Koncert ‘Around the World in Nine Songs’ sopranistice Jelene Štefanić, 30. travnja
Sopranistica Jelena Štefanić i pijanist, maestro Simon Dešpalj 30. travnja na Velikoj sceni HNK u Varaždinu snimit će koncert „Around the World in Nine Songs“, a sav prihod ići će kao pomoć ukrajinskim izbjeglicama. Koncert će se premijerno prikazati 22. svibnja na američkoj stranici Sparrowlive.com, a podržan je od Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske. Jelena Štefanić, operna pjevačica iz Varaždinskih toplica koja kao slobodna umjetnica ima nastupe po cijelom svijetu, kaže da ih je na ovaj koncert ponukao uspjeh prošlogodišnjeg koncerta „Croatian Jewels“ koji je također objavljen na Sparrowlive i TvClassique Versailles:
„Simon i ja odlučili smo se i ove godine javiti na natječaj Ministarstva kulture i medija. Ovoga puta koncert nosi ime ‘Around the World in Nine Songs / Put oko svijeta u devet pjesama’. Na repertoaru koncerta naći će se pjesme sa svih strana svijeta. Podnaslov i ujedno prva pjesma kojom koncert počinje zove se ‘Na jiu shi wo’ (That is me – to sam ja). Slobodni umjetnik pola svog života je na putu tako da smo zbilja izabrali pjesme koje su mi drage, kulture koje sam upoznala, pjesme kroz koje se mogu izraziti i poistovjetiti. U svima sam našla neku poveznicu sa svojim životom. Program jest malo neobičan, njemački kompozitori, albanski, hrvatski, švedski, mađarski, kineski, ruski, američki… Ali kao što sam podnaslov kaže – to sam ja.“
Jelena Štefanić pojašnjava da je ideja za cijeli projekt došla, kako to obično bude, sasvim slučajno. Na polici s knjigama vidjela je naslov „Put oko svijeta u 80 dana“:
„Osamdeset pjesama je nemoguće izvesti na jednom koncertu, osam bi ih bilo premalo, tako da sam se zaustavila na brojci devet. Na repertoaru su pjesme poput: ‘Rože’ Laure Mjeda Čuperjani, ‘Tiho u noć’ Alena Kljaića, ‘Na jiu shi wo’ Jiangfen Gu, ‘Im Abendrot’ Richarda Straussa i još pokoje iznenađenje. Moram priznati da sam se teško odlučila koje od svih njih uvrstiti na program. ‘Na jiu shi wo’ jedna je od prvih kineskih pjesama koje sam naučila u Kini. To je zemlja koju sam, do prije korone, često posjećivala i veselim se danu kad ću moći opet. Uvrstila sam na koncert i dvije pjesme komponirane za mene, jedna je od Richarda Hea „An:Mich“, druga već spomenuta „Tiho u noć“. Ta pjesma mi posebno znači jer je skladana na datum majčinog rođendana, a tekst pjesme me vraća u djetinjstvo kada nismo imali, kako da se izrazim, povoljnu financijsku situaciju tako da je moja mama zbilja noćima vezla i prodavala da može doprinijeti mom školovanju. Zašto pjesma ‘Roža’? Na mom profilu na Instagramu, među najstarijim fotografijama je ona žute ruže. Ta ruža bi me pozdravljala svaki put kad bih išla studirati za Beč. Voljela sam Beč, bio mi je drugi dom, ali odlazak je uvijek bio sjetan.“
Jelena Štefanić izvodi ovaj program prvi put, pa ne zna hoće li on imati budućnost i hoće li ga imati priliku izvesti uživo. Prošle godine je s maestrom Dešpaljem napravila sličan projekt, ali bila je riječ o hrvatskim skladbama: „Željeli smo promovirati u svijetu manje poznate hrvatske arije. Dakle, arije koje se i kod nas vrlo rijetko nađu na koncertnom programu, poput Šulekova ‘Koriolana’, Odakove ‘Dorica Pleše’, Von Suppeova ‘Boccaccia’, da ne nabrajam. Organizatori su predložili da sav prihod od ulaznica bude doniran nekoj zakladi, pa su tako prošle godine sredstva od tog koncerta išla za obnovu Hrvatskog glazbenog zavoda, dok će prihod s ovog koncerta ići za pomoć izbjeglicama.“
Jelena Štefanić nastupa po cijelom svijetu, a objasnila je zašto se odlučila za glazbu, za operu. Kako kaže, majka joj je rekla da je prije propjevala nego progovorila: „Najkraći odgovor bio bi da me nešto vuklo k tome. Zvuči nadrealno, ali ja sam s nepunih 12 godina znala da je to moj put. Glazba je univerzalni jezik, glazbom se liječi, vidaju rane. Glazba nema granica, glazba je emocija, energija, frekvencija. Glazba je ljubav.“
Komentari