Znanstvenici su pustili u njihovo prirodno stanište na otoku San Cristobal, jedan od velikih otoka ekvadorskog arhipelaga Galapagosa, 36 divovskih kornjača Galapagos koje su se izlegle i uzgojene su u zatočeništvu.
Tih 36 kornjača Chelonoidis chathamensis, jedne od 15 podvrsta endemskih kornjača Galapagos, pušteno je u prirodu na sjeveroistočnom dijelu otoka, u kojem prema procjenama živi populacija od 6.700 jedinki, objavio je Nacionalni park Galapagos (PNG).
“Znanstveni podaci kojima raspolažemo o tim kornjačama potvrđuju da su dobra zdravlja s dobrom populacijskom strukturom koja jamči da će preživjeti”, rekao je direktor PNG-a, Danny Rueda.
Međunarodni savez za očuvanje prirode (UICN) smatra kornjaču Chelonoidis chathamensis vrstom kojoj prijeti izumiranje.
Kornjače, u dobi od šest do osam godina i težine između 3 i 5 kilograma, “prošle su neku vrstu karantene i zatim su puštene u prirodu”, navodi Rueda.
Prethodno su znanstvenici kornjačama izmjerili temperaturu i srčani ritam, analizirali krv i stolicu kako bi isključili svaku bolest ili parazite prije nego što će biti puštene u prirodu.
U zadnjih osam godina, ukupno 75 kornjača Chelonoidis chathamensis uzgojeno je u zatočeništvu i vraćeno na otok San Cristobal.
Ekosustav otočja Galapagos u Tihom oceanu, 1.000 km od ekvadorske obale, jedan je od najkrhkijih na svijetu, s jedinstvenom florom i faunom.
To otočje koje je britanskom prirodoslovcu Charlesu Darwinu poslužilo za istraživanje prije nego što je postavio teoriju o evoluciji živih bića, ime je dobilo po divovskim kornjačama koje ondje žive.
Komentari