Istaknuo je da u javnosti i dalje kruže oprečne informacije koje zbunjuju ljude na terenu. “Mali iznajmljivači i dalje nemaju odgovore i ne znaju što ih čeka, zato tražimo od ministra Glavine da što prije jasno kaže koji je to konačni stav Vlade oko poreznih izmjena”, naveo je Paus u priopćenju za javnost.

Dodao je da je “IDS u svojim prijedlozima, u javnoj raspravi i u Saboru, zatražio da se jasno definira tko je iznajmljivač u domaćinstvu te da se napravi razlika u poreznom opterećenju između rentijera i iznajmljivača u domaćinstvu”.

Osim toga, stranke traži da se jedinicama lokalne samouprave omogući određivanje maksimalnog broja dozvoljenih kreveta u paušalnom načinu oporezivanja te da se taj paušalni porez određuje prema zonama ili sličnim modelima prilagođenima lokalnim specifičnostima.

PROSVJED! Mali obiteljski iznajmljivači: Moj je apartman, nije ti ćaćin…

Paus je naveo i važnost lokalne autonomije u određivanju poreznog opterećenja. “Tražimo da se općinama i gradovima omogući donošenje odluka o manjem iznosu poreznog opterećenja za iznajmljivače u domaćinstvu. Također, smatramo da se porez na nekretnine ne bi trebao plaćati na objekte u kojima vlasnik živi, a dio nekretnine iznajmljuje kratkoročno”, poručio je predsjednik IDS-a .

Zaključio je da se porezni udar treba zaustaviti i “popraviti što se popraviti da, kako ne bi slomili kralježnicu našeg turizma, odnosno male iznajmljivače“.