Mnogi branitelji iz Domovinskog rata došli su u godine kad su opterećeni bolestima koje traže hitnu reakciju zdravstvenih službi, ali i društva, rečeno je u petak na vukovarskom dijelu 3. hrvatske konferencije o zaštiti i unapređenju zdravlja hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji. Konferencija, koja se održava pod nazivom “Na prvoj crti zdravlja” počela je u četvrtak u Osijeku u organizaciji Zagrebačkog instituta za kulturu zdravlja (ZIKZ) i Centra za palijativnu medicinu, medicinsku etiku i komunikacijske vještine (CEPAMET) i Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a nastavljena u petak u Vukovaru.
Predsjednik Hrvatskog kardiološkog društva i predstojnik Klinike za bolesti srca i krvnih žila KBC Zagreb Davor Miličić je rekao da su bolesti srca i krvnih žila prve su na listi smrtnosti ne samo u branitelja nego općenito u naših ljudi.
Ali, kako je naglasio, branitelji spadaju u posebno ranjivu populaciju zbog toga što nerjetko imaju tjelesnu invalidnost, psihičke probleme, “mnogi su rano umirovljeni pa ne znaju što bi sa sobom i to je loše.”
“Oni su skloni i pušenju, prekomjernom uzimanju alkohola. Imamo podatke da su branitelji više pretili od ostataka hrvatske popluacije, a mi smo kao nacija druga najdeblja nacija u Europu, a branitelji su još deblji od prosjeka”, ukazao je na neke od zdravstvenih problema braniteljske populacije akademik Davor Miličić.
Po njegovim riječima, tijekom proteklih godina u Hrvatskoj su pokrenute brojne preventivne zdravstvene akcije namjenjene braniteljima, poput preventivnih pregleda.
“Mi smo na “Rebru”, gdje se od 2017. godine provode preventivni pregledi, pregledali više od 50.000 branitelja i otkrili smo niz bolesti koje nisu bile poznate kod njih i nastojali smo spriječiti te bolesti”, rekao je prof.dr Miličić poručivši kako “nije sve samo u lijekovima” već s braniteljima treba raditi i poučiti ih kako da žive zdravo, budu sretni i zadovoljni.
Predsjednik Humanitarne udruge “Branitelj pomaže branitelju”, Željko Miškulin rekao je kako su branitelji postali najugroženiji dio stanovništva u Hrvatskoj jer su nakon 30 godina od rata došli u godine kada im zdravlje postaje sve ugroženije.
“Branitelji danas umiru s navršenih pedeset i nešto godina, što je vrlo zabrinjavajuće”, rekao je Miškulin koji je ocijenio da je zdravstveni sustav dobro posložen, ali da nedostaje zdravstvenih djelatnika. Kako je dodao, branitelji se često i nemarno odnose prema vlastitom zdravlju.
Vukovarskim dijelom, koji je održan u Pastoralnom centru sv. Bono, i završila je 3. konferencija o zaštiti i unapređenju zdravlja hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji “Na prvoj crti zdravlja”.
Komentari