Koronavirus zaslužna za kašnjenje upisa u osnovne i srednje škole, ali i za hvale vrijednu digitalizaciju

Autor:

Upisi u srednju školu 13.07.2018., Zagreb - Predajom upisnica zapoceo je proces upisa u srednje skole.
Photo: Sandra Simunovic/PIXSELL

Sandra Simunovic/PIXSELL

Oko 38 tisuća djece upisat će se ove godine u prve razrede osnovnih škola. Nova generacija u srednjim školama pak broji nešto više od 39 000 učenika. I jedni i drugi ove godine upisuju se u prilično drugačijim uvjetima.

Liječnički pregledi za školarce kasne zbog situacije sa koronavirusom

“Napredujemo dobro, mada bojim se da ćemo ipak to dovući i do kolovoza, jer nam liječnici nisu uspjeli obaviti liječničke preglede, a postupak je takav da dijete prvo odlazi na liječnički pregled, a tek onda u školu”, kazala je Biserka Šćurić, članica predsjedništva Udruge ravnatelja osnovnih škola gostujući na HRT-u.

Stoga će se, kazala je, tek krajem kolovoza znati koliko će se djece upisati u prvi razred. Sve to dodatno će zakomplicirati ionako već kompliciranu situaciju nastalu zbog pandemije koronavirusa.

Kasne upisi u srednje škole

“Ove godine je najduži upisni rok i upisna procedura nego ikada u povijesti školstva i to nije samo zbog produljenja nastave, samo nekim školama traje nastava do 26. lipnja. Međutim, imamo jako razvučene ove upisne rokove. Po mom mišljenju, ali i po mišljenju većine, stručne javnosti – to je bilo potpuno nepotrebno”, kazala je Suzana Hitrec, predsjednica Udruge ravnatelja srednjih škola.

Nije sve negativno, koronavirus zaslužan za digitalizaciju

“Ne trebaju doći, ali postojat će mogućnost ako se netko neće moći snaći. Naša upisna povjerenstva će sjediti i bit će u školi, jer moraju obraditi te digitalne prijave”, kazala je Hitrec.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo je danas objavio nove preporuke za testiranje djece, ali bez promjena

“Većina stvari ostaje onako kako je bila. Znači, roditelj može doći s djecom, može doći i u školu, može doći i obaviti sve regularno kako je i bilo”, kazala je Šćurić.

Veliko nezadovoljstvo zbog otkazanih natjecanja radi čega ne dobivaju dodatne bodove koji su često bili ključni za upis u srednje škole. Roditelji i dalje inzistiraju da im se vrednuje barem ono što je održano, bilo na školskoj razini ili županijskog. Najavljuju čak i prosvjed za 16. lipnja.

“Mislim da se ne smiju diskriminirati učenici i da nije u redu da se priznaju bodovi za ovu školsku godinu onima gdje su se uspjela održati natjecanja, a drugima gdje se nisu uspjela održati da se ne priznaju. Ono što je dobra vijest je da će se priznati bodovi iz petog, šestog i sedmog razreda na istim natjecanjima, ali i dalje ostaje nezadovoljstvo koje je opravdano, da učenici osmog razreda nisu imali priliku na natjecanje. S tim da od 18. svibnja su škole već imale uvjete da se organizira rad i mislim da se onda i to trebalo razmotriti, jer se radi o okupljanju manjeg broja djece i da se onda moglo nastaviti u nekoj formi s natjecanjima”, kazala je Hitrec.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.