‘KOŠARICA’ ZA MOL Plenković odbija platiti troškove arbitraže, ali kamate su eksplodirale

Autor:

25.06.2021., Ljubljana, Slovenija - Svecanosti u povodu obiljezavanja Dana drzavnosti Republike Slovenije i preuzimanja slovenskog predsjedanja Vijecem Europske unije. Andrej Plenkovic, Viktor Orban."nPhoto: Srdjan Zivulovic/FA Bobo/PIXSELL

Srdjan Zivulovic/FA Bobo/PIXSELL

Nacional otkriva zašto vlada Andreja Plenkovića dvije i pol godine odbija isplatiti mađarskom MOL-u 183,94 mil. USD odštete i više od 50 mil. USD kamata na bazi odluke Međunarodnog centra za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) o tužbi MOL-a zbog izuzimanja plinskog biznisa Ine

Vlada Andreja Plenkovića dvije i pol godine odbija isplatiti mađarskom MOL-u 183,94 milijuna dolara odštete i više od 50 milijuna dolara kamata na osnovu odluke Međunarodnog centra za rješavanje investicijskih sporova (ICSID), odnosno arbitraže u Washingtonu koju je Hrvatska u jednom dijelu izgubila zato što nije ispoštovala ugovor iz 2009. godine o preuzimanje plinskog biznisa od Ine. Premda se sredstva za isplatu ovog iznosa mađarskoj tvrtki iz godine u godinu predviđaju u državnim proračunu – a iz Vlade su za Nacional potvrdili da će tako biti i u proračunu za 2025. godinu – nije izgledno da će se bilo što dogoditi u idućih nekoliko mjeseci. Istovremeno teku zatezne kamate na dosuđenu odštetu i one se na dnevnoj bazi, po procjeni upućenih sugovornika Nacionala, kreću u iznosima od nekoliko desetaka tisuća eura.

‘’Plenković riskira jer je i dalje uvjeren da će pronaći način kako poništiti pravomoćnu arbitražnu odluku, a to u ovom trenutku nije izgledno. Puno realniji scenarij je taj da će zbog neisplate odštete Mađarima država na koncu platiti puno više nego što je trebala; svakog jutra kada se premijer probudi, obveze Republike Hrvatske veće su za nekoliko desetaka tisuća eura’’, objašnjava jedan od sugovornika.

Plenkovićeva vlada je još ranije zatražila mišljenje četiriju pravnih fakulteta u Hrvatskoj, a svi oni redom su naveli da na tražbinu MOL-a teku kamate i da to dovodi do povećanih troškova za državu, odnosno da se ‘’čini oportunim podmiriti rashode po pravorijeku dragovoljno i u što kraćem roku’’. Potom je i Državno odvjetništvo zauzelo stav da je pravorijek ICSID-a ‘’konačna presuda koju se u postupku ovrhe ne može preispitivati niti po jednoj osnovi, pa čak niti po osnovi povrede javnog poretka’’.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.