Krenula povorka prema Westminsterskoj opatiji. Ovo je prva krunidba u Velikoj Britaniji od 1953.

Autor:

epa10611484 A handout photo made available by the British Ministry of Defence showing an army contingent marching across Westminster Bridge ahead of the coronation ceremony of King Charles lll in London, Britain, 06 May 2023.  EPA/Sgt Donald C Todd HANDOUT  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

EPA/Sgt Donald C Todd

Kraljevska povorka, koja će britanskog kralja Charlesa III. dovesti do Westminsterske opatije gdje će biti okrunjen na svečanoj kršćanskoj ceremoniji prožetoj s 1000 godina povijesti i tradicije, ali prilagođenoj da odražava Britaniju 21. stoljeća, krenula je u subotu u 11.20 sati iz Buckinghamske palače. 

Povorka će oko dva kilometra od palače proći avenijom The Mall, te će preko trga Trafalgar skrenuti u Whitehall, ulicu u kojoj se nalaze brojne državne insitucije te se iz nje ulazi i u ulicu Downing gdje je sjedište britanskog premijera.

Na putu do opatije povorka će u toj ulici proći i pokraj kenotafa podignutog u čast palim britanskim vojnicima u Prvom svjetskom ratu i potom nastaviti put pokraj sjedišta britanskog parlamenta, parlamentarnom ulicom i trgom, pokraj spomenika ratnog britanskog premijera Winstona Churchilla.

Kralj i kraljica na putu u opatiju vozit će se u modernijoj i udobnijoj kočiji izrađenoj za dijamantni jubilej kraljice Elizabete II. u Australiji. Elizabeta ju je prvi put koristila 2014. godine.

Povorku će promatrati tisuće ljudi koji su se od ranih jutarnjih sati počeli okupljati duž rute, a krunidbu osigurava 11.000 policajaca.

Kruna svetog Edvarda, zlatni, sveti simbol monarhove vlasti koji se koristi samo jednom tijekom vladavine bit će postavljena na Charlesovu glavu u 13 sati uz uzvike “Bože, čuvaj kralja”.

Fanfare će se oglasiti londonskom Westminsterskom opatijom, a svečani plotuni odjeknut će kopnom i morem kako bi obilježili prvu krunidbu britanskog monarha od 1953.  i tek petu od 1838.

Zvona će zvoniti u znak slavlja na crkvama diljem zemlje, prije nego što počne parada tisuća vojnika i konjanika ulicama glavnog grada.

Kralj Charles i njegova supruga Camilla, koja će biti okrunjena za kraljicu, vratit će se u Buckinghamsku palaču u rijetko korištenoj zlatnoj kočiji koju vuku konji. Krunidba, tek druga koja se prenosi na televiziji i prva je u boji te prva prenošena internetom, vjerska je potvrda Charlesova uzdizanja na prijestolje.

Charles (74) je kralj od smrti svoje majke kraljice Elizabete II u rujnu prošle godine, nakon sedam desetljeća prijestolonasljedničkog staža.

Promjene

Veći dio dvosatne anglikanske službe, koju vodi nadbiskup Canterburyja Justin Welby, nalikuje onima za 39 prethodnih monarha okrunjenih u Westminsterskoj opatiji od 1066. godine.

No dok mnogi zamršeni rituali i ceremonije priznavanja Charlesa kao “neupitnog kralja” svog naroda ostaju, kralj je nastojao osvježiti druge aspekte službe.

Prvi put su tu žene biskupi, a vjerski poglavari britanskih nekršćanskih religija i njihovih keltskih jezika imat će istaknutu ulogu.

Kardinal Vincent Nichols postat će prvi katolički biskup koji će imati formalnu ulogu u krunidbi britanskog monarha od reformacije, kada blagoslovi kralja Charlesa III. tijekom ceremonije u Westminsterskoj opatiji.

Događaju će posvjedočiti papinsko izaslanstvo predvođeno kardinalom Pietrom Parolinom, državnim tajnikom Svete Stolice, prvim papinskim predstavnikom koji sudjeluje na britanskoj krunidbi u gotovo 500 godina.

Kao kralj, Charles je poglavar Engleske crkve, ali na čelu je vjerski i etnički raznolikije zemlje od one koju je njegova majka naslijedila u sjeni Drugog svjetskog rata.

Nastojao je da kongregacija više od 2000 vjernika na krunidbi bolje odražava britansko društvo, pozivajući obične članove javnosti da sjede uz šefove država i druge kraljevske obitelji.

Novo će biti i da će teme krunidbe odražavati njegov cjeloživotni interes za biološku raznolikost i održivost.

Sezonsko cvijeće i lišće s vjetrovitog otoka Skye u sjeverozapadnoj Škotskoj do Cornwalla na vrhu jugozapadne obale Engleske ispunit će opatiju.

Zabranjena je plastika za jednokratnu upotrebu i cvjetna pjena, a svo će cvijeće biti donirano dobrotvornim organizacijama za pomoć starijima i ugroženima.

Ceremonijalno ruho s prethodnih krunidba ponovno će se koristiti, a ulje za pomazanje bit će vegansko.

Opozicija

Britanski premijer Rishi Sunak opisao je krunidbu kao “ponosan izraz naše povijesti, kulture i tradicije”.

“Trenutak iznimnog nacionalnog ponosa”, rekao je, “živa je demonstracija modernog karaktera naše zemlje i cijenjeni ritual kroz koji se rađa nova era”.

Ali nisu svi uvjereni: ankete pokazuju slabljenje podrške monarhiji, osobito među mlađim ljudima, uz pozive da se ona modernizira ili čak potpuno ukine.

Republikanci koji žele izabranog šefa države obećali su prosvjede s plakatima “Nije moj kralj”.

U inozemstvu, Charlesovo doba kao nasljednog monarha i šefa države 14 zemalja Commonwealtha izgleda sve krhkije.

Jamajka i Belize ovog su tjedna dale do znanja da idu prema tome da postanu republike, dok bi Australija, Kanada i drugi mogli naposljetku slijediti njihov primjer.

Britanci koji se bore s rastućim troškovima života u međuvremenu su se zapitali zašto bi porezni obveznici trebali financirati krunidbu, a račun se procjenjuje na više od 100 milijuna funti.

Potpora

Ipak, gomile kraljevskih obožavatelja koje se cijeli tjedan okupljaju u aveniji The Mall ispred Buckinghamske palače ukazuju na to da kraljevska obitelj još uvijek ima središnju ulogu u britanskoj kulturi i povijesti.

Mnogi od njih doputovali su iz inozemstva, naglašavajući netaknutu poziciju kraljevske obitelji kao britanskog vodećeg globalnog brenda.

Krunidba je središnji dio trodnevnih događanja, uključujući koncert u dvorcu Windsor zapadno od Londona u nedjelju navečer.

“To je tako uzbudljivo”, rekla je dobrotvorna radnica Karen Chamberlain, 57, koja je kampirala na odličnom promatračkom mjestu sa sestrom i malim sinom.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.