Jadranka Kosor reagira na izjavu Kolinde Grabar-Kitarović i podsjeća da je i predsjednica bila ministrica u vladi nakon 2000.
“Od 2000. godine pa nadalje, bez obzira na to tko je bio na čelu Vlade, cijelo je vrijeme postojala nebriga za Hrvate u BiH’“, veli predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović. Neistina, ogromna. Usput, to ‘postojala nebriga’ odnosi se i na vladu u kojoj je ona bila ministrica vanjskih poslova, sokoliću moj!“
Tim je riječima bivša premijerka Jadranka Kosor na svom Twitter profilu komentirala izjavu iz intervjua predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović za Jutarnji list da je „od 2000. godine pa nadalje, bez obzira na to tko je bio na čelu Vlade, cijelo vrijeme postojala nebriga za Hrvate u BiH“. Bivša premijerka i predsjednica HDZ-a smatra da je takva izjava samo nastavak jeftinog populizma koji promiče Kolinda Grabar-Kitarović. Svoj stav dodatno je pojasnila za Nacional:
„Izjava predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović da se vlade poslije 2000., dakle poslije smrti prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana, nisu brinule o Hrvatima u Bosni i Hercegovini je, naravno, sračunata politička laž jer su za tisuće i tisuće projekata za Hrvate u Bosni i Hercegovini odvojena znatna sredstva. Jedan od primjera na koji bih željela podsjetiti je ulaganje u bolnicu u Mostaru, a osobno sam još kao ministrica hrvatskih branitelja potpisala međudržavni sporazum s Bosnom i Hercegovinom o mirovinama za invalide i obitelji poginulih, zatočenih i nestalih pripadnika HVO-a.“
Jadranka Kosor ističe da su se sve vlade poslije 2000. jednako tako skrbile o Hrvatima u Bosni i Hercegovini unutar ustavnih ovlasti i Ustava Republike Hrvatske kao i Ustava Bosne i Hercegovine. No za razliku od sadašnje vlasti, ističe Jadranka Kosor, njezina je vlada provodila politiku nemiješanja u unutarnja pitanja Bosne i Hercegovine, kao i politiku čvrste potpore Bosni i Hercegovini na njezinu europskom putu.
„Odnos Vlade koju sam vodila prema susjednoj državi nije bio patronizirajući, za razliku od onog što danas gledamo. Bilo mi je jasno da je nemoguće promijeniti odnose u Bosni i Hercegovini iz Hrvatske, a i danas je to jasno, ali politički odnosi će se promijeniti tek kad dođe do smjene generacija i kad odu kočničari na svim stranama. Naša komunikacija prema Bosni i Hercegovini bila je na razini službenih izabranih predstavnika u BiH, bez obzira na naša eventualna politička stajališta oko toga tko je trebao biti izabran, a tko nije trebao. To je ta suštinska razlika u odnosu na politiku koja se iz Hrvatske vodi danas. Vladajuća većina koju sam ja vodila donijela je deklaraciju o potpori europskom putu Bosne i Hercegovine i potpori Hrvatima u BiH, a ja sam kao predsjednica Vlade predala predsjedavajućem Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Nikoli Špiriću hrvatski prijevod pravne stečevine EU-a, odnosno oko 100 tisuća prevedenih stranica zakona i regulativa Europske unije, čija se vrijednost procjenjivala na osam milijuna eura, a isto sam predala i svim drugim premijerima zapadnog Balkana u znak dobre volje i stvarne hrvatske potpore na njihovu europskom putu“, zaključila je bivša premijerka. Ona je, nakon što je u Jerusalem Postu prenesena navodna izjava predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović sa sastanka s izraelskim predsjednikom Reuvenom Rivlinom o tome kako je Bosna i Hercegovina „vrlo nestabilna i da su je u određenom pogledu preuzeli ljudi povezani s Iranom i terorističkim organizacijama te da je BiH pod kontrolom militantnog islama”, na svom Twitter profilu napisala: „Isprike susjednoj i prijateljskoj Bosni i Hercegovini. Svim narodima.“
Komentari