KONCERT MEĐU SANTAMA LEDA Britanac i Norvežanka na Arktiku bore se za zaštitu ledenjaka i oceana

Autor:

Singer songwriters Jacob Collier and AURORA join forces for the first time to perform a mash-up of their two songs, 'A Rock Somewhere' and 'The Seed'  in front of Sveabreen glacier in Svalbard.   The creative performance was delivered in partnership with Greenpeace International from the organisation’s ship Arctic Sunrise and aims to highlight the urgent need to protect the oceans and stop deep sea mining.

Greenpeace

Norveška pjevačica Aurora i britanski pjevač Jacob Collier izveli su miks svojih pjesama ”A Rock Somewhere” i ”The Seed” među santama leda kako bi podigli svijest o klimatskoj krizi.

Dvije pop zvijezde svirale su ispred ledenjaka u Svalbardu, norveškom arhipelagu između Norveške i Sjevernog pola, u suradnji s Greenpeaceom.

Nekonvencionalno okruženje za koncert – plavo more, sante leda u pozadini i planine prekrivenih snijegom – “istaknulo je hitnu potrebu za zaštitom oceana i zaustavljanjem rudarenja u dubokom moru”.

Greenpeace ističe da se oceani i njihovi ekosustavi suočavaju s problemima kao što su kiselost, klimatske promjene, industrijski ribolov i onečišćenje, a norveška vlada planira započeti komercijalna rudarska iskapanja u dubokim morima na Arktiku.

“Bio sam iznenađen veličinom Arktika i njegovom krhkošću. Oceani su naš primarni saveznik u sprječavanju katastrofalnih posljedica klimatskih promjena. Rudarenje u dubokim morima ima katastrofalni utjecaj na okoliš i hitno moramo zaštititi svjetske oceane i djelovati prije nego što bude prekasno”, rekao je Collier.

“Što više utječemo na prirodu ili što je više uništavamo, imat ćemo manje šanse preživjeti posljedice naših djela. Natječemo se jedni s drugima, ali zaboravljamo jednu stvar koja nam je svima zajednička.

Ako nastavimo uništavati nekoliko netaknutih područja Zemlje, nema nam budućnosti. Moramo zaustaviti rudarenje u dubokom moru. Nadam se da će naš premijer i drugi svjetski čelnici učiniti ispravnu stvar”, rekla je Aurora.

Prošle godine u Ujedinjenim narodima donesen je Globalni sporazum o zaštiti oceana s kojim se želi zaštititi 30 posto svjetskih oceana do 2030. Međutim, neke države sada žele rudariti u dubokom moru.

Trenutačno 32 zemlje podržavaju moratorij na rudarenje u dubokom moru ili zabranu rudarenja u međunarodnom morskom dnu koje pokriva gotovo 60 posto Zemlje. Također se 58 vodećih tehnoloških kompanija obvezalo da neće kupovati minerale iskopane iz dubokog mora kao što su Google, Samsung, Apple, Volvo i BMW.

“Nadamo se da će ova suradnja nadahnuti milijune ljudi diljem svijeta da se pridruže našoj misiji zaštite oceana za buduće generacije. Imamo još vremena, ali vlade moraju djelovati sada. Moraju zaštititi 30% svjetskih oceana do 2030. i uvesti moratorij na rudarenje u dubokom moru”, rekla je Laura Meller iz Greenpeace Nordica.

UVJETI PRENOŠENJA ČLANAKA: Svi članci objavljeni u izdanjima Nacional News Corporationa njegovo su vlasništvo. Nacional News Corporation dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka iz svojih izdanja u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka isključivo kao kratku vijest od najviše deset redaka (300 znakova) uz obavezno navođenje izvora. Nacional News Corporation tužit će prekršitelje pred sudom u Zagrebu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.