Korlaet o žičari: “Zgrada je prevelika za taj okoliš, tri puta je probijena investicija, ali bili bismo bedasti da je ne koristimo”

Autor:

Photo: N1 Televizija

Luka Korlaet, zamjenika gradonačelnika Grada Zagreba Tomislava Tomaševića, u petak je komentirao zbrinjavanje otpada, obnovu grada nakon potresa, ali i neke poteze koje su povukli kao što je produljenje rada nekih vrtića do 21 sat i puštanje žičare u pogon.

Govoreći o centru za gospodarenje otpadom u Resniku, Luka Korlaet je rekao: “Protivili smo se jednom segmentu toga, a to je spalionica i vjerujemo da se može supstitucijom tog postupka tretirati otpad da bude u što manjem postotku. Lokacija je na rubu grada, sjeverno od pročistača otpadnih voda, nalazi se u industrijskoj zoni i prema tome nije izabrana nasumično. Ona je oko kilometar od prvih kuća. Razumijem stanovnike Resnika, nitko ne želi biti u blizini postrojenja za otpad, ali to nije zamišljeno kao Jakuševac, to je visokosofisticirani sustav za obradu otpada koji je zatvoren, ne emitira štetne čestice niti buku, to je sasvim nešto drugo.”

Na pitanje jamči li građanima da neće biti smrada ni buke, zamjenik gradonačelnika odgovara: “Jamčim, takav centar ima Ljubljana, Budimpešta… Mi bi rađe da spalionica ne bude tamo jer je problem zbrinjavanja pepela iz spalionice – po sadašnjim zakonima bi se taj pepeo trebao izvoziti iz Hrvaske. Surađujemo s raznim ekološkim stručnjacima. Daleko smo od Centra za gospodarenje otpadom, do kraja drugog mandata ako bude. Prije toga je ideja izvesti sortirnicu na području Diokija, zatim kompostanu još ne znamo gdje (postoji opcija da se postojeća kompostana na Jakuševcu poveća, modernizira itd).”

Koalicijski partner u Skupštini ne slaže se u potpunosti s idejom Resnika.

“Uvijek postoje neki mali ili veći disonantni tonovi. Razmotrit ćemo i njihovu ideju, to je dugački proces koji još mora proći puno koraka. Resnik je jedna od mogućnosti, ali nije jedina”, rekao je Korlaet gostujući u programu N1 Televizije.

Govoreći o obnovi Zagreba zamjenik gradonačelnika je rekao: “Za Zagreb je od Fonda alocirano dvije milijarde. Dosad smo prijavili kompletnu alokaciju. Od toga je ugovoreno milijardu, a planiramo do 17. lipnja najlošiji scenarij da povučemo 800.000 milijuna, a najbolji milijardu. Osim svih javnih zgrada kojima se već šest mjeseci bavimo, bavimo se i pokušajem izvlačenja za obnovu infrastrukture – ceste, voda, plinska mreža, tramvajska mreža… Tu pomažu fakulteti sa svojim studijama koje će dati podlogu za povlačenje tih sredstava. Zbilja dajemo sve od sebe.”

“S vrtićima do 21 sat idemo ususret roditeljima koji rade navečer”

Osvrnuo se i najavu da će dio vrtića u Zagrebu, zbog roditelja koji rade u drugim i trećim smjenama, raditi do 21 sat.

“Želimo izaći ususret roditeljima koji rade u večernjim smjenama, olakšati im na taj način i pritom pokriti cijeli grad – Dječji vrtić Kruge, Pantovčak, Sopot, Resnik i Črnomerec. To je 5,5 milijuna kuna vrijedan projekt sufinanciran iz sredstava EU-a. To je lijeva ideologija koja izlazi ususret roditeljima u drugoj ili trećoj smjeni. Nedovoljno se naglašava da mjera roditelj-odgojitelj nije bila socijalna nego demografska mjera. Socijalne kategorije stanovništva imaju čitav set mjera koji to pokriva, ovo je bila ambicija demografske mjere, a taj učinak je mizeran.”

Na kraju je komentirao i projekt žičare: “Ovdje se radi o megalomanskom projektu, zgrada je prevelika za taj okoliš, i o tri puta probijenoj investiciji, institucije rade svoj posao. Kad je žičara tamo, bili bismo bedasti da je ne koristimo. Cijena je formirana 90%, bit će jedan i dva smjera, bit će pokaz, obiteljski popust i prvih mjesec dana promo cijena po kojoj će se građani moći voziti. Trebala bi biti puštena u rad oko 22. veljače.”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.