i SDP-a, mislilo se na koaliciju stranaka različitih svjetonazora kao što je bio slučaj u Njemačkoj u vrijeme kancelarke Angele Merkel. U toj koaliciji u Njemačkoj bile su dvije kršćanske stranke, CDU i CSU, i socijaldemokrati iz SPD-a. No u Hrvatskoj je tada, kao i sada, bilo prerano o tome govoriti. Tim više što HDZ nije stranka, nego interesna kriminalna skupina koja nema svoju ideologiju. Njih zanima jedino lopovluk. To je dokazano i na sudu, sudskom presudom. O tome jesmo li ukrali slogan Kolindi, besmisleno je razgovarati. HDZ je ukrao Hrvatsku, ukrao je hrvatsku budućnosti. Ukrao je hrvatske tvornice devedesetih godina. Taj slogan bio je u Kolindinu slučaju marketinški trik i još jedna podvala HDZ-a, a u našem slučaju riječ je o tome što namjeravamo učiniti. O koaliciji stranaka koja će stvoriti bolju Hrvatsku. I to nije nikakav trik. Poruka je da bolje Hrvatske nema dok je HDZ na vlasti.
NACIONAL: HSS je prije toga bio sklopio predizborni sporazum s Davorkom Vidovićem iz Socijaldemokrata, zapravo s osamnaestero saborskih zastupnika koji su napustili SDP. Kada je predsjednik SDP-a Peđa Grbin rekao kako ne dolazi u obzir da se i oni priključe velikoj koaliciji, napustili ste Socijaldemokrate i priklonili se SDP-u. Zašto?
Sa Socijaldemokratima smo sklopili okvirni sporazum u kojem su postojali određeni uvjeti, a ti uvjeti nisu bili ispunjeni. Jedan od uvjeta bio je da se do 31. prosinca 2023. godine imenuju zajedničke pozicije na izbornim listama, kao i kandidat za premijera. Sve je to bilo stalo i od toga nije bilo ništa. Jedno se govorilo prije potpisivanja tog sporazuma, a drugo se govorilo poslije. To je bilo legitimno, ali shvatio sam, a stranačka tijela trebaju to još potvrditi, da je priča bila bez ozbiljnih temelja. Nismo održali nijedan zajednički sastanak poslije Nove godine, a na moju inicijativu bila su održana samo dva sastanka. Pitao sam ih što se čeka, a konkretan odgovor na to pitanje nisam dobio. Odgovarali su otprilike „polako, polako“, a izbori su bili pred vratima. Nema polako. Izbori su tu, a HSS traži prije svega pobjedu nad HDZ-om. Ta pobjeda je izglednija s tom našom „velikom koalicijom“ 10 stranaka ljevice i centra.
‘Sklopili smo okvirni sporazum sa Socijaldemokratima u kojem su postojali određeni uvjeti, no oni nisu bili ispunjeni. Jedan od uvjeta bio je da se do kraja 2023. godine imenuju zajedničke liste’
NACIONAL: Kakav je značaj u vašoj odluci imala izjava Peđe Grbina da u toj predizbornoj koaliciji ni pod kojim uvjetima nema mjesta za Socijaldemokrate Davorka Vidovića?
Izjava Peđe Grbina apsolutno nije imala utjecaja. Ne bih se u to miješao jer gledam najprije interes Hrvatske. To je njihova međustranačka stvar jer su Socijaldemokrati nastali iz SDP-a. S druge strane, taj sporazum koji smo potpisali sa Socijaldemokratima prije osam mjeseci, nije funkcionirao. Želim im puno sreće te da i oni pronađu svoju političku viziju. Interes Hrvatske je da se ljevica okupi, a u tome se dosad već velikim dijelom i uspjelo. No taj sporazum, koji smo potpisali prije osam mjeseci sa Socijaldemokratima, nije bio idealan. Imali su drugačiju viziju od HSS-a i mene osobno.
NACIONAL: Nakon prosvjeda oporbe na Markovu trgu premijer Plenković decidirano je odbio raspuštanje Sabora, a sad ga je odjednom odlučio raspustiti već 14. ožujka. Kako tumačite taj njegov neočekivani potez? Je li shvatio da bi europski tužitelj mogao sada optužiti i njegovu blisku suradnicu Ninu Obuljen Koržinek, 31. člana njegove ekipe koji bi morao napustiti Vladu?
Ministrica Obuljen Koržinek njegova je stota afera ako uključimo i župane i šefove državnih i javnih poduzeća. Teško je pobrojiti sve te afere. Ne ulazim u to zašto je odlučio raspustiti Sabor, ali drago mi je da je to učinio. Mislim da se preplašio onoga što slijedi. Bojao se da će taj naš prosvjed na Markovu trgu prerasti u bunt. I dobro je što će prerasti u bunt. S razlogom se boji. Mislim da je i on svjestan da broji zadnje sate, i to ne samo u fotelji predsjednika Vlade nego možda i posljednje sate na slobodi.
NACIONAL: Ne bi li premijer Plenković mogao završiti i u Europskom parlamentu ili Europskoj komisiji? Europski pučani već su njegovu prijateljicu Ursulu von der Leyen, predsjednicu Europske komisije, nominirali za novi mandat. Zahvaljujući njoj isposlovao je značajna sredstva iz europskih fondova.
Sjećam se da je Ivo Sanader puno bolje kotirao u Europi od Andreja Plenkovića. To je bilo u vrijeme kada su europskim državama vladali moćniji čelnici nego danas, poput spomenute Angele Merkel, a taj Ivo Sanader završio je kako je završio. U zatvoru na odsluženju kazne zbog korupcije. Znamo, dakle, kako je završio europski put Ive Sanadera, a europski put Andreja Plenkovića, s obzirom na sve insinuacije, završit će još gore. Zbog afere Plin za cent ili zbog krađe one milijarde u Ini. Damir Škugor sigurno je bio i Plenkovićev pouzdanik u Ini. Nitko ne dolazi slučajno na takvu direktorsku poziciju u Ini. Sve je to bila Plenkovićeva ekipa, koju je on delegirao. Plenkovićev put završit će nešto niže od zagrebačke Arene, u Remetincu.
NACIONAL: Prijetite li hapšenjem Andreju Plenkoviću?
Nisam izrekao prijetnju, nego svoje mišljenje. Nisam ja taj koji će se baviti tim stvarima. Zna se tko će se time baviti. Pravosuđe i pravosudna tijela kada ih mi oslobodimo od bilo kakvog političkog pritiska.
NACIONAL: Kakvu sudbinu predviđate novoizabranom glavnom državnom odvjetniku Ivanu Turudiću? On ne može stupiti na dužnost prije nego što u svibnju istekne mandat Zlati Hrvoj-Šipek, a čini se da ona ne namjerava ranije podnijeti ostavku.
Turudić bi trebao prisegnuti u svibnju u Saboru, a tada neće još biti saborske sjednice. Mislim da Ivan Turudić neće dočekati priliku da podnese prisegu. Ako bi Turudić to učinio u ovom sazivu Sabora, to bi bio drugi metak u koljeno Andreja Plenkovića. Pozivam ga da to napravi tako da nam poveća šanse da ga dotučemo na izborima.
NACIONAL: Zašto je oporba protiv Turudića s obzirom na to da je, eto, baš on presudio i bivšem premijeru Ivi Sanaderu i poslao ga u zatvor, i to iako se upravo Sanader izborio da Turudić dođe na čelo najvećeg drugostupanjskog suda u Hrvatskoj, Županijskog suda u Zagrebu? Turudić bi sada mogao podići optužnicu i protiv Andreja Plenkovića iako je ovaj inzistirao na njegovoj kandidaturi.
Nisam protiv Turudića ad hominem, nisam protiv njega kao osobe. No glavni državni odvjetnik s takvim karakteristikama objavljenim u medijima, ogromnim teretom u javnosti, ne može raditi taj posao pa bio on i najstručniji. Svaka njegova odluka bila bi politički propitivana. Čak i da podigne optužnicu protiv Andreja Plenkovića, Ivan Turudić ne može biti glavni državni odvjetnik. On je kontaminiran onime što je bilo objavljeno u medijima. U politici je to tako. To je svijet politike u koji je Turudić ušao iz struke.
NACIONAL: I vas politički oponenti napadaju zbog mladalačkog nestašluka, krađe radioaparata iz automobila na parkiralištu u Samoboru?
Sto puta ponovljena laž postaje istina. Kad sam ulazio u politiku, bio sam naivan pa sam to pustio misleći da jedna laž ne može postati istina, ali to mi se dogodilo. Prava je istina da nikada nisam ukrao radio ili tranzistor iz automobila niti sam optužen ili osuđen za takvo djelo. Oni koji su, za razliku od mene koji stvarno nisam, doista i krali sitnice, radili su to devedesetih godina jer je HDZ popljačkao državu pa su bili primorani da ne bi bili doslovce gladni.
NACIONAL: Rejting HSS-a je slab. U anketama ste ispod dva posto. Na koncu ste se priključili „velikoj koaliciji“ ljevice i stranaka lijevog centra predvođenih SDP-om i Peđom Grbinom kao potencijalnim kandidatom za premijera. Mislite li da će to HSS-u jamčiti opstanak na hrvatskoj političkoj sceni?
Normalno da mislim. Da ne mislim, ne bih se priključio toj predizbornoj koaliciji. HSS ima isti rejting kao što ga je imao i prije deset godina kada mu je predsjednik bio Branko Hrg. Branko Hrg je tada predizborno koalirao s HDZ-om, a danas je državni tajnik u važnom ministarstvu, Ministarstvu obrane. Međutim, danas u odnosu na tada postoji vrlo bitna razlika. Nije bilo ni Domovinskog pokreta, ni Mosta, ni stranke Možemo!, ni Radničke fronte, ni Centra, ni Fokusa, ni Dalije Orešković i Stranke s imenom i prezimenom, ni Suverenista, ni Socijaldemokrata. Ovako sam iz glave spomenuo desetak stranaka koje tada uopće nisu postojale, a danas se izlistavaju u rejtinzima biračkih preferencija.
‘Oporba danas stoji puno bolje nego jučer, ali lošije nego što će stajati već sutra. Iz dana u dan koalicija i otpor prema HDZ-u će rasti, a onda krećemo u stvaranje moderne Hrvatske, a ne Plenkovićeve prćije’
NACIONAL: Trebate sada formirati i izborne liste. Svi vaši koalicijski partneri tražit će na njima prolazna mjesta, a iskustvo govori da je to, u najgorem slučaju, četvrto mjesto na izbornoj listi u svakoj od 10 izbornih jedinica. Možemo! nije u vašoj koaliciji, a s SDP-om je dogovorio točkastu koaliciju u nekim izbornim jedinicama, vjerojatno u onima gdje lošije stoje. Kako ćete pomiriti interese svih tih jedanaest stranka? Očekujete li svađe oko toga i kako ćete ih prevladati? Ako pobijedite, tko će onda biti premijer, Peđa Grbin ili Sandra Benčić? Oboje su istaknuli svoje kandidature za premijera.
Sigurno je da će sve te stranke surađivati poslije izbora. O modelu i mjestima na listama razgovarat će se u sljedećih nekoliko dana pa ne bih prejudicirao konačni dogovor, ali dogovor će sigurno biti postignut. Tko će biti premijer? Po meni, a to će svatko razuman prihvatiti, Peđa Grbin kao predsjednik stranke i vođa koalicije, koja će, sasvim je sigurno, dobiti najviše glasova građana.
NACIONAL: Je li vam poznato da se protiv članstva stranke Centar Ivice Puljka u koaliciji pobunila splitska organizacija SDP-a, a oni nisu jedini? Problemi su se pojavili već u samom startu.
Ponovit ću. Lokalni izbori i lokalne politike nisu isto što su nacionalni izbori i nacionalna politika. Mogao bih i ja u Samoboru imati slične prigovore jer smo u Samoboru u opoziciji u odnosu na Fokus, ali to su različite razine i nesporazume moramo ostaviti po strani. Ključni je cilj svih tih stranaka koje su se okupile – pobijediti HDZ. Sve ostalo su sitnice kojima se sada ne treba zamarati. Sve osobne animozitete s lokalnih razina i unutar stranaka, a to postoji u svim strankama, treba sada zaboraviti. Tako razmišljaju ozbiljni političari, a posebno u SDP-u koji je ozbiljna stranka. Takve stvari bit će prevladane u sljedećih pet, šest dana.
NACIONAL: Sada kada se zna da će Sabor biti raspušten 14. ožujka, hoćete li odustati od najavljenog prosvjeda 23. ožujka na kojem ste htjeli tražiti što skorije raspisivanje izbora?
Prosvjed će se, unatoč raspuštanju Sabora, održati. I nedavno održani prosvjed na Markovom trgu pogurao je premijera Plenkovića da donese tu odluku o raspuštanju Sabora. Doduše, uvjeren sam da je to učinio misleći da će nas uloviti nespremne, ali prevario se. Na tom budućem oporbenom prosvjedu treba ga požuriti da ode s vlasti. Možda je Plenković mislio da sada više neće biti tog prosvjeda, ali bit će ga, kao i novih, a trajat će dok tu bandu iz HDZ-a ne srušimo s vlasti.
NACIONAL: Premijer Plenković posprdno vas je nazvao „kobasičarskom koalicijom“. Možete li ga kao „kobasičari“ doista pobijediti?
Ne bih uopće komentirao Plenkovićev nerad. Njegovo djelovanje se svodi na krađu, zaštitu korupcije. Mislim da će mu građani presuditi. Sad su na redu birači da mu kažu: „Andreju Plenkoviću, dosta je!“ Oporba danas stoji puno bolje nego jučer, ali lošije nego što će stajati već sutra. Iz dana u dan ta će koalicija i otpor prema HDZ-u rasti. To će kulminirati na izborima. Nakon osam godina HDZ-ova pustošenja Hrvatske, tome je kraj. Od 1. lipnja krenut ćemo u stvaranje moderne Hrvatske, a ne Plenkovićeve i HDZ-ove prćije.
Komentari