Krenulo samotestiranje učenika, ali i preprodaja testova? Srednjoškolci ih nude za 15 do 20 kuna

Autor:

13.02.2022., Zagreb - Testovi za samotestiranje ucenika SARS-CoV-2 podjeljeni su u petak u posljepodnevnim satima ucenicima Osnovne skole Trnsko, ucenik skole snimljen ispred skole Trnsko sa testovima koje su dobili. Photo: Igor Soban/PIXSELL

Igor Soban/PIXSELL

U ponedjeljak je počelo samotestiranje učenika prije polaska u školu, kao i prekid samoizolacija kod učenika. Većina škola je već u petak učenicima ili roditeljima podijelila dva kompleta testova, a Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je video uputu kako provoditi samotestiranje.

Predsjednica udruge osnovnoškolskih ravnatelja Antonija Mirosavljević rekla je jutros na Hrvatskom radiju da s terena imaju informaciju da je većina učenika testirana.

“U mojoj školi je možda jeda posto pozitivno, znači desetak učenika i takva je situacija po ostalim školama. Riječ je o asimptomatskim slučajevima, sinoć otkrivenima testiranjem”, rekla je i dodala da je svega nekoliko roditelja, oko 1 do 2 posto, potpisalo izjavu o netestiranju.

Državni tajnik u Ministarstvu znanosti i obrazovanja Tomislav Paljak rekao je kako nema podatak održava li se od danas nastava u svim školama po A modelu. “Sredinom prošlog tjedna imali smo šest škola po C modelu, što je bitno smanjen broj u odnosu na vrijeme kad je omikron bio u punoj snazi. Ideja je da obuhvat učenika u školi bude što veći, tamo gdje je to najbolje i najprirodnije za obrazovanje i njihov razvoj”, rekao je.

Na društvenim mrežama pojavila se informacijama da srednjoškolci preprodaju testove na koronavirus po cijeni od 15 do 20 kuna. Paljak je rekao kako time nije iznenađen.

“Škola je živi organizam, škola prati ono što se događa u društvu, takve su pojave moguće, nije to ništa iznenađujuće. Netko je vidio šansu da ušićari, netko to radi iz zabave. Toga je bilo prije, toga će biti. Ne vjerujem da će pojavnost biti takva da bi ugrozila bit ove mjere”, izjavio je za Hrvatski radio.

Podsjetimo, samotestiranje brzim antigenskim testovima je dobrovoljno i besplatno te će se obavljati jedanput tjedno, a bitno je i da razmak između dva testiranja bude podjednak. Iz Ministarstva su poručili da bi se učenici trebali samotestirati ponedjeljkom prije nastave (ili nedjeljom prije spavanja), ili neki drugi dan u tjednu koji odredi škola.

Negativan test roditelji ili skrbnici bilježe u učenikovu bilježnicu koju će učenik predočiti u školi, ili na drugi način koji odredi škola. Ukoliko učenik bude pozitivan, mora se javiti svom liječniku. Učenici koji neće sudjelovati u samotestiranju, ako dođe do virusa u razredu, pratit će nastavu online.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.