Ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić poručio je u četvrtak u Saboru da se novim zakonom o upravljanju i održavanju zgrada gotovo onemogućuje kratkoročni najam u višestambenim zgradama u svrhu krajnjeg cilja – osiguravanja priuštivog stanovanja.
Upustili smo se u ograničavanje i gotovo onemogućavanje pristupa kratkoročnom najmu u višestambenim zgradama za što će biti potrebna suglasnost 80 posto suvlasnika. Svjesni smo da će to biti teško jer će među tih 80 posto morati biti prvi susjedi, od toga ne bježimo, kazao je Bačić predstavljajući zastupnicima prijedlog zakona.
Žele spriječiti apartmanizaciju u zgradama
“Otvoreno govorimo da nam je cilj u višestambenim zgradama maksimalno spriječiti kratkoročni najam i poslati poruku da podržavamo iznajmljivanje, ali dugoročno”, dodao je.
Kazao je da se ograničavanje kratkoročnog najma neće provoditi retroaktivno, iako je dio znanstvene zajednice koja se bavi ustavnim pravom mišljenja da Sabor može svojom političkom odlukom zakon provoditi i retroaktivno.
Bačić je naglasio da čak 40 posto od 2,3 milijuna stambenih jedinica nije u funkciji stanovanja. Oko 600 tisuća je praznih stanova, 230 tisuća je u kratkoročnom najmu, a 115 tisuća služi za poslovne djelatnosti. To je posljedično dovelo do nedostatka stambenog prostora i značajne potražnje.
Ciljevi zakona su da se veliki dio stambenih jedinica vrati u prvotnu funkciju, ograničavanjem pristupa kratkoročnom najmu doprinositi mjerama održivog i kvalitetnog turizma, a kroz mjere omogućiti pad cijena nekretnina i najma, da bi došli do priuštivog najma, poručio je ministar.
‘Prvo nacionalna strategija stanovanja, a tek onda zakon’
Novina u zakonu je i zabrana postavljanja klima uređaja na pročelja zgrada, kao i mogućnost ugradnje liftova u sve zgrade koje imaju tri i više katova.
NOVI ZAKON Prenamjena stanova u komercijalne svrhe uz suglasnost 80 posto susjeda?
Mišo Krstičević (SDP) kazao je da je kriza zbog nepriuštivog stanovanja već prisutna i da se kasni s adresiranjem problema. Da smo došli pred zid nakon desetljeća nepostojanja stambene politike smatra i Anka Mrak Taritaš (GLAS) i ističe da je prvo treba donijeti nacionalnu strategiju stanovanja, a tek onda zakon.
Marija Selak Raspudić (NZ) naglašava probleme sa stanovanjem studenata navodeći kako saborski zastupnici za stanove dobivaju naknadu od 650 eura. a studenti 60 eura. Želite li pomoći podignite studentima naknade, pozvala je. Smisao ovih zakonskih izmjena je tko je apartmanizirao je apartmanizirao, tko je balkonizirao je balkonizirao, tko je klimatizirao je klimatizirao, zaključila je.
‘Baba Marija maštat će o novom liftu, a Ivan će misliti da to luksuz’
Miro Bulj (Most) prigovorio je što se zakonom odgovornost prebacuje na vlasnike što će izazvati sukobe unutar zgrada, ali i na lokalne jedinice odnosno komunalne redare.
Dobro je da se donosi neki zakonski okvir, no svi znamo kako je teško dogovoriti se oko nečega u zgradi, kazao je Ante Kujundžić (Most), istaknuvši da će provedba zakona biti najveći izazov.
“Baba Marija na petom katu maštat će o novom dizalu, dok će Ivan iz prizemlja misliti da je lift luksuz za razmažene koji ne žele hodati”, naveo je primjer Kujundžić.
Komentari