Povodom Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama 16 gradova i općina u Krapinsko-zagorskoj županiji te sama županija prihvatili su europsku rezoluciju Sigurno mjesto za žene i time postali prva županija koja se obvezala učiniti još više protiv nasilja nad ženama, diskriminacije i seksizma
Pogledajte oko sebe, ako vidite dvije žene u svojoj blizini, jedna od njih pretrpjela je ili će pretrpjeti seksualno uznemiravanje. Ako vidite tri žene, jedna od njih je žrtva nasilja. Pogledajte na sat, upravo sada jedna žena trpi nasilje, a za 15 minuta će druga. I tako svakih 15 minuta bez prestanka. Prošle godine, 2022., u Hrvatskoj je nasilje nad ženama poraslo za 25% u odnosu na godinu ranije, a već od 2020., od početka COVID-19 pandemije, fizičko i emocionalno nasilje je značajno povećano u cijeloj Europskoj uniji.
Statistika je neumoljiva i kaže kako je čak 31% žena u Europi doživjelo fizičko nasilje, 5% ih je silovano u zemljama EU-a, oko 50 žena svakog tjedna izgubi život u rodno uvjetovanom nasilju, 43% žena doživjelo je neki oblik psihološkog nasilja od intimnog partnera, pri čemu se procjenjuje da se nasilje i dalje u velikoj mjeri ne prijavljuje.
“Žene doživljavaju nasilje ili uznemiravanje i na radnom mjestu, poraslo je nasilje i na internetu, pogotovo prema mladim ženama i ženama u javnom životu. SDP KZŽ i naš županijski Forum žena čija je predsjednica Sandra Turković već niz godina provodi aktivnosti vezane uz sprječavanje nasilja nad ženama,” naglasila je potpredsjednica SDP-a Krapinsko-zagorske županije i članica predsjedništva Foruma žena SDP-a Krapinsko-zagorske županije Valentina Đurek.
Krapinsko-zagorska županija prva je u Hrvatskoj postala – Sigurno mjesto za žene
Zastrašujuće brojke potakle su europsku grupaciju PES (Party of European Socialist Group) čiji je dio i SDP da predloži Rezoluciju Sigurno mjesto za žene (Safe place for Woman) kojom su pozvali vlasti da proglase svoje gradove i regije sigurnim prostorima za žene.
Time se lokalna zajednica, najbliža građankama i građanima, ključna u odgovoru na problem nasilja nad ženama i diskriminacije, obvezuje na 12 konkretnih mjera, u okvirima svoje ovlasti, među kojima su:
- reagirati i pružiti pomoć žrtvama fizičkog nasilja,
- imati nultu toleranciju na nasilje na društvenim mrežama,
- provoditi edukativne sadržaje i raditi na prevenciji nasilja nad ženama
- oštro osuditi bilo kakav diskriminirajući javni diskurs (društvene mreže, istupi u medijima, na ulici) prema ženama, djevojkama i djevojčicama
- učiniti svoje gradove i općine sigurnim mjestom za žene – jamčiti sigurnost žena i izričito kažnjavati svaki oblik rodno uvjetovanog nasilja.
Europska rezolucija je imala svoj početak u Valenciji u Španjolskoj u ožujku ove godine, a samo pola godine poslije, na prijedlog SDP-ovih vijećnika, vijeća šesnaest gradova i općina u Krapinsko-zagorskoj županiji te županijska skupština, jednoglasno su usvojili Rezoluciju.
Krapinsko-zagorska županija, i njezini gradovi i općine, među prvima su u Hrvatskoj prepoznali važnost ove rezolucije te odlučili uključiti stanovnike, udruge, sportske klubove u borbu protiv nasilja nad ženama i rodne diskriminacije. Također, u školama Krapinsko-zagorske županije će se još više govoriti o ovoj temi i učenici će se uključiti u obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.
“Krapinsko – zagorska županija već niz godina intenzivno radi na pomoći ženama žrtvama nasilja (financiranje SOS telefona i Savjetovališta za žene, smještaj žrtava u sigurnoj kući na privremenoj lokaciji, izgradnja nove sigurne kuće, akcija ‘I tebe se tiče’…), stoga je ovo bio logičan slijed borbe KZŽ protiv nasilja nad ženama.” rekao je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar.
Ravnopravnost žena i muškaraca jedna je od temeljnih vrijednosti Europske unije i jedno od temeljnih prava utvrđenih u Ugovorima i Povelji Europske unije o temeljnim pravima.
Borba protiv rodno uvjetovanog nasilja u EU-u odgovornost je svih nas.
”Ovo predstavlja početak, ali je prilika da lokalni čelnici diljem EU pokažu svoju odlučnost u postizanju nulte tolerancije na nasilje nad ženama. Pritom nasilje nije dovoljno samo osuditi, nego je moramo raditi i na edukaciji, senzibilizaciji i stvaranju okruženja gdje žene ne samo da se osjećaju sigurno, već i jednako cijenjeno i poštovano”, rekao je Marko Vešligaj, potpredsjednik SDP-a Krapinsko- zagorske županije i član Odbora regija EU.
Nasilje nad ženama, djevojkama i djevojčicama još je uvijek jedan od najčešćih oblika kršenja ljudskih prava na svijetu i krajnje je vrijeme da učinimo sve u našoj moći da to promijenimo.
“Pozivamo i ostale lokalne jedinice, sve županije, gradove i općine da nam se priključe i usvoje rezoluciju te time naprave temelj u javnim politikama usmjerenim na zaštitu žena od rodno uvjetovanog nasilja kako bi svako mjesto i grad u Hrvatskoj bilo sigurno mjesto za žene.” zaključio je Siniša Hajdaš Dončić, predsjednik SDP-a Krapinsko-zagorske županije.
Komentari