KOMUNIKACIJA S PREMIJEROM U Beroševu mobitelu nema poruka koje je razmjenjivao s Plenkovićem. Uskok je baš njih prvo tražio, ali je imao šest tjedana da ukloni sve što ih kompromitira

Autor:

Marko Prpic, Zvonimir Barisin, Dusko Jaramaz/PIXSELL

Uskok i EPPO zapravo su se borili za podatke s Beroševa mobitela. Nemoguće je da Beroš i Plenković čak ni tijekom pandemije covida nisu komunicirali mobitelom. Beroš se dramatično uspaničio nakon što ga je Plenković prije par tjedana u Vladi upitao je li sve u redu u njegovu resoru. Njegovo ekspresno puštanje iz pritvora budi sumnju da se Uskok ponaša kao da proširenja istrage protiv Beroša neće biti

Nacional je tijekom proteklog vikenda uspio doznati nekoliko šokantnih informacija koje produbljuju ozbiljnu sumnju da je hrvatski premijer Andrej Plenković, u trenutku kad je raspolagao s informacijama da se ministar zdravstva Vili Beroš nalazi na meti istražitelja EPPO-a, na sastanku u Vladi svjesno upozorio Beroša na tu situaciju te da to već značajno otežavajuće utječe na rad Uskoka u toj ogromnoj zdravstvenoj aferi. I to zato što se može sumnjati da je upravo zbog tog upozorenja Beroš izbrisao ključni dio sadržaja njegova mobitela pa će istražitelji Uskoka ostati uskraćeni za moguće ključne podatke o razmjerima te afere. To se može tvrditi na temelju onoga što već na prvi pogled otkriva sadržaj mobitela Vilija Beroša.

Uskok je prošlog petka uspio otključati njegov mobitel. U njemu su pronašli otprilike 100 gigabajta različitih informacija i započeli su raditi na analizi njegova sadržaja. Otkrio je to Nacionalu visoki izvor blizak Vladi. Taj izvor navodi kako bi analiza sadržaja Beroševa mobitela mogla potrajati dosta dugo, vjerojatno više mjeseci, te da postoje razne mogućnosti tko će taj sadržaj analizirati. Može se dogoditi da ga analiziraju djelatnici policije, da ga analiziraju izravno zaposlenici Uskoka, ali i da se to odvije u njihovoj suradnji. Isti izvor navodi kako nema nikakve šanse da bi itko od njih išta riskirao i intervenirao u sadržaj unutar Beroševa mobitela s ciljem kako bi eventualno ikoga zaštitio.

Međutim, lako je moguće da za takvo što nema nikakve potrebe, jer je svu eventualno potrebnu manipulaciju s osjetljivim sadržajem koji se nalazio unutar njegova mobitela već obavio Beroš.

Visoki pravosudni izvor blizak vrhu Državnog odvjetništva, koji ima neposredan uvid u razvoj događaja u tekućoj zdravstvenoj aferi, tijekom vikenda otkrio je Nacionalu kako u Beroševu mobitelu nema nikakvih poruka koje je on eventualno razmjenjivao s hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem.

‘Beroš je jako dobro shvatio kad ga je Plenković na Vladi pitao ‘Je li sve u redu?” tvrdi izvor iz medicinskih krugova blizak bivšem ministru zdravstva i bivšem potpredsjedniku Vlade Viliju Berošu. FOTO: Marko Prpic/PIXSELL

Radi se o izuzetno intrigantnim navodima, jer oni prvenstveno sugeriraju kako su upravo te poruke bile na vrhu prioriteta glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića, koji itekako nadgleda kompletno postupanje Uskoka u ovom slučaju. Ako su točni navodi izvora bliskog Vladi koji tvrdi da je sasvim izvjesno da će se sadržaj Beroševa mobitela analizirati mjesecima, to može značiti upravo spomenuto – da su unutar Uskoka prije svega krenuli tražiti jesu li Beroš i Plenković komunicirali putem mobitela.

Tvrdnje da te poruke u mobitelu nisu pronađene mogu navesti na razne zaključke i pobuditi brojne sumnje. Jedan od svakako manje vjerojatnih zaključaka je taj da Beroš i Plenković tijekom više od četiri godine intenzivne suradnje, a naročito se to može odnositi na period izbijanja pandemije koronavirusa, uopće nisu komunicirali putem mobitela.

Međutim, Nacional je koncem proteklog vikenda od izvora iz medicinskih krugova bliskog Viliju Berošu čuo neke dodatno šokantne tvrdnje, koje bacaju sasvim novo svjetlo na kontekst u kojem treba sagledavati tvrdnje da u Beroševu mobitelu ne postoje poruke koje bi navele na zaključak da su Beroš i Plenković na bilo koji način putem mobitela izravno komunicirali.

Spomenuti izvor iz medicinskih krugova blizak Berošu prošle nedjelje izjavio je za Nacional da je Vili Beroš imao najmanje šest tjedana vremena za brisanje svih ključnih tragova koji bi ga mogli kompromitirati u kontekstu zdravstvene afere koja je u istom danu dovela do njegova privođenja i ekspresne smjene s ministarske funkcije. Isti izvor tvrdi i da je Beroš sasvim sigurno brisao kompromitantan sadržaj s mobitela.

Beroš je, tvrde izvori, raspitivanje premijera o stanju u njegovu resoru doživio kao upozorenje da je na meti istražitelja, zbog čega je bio šokiran. FOTO: Zvonimir Barisin/PIXSELL

Taj izvor blizak Berošu tvrdi kako je donedavni ministar zdravstva to napravio zato što je itekako shvatio razgovor koji je u tom razdoblju u Vladi vodio s Andrejem Plenkovićem. U tom se razgovoru Plenković raspitivao o stanju u njegovu resoru. Taj izvor tvrdi da je raspitivanje premijera o stanju u njegovu resoru Beroš doživio kao prvorazredno upozorenje da je na meti istražitelja. Isti izvor navodi kako je Beroš poslije spomenutog razgovora u Vladi bio šokiran, da se o svemu povjerio svom bliskom suradniku te da je bio u tolikoj panici da je čak razmišljao da si oduzme život.

To baca sasvim novo svjetlo na prošlotjedno otkriće Nacionala o tom intrigantnom razgovoru koji se u to vrijeme vodio u Vladi. Visoki izvor blizak Vladi prošlog tjedna otkrio je Nacionalu kako je nedugo prije njegova uhićenja hrvatski premijer Andrej Plenković u Vladi pred više svjedoka upitao Beroša je li u njegovom resoru sve u redu. Taj izvor tada je izjavio kako je moguće da se Plenković tom prigodom nominalno referirao i na neke medijske navode da se Beroš nalazi na meti Uskoka. Međutim, već tada su taj, ali i još jedan neovisni visoki politički izvor otkrili Nacionalu još nešto intrigantno – da je u tom trenutku Plenković već definitivno raspolagao s informacijom da Ured europskog javnog tužitelja protiv Beroša provodi preliminarnu istragu.

Već su ti navodi otvorili sumnju da je Plenković zapravo time neizravno pokušao upozoriti Beroša da je u problemu. Visoki pravosudni izvor o tomu je već u tom trenutku izjavio sljedeće:

„Sigurno je da se vodio jedan razgovor na sjednici Vlade gdje je Plenković Beroša znakovito pitao: ‘Je li sve u redu?’. Kad mu je postavio to pitanje, Plenković je već znao za preliminarnu istragu i na sofisticirani neizravni način pokušao je dati Berošu signal, neku vrstu upozorenja. Na inteligentan način pokušao ga je pripremiti. Da je bilo kako drugačije postupio, to bi se moglo protumačiti i kao ometanje istrage, a Beroš je takav lik da bi prvi premijera ‘utopio’ ako bi time sebe mogao spasiti. No Beroš očito nije shvatio Plenkovićev signal. On je doslovno bio polumrtav kad mu je policija s istražiteljima Uskoka tog petka u pola 8 ujutro banula na vrata. Samo što se nije srušio. Nije uopće to očekivao“.

‘Sadržaj Beroševa mobitela mogli bi analizirati djelatnici policije ili Uskoka. Nema šanse da bi itko od njih išta riskirao i intervenirao u sadržaj unutar Beroševa mobitela kako bi ikoga zaštitio’

Međutim, tjedan dana kasnije, izvor blizak Berošu praktički je netom citirano demantirao samo u jednom ključnom detalju – izjavio je da je Beroš itekako shvatio Plenkovićev signal. Do te mjere da se pokušao lišiti života.

U prilog sumnjama da je Plenković pokušao upozoriti Beroša na problem u kojem se nalazi ide još nešto – izvor iz liječničkih krugova bliskih Berošu, ali i Vladi, izjavio je još prošlog tjedna za Nacional kako je Beroš u svom užem krugu ispričao da mu je Plenković čak pokazao poruku iz koje proizlazi da se o njemu raspituje EPPO. Prema navodima drugog izvora bliskog Vladi, Beroš je na tom sastanku u Vladi Plenkoviću odgovorio kako je sve u redu, kako su ti navodi obična laž te kako mu sa svih strana podmeću.

Sada novootkriveni detalji sugeriraju kako su i Beroš i Plenković već u tim trenucima bili upoznati s time da se Beroš nalazi na meti istražitelja. Obojica su to svakako mogli saznati i iz medicinskih krugova, jer su o tomu naveliko neslužbeno govorili i liječnici koji su u kratkom razdoblju prvo bili pozivani na razgovore s istražiteljima EPPO-a, a potom nešto kasnije i s istražiteljima Uskoka.

Unatoč svemu, Beroša je s većinom osumnjičenih u istoj aferi uhitio Uskok, a potom se smjesta razbuktao i sukob nadležnosti EPPO-a i Uskoka, koji je u velikom dijelu hrvatske javnosti i dalje produbio dojam da se glavni državni odvjetnik Ivan Turudić u ovaj slučaj prvenstveno uključio kako bi pokušao kontrolirati štetu po premijera Plenkovića.

I Beroš i Plenković o istrazi su mogli saznati i iz medicinskih krugova jer su o tomu naveliko neslužbeno govorili i liječnici koji su prvo bili pozivani na razgovore s istražiteljima EPPO-a, a potom i u Uskok

Dva neovisna izvora, jedan iz medicinskih krugova, a drugi blizak Vladi, izjavili su za Nacional kako je sukob nadležnosti u ovom slučaju suštinski sukob za uvid u sadržaj mobitela Vilija Beroša. Jer sadržaj njegova mobitela može otkriti puno dublje razine potencijalno spornih kontakata koje je Beroš tijekom svog ministarskog angažmana ostvarivao. Činjenica je da je ova eksplozivna zdravstvena afera otkrivena upravo zahvaljujući sadržaju mobitela Nikole Petrača, koji su mu istražitelji EPPO-a oduzeli prilikom rada na slučaju tzv. vinske omotnice u kojem je sud vratio na doradu optužnicu, smatrajući da je katastrofalno loše napisana. Međutim, sadržaj mobitela Nikole Petrača, koji je naknadno otključan u Njemačkoj, a ne u Hrvatskoj, praktički je doveo do uhićenja Vilija Beroša i drugih u ovoj aferi. Pa se utoliko može lakše razumjeti zašto je EPPO bio zainteresiran izvršiti uvid u mobitel Vilija Beroša. U tom kontekstu treba sagledavati i značenje navoda da je Vili Beroš nakon upozorenja premijera Plenkovića imao punih šest tjedana da iz mobitela ukloni potencijalno kompromitirajući sadržaj.

Veći dio javnosti i dalje sumnja da je glavni državni odvjetnik Ivan Turudić proglasio nadležnost Uskoka u ovom slučaju prvenstveno kako bi zaštitio vrh Vlade od mogućeg povezivanja s kracima ove afere.

Unatoč tomu što se Državnom odvjetništvu svega par tjedana prije uhićenja u toj aferi javio svjedok s neposrednim saznanjima i detaljnim informacijama o spornim nabavama medicinske opreme koje su se provodile u KBC-u Sestre Milosrdnice, Klaićevoj bolnici i KB-u Dubrava, a u kojima se favorizirala oprema tvrtke Medical Innovation Solutions u vlasništvu poduzetnika Saše Pozdera. Radi se o svjedoku iz medicinskih krugova, koji je neposredno upoznat sa spornim nabavama, koga je već ranije ispitao Ured europskog javnog tužitelja u Zagrebu, ali potom se nije dogodilo ništa. Nezadovoljan takvim razvojem događaja u kojem EPPO nije pokrenuo formalnu istragu, nego tek preliminarne izvide, taj se svjedok obratio DORH-u. Pa je DORH zapravo po svemu sudeći od tog izvora, ali ne i od EPPO-a, neslužbeno doznao da i EPPO raspolaže saznanjima o tim spornim aktivnostima.

Visoki pravosudni izvor navodi kako je Uskok upravo zahvaljujući iskazu tog svjedoka uspio izuzetno brzo rekonstruirati sporne aktivnosti i potom iznenada šokirati i uhititi Vilija Beroša pod sumnjom za trgovinu utjecajem, ali i većinu ostalih osumnjičenih u toj aferi.

Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić neprestano je na udaru kritika javnosti i oporbe koji ne vjeruju da njegov jedini cilj nije zaštita Plenkovića i njegovih ministara od istrage EPPO-a. FOTO: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Uskok je potom već prvi dan nakon uhićenja došao do fiksiranog dokaza o tome da je Beroš primio mito. Jedan od tih dokaza osigurao je Krešimir Rotim, jedan od prvotno privedenih u toj akciji, pušten da se brani sa slobode nakon što je izravno povezao Beroša s primanjem mita, rekavši kako mu je Saša Pozder, vlasnik tvrtke Medical Innovation Solutions, ispričao kako je plaćao ministra Vilija Beroša. U to vrijeme, na temelju tada javno dostupnih informacija, činilo se da je to bio čvršći dokaz od dokaza koji je prikupio EPPO u formi poruka grupe Hrvoja Petrača.

Činilo se tada još nešto, a to je da se Ivan Turudić za mnoge neočekivano distancirao od utjecaja Andreja Plenkovića, jer mu nije palo na pamet da zaustavi akciju ili prepusti uhićenje ijednog ministra Tamari Laptoš. Uhitio je Beroša praktički na prepad da zaštiti instituciju DORH-a, ali i samoga sebe od teško popravljive blamaže s kojom bi se suočio da je Tamara Laptoš slavodobitno uhitila još jednog ministra, kao što je to već učinila u slučaju bivše ministrice Gabrijele Žalac. Jer bi tada i mediji i oporba s pravom produbljivali sumnje da je on ili nesposoban ili da je prikrivao kriminal.

Pojavile su se proteklog vikenda i znakovite tvrdnje iz odvjetničkih krugova koji smatraju da bi Ivan Turudić, suprotno prevladavajućem javnom dojmu, stvore li se za to procesne pretpostavke itekako proširio zonu svog interesa i na druge ministre u Vladi, pa i na premijera Andreja Plenkovića.

Moguće je da su se u tim odvjetničkim krugovima takva uvjerenja pojavila dijelom i nakon što je visoki pravosudni izvor izjavio proteklog tjedna Nacionalu da će se o moguće spornoj komunikaciji Beroša i Plenkovića moći prosuđivati tek nakon što se pretraži Berošev mobitel.

Lako je moguće da je svu eventualno potrebnu manipulaciju osjetljivim sadržajem s njegova mobitela, koja se tiče i komunikacije s premijerom, bivši ministar Beroš već obavio. FOTO: Srecko Niketic/PIXSELL

Da je Turudiću bilo svejedno kako će Plenković reagirati sugeriralo je još nešto.

Plenković je na dan uhićenja između 9 i 10 sati tog jutra nazvao Turudića koji ga je hladno obavijestio, to jest potvrdio mu vijest o uhićenju koju je Plenković već mogao pročitati u medijima. Pritom ga je Turudić i javno ponizio jer je Plenković medijima rekao da ga je Turudić obavijestio o uhićenju, a Turudić je na press konferenciji u DORH-u tri puta ponovio da je premijer njega zvao i pitao ga je li točno da je Beroš uhićen. I to zato što je Turudić prvi put u svom mandatu izveo akciju uhićenja za koju nitko iz vrha Vlade, pa ni sam Plenković, nije znao.

U prilog tim navodima idu i tvrdnje iz pravosudnih izvora s neposrednim saznanjima o zbivanjima u remetinečkom pritvoru, gdje se u samici nalazi Vili Beroš. Taj izvor navodi kako je Beroš, očito zatečen uhićenjem, prve dvije noći nekontrolirano plakao u ćeliji. Unatoč tomu što je tjednima naslućivao što mu se sprema.

Međutim, svega par dana kasnije neke su se okolnosti počele mijenjati.

Visoki izvor blizak Vladi izjavio je koncem prošlog vikenda za Nacional kako je lako moguće da će Vili Beroš biti vrlo brzo pušten iz pritvora da se brani sa slobode. Taj izvor napomenuo je kako će u vezi s Beroševim postupanjem biti ubrzo ispitani svi svjedoci, njih zasad sedam, te da zbog njegove smjene više neće postojati niti mogućnost da on ponovi djelo.

Beroš svakako ima neposredna saznanja i o svojoj komunikaciji s premijerom Plenkovićem. On bi, ako bi tako odlučio, mogao progovoriti i kada je i zašto obrisao sve tragove o tome iz svog mobitela

U ponedjeljak predvečer to se i dogodilo – Beroš je ekspresno pušten da se brani sa slobode.

Međutim, drugi pravosudni izvor upoznat s detaljima ovog slučaja navodi kako je to krajnje diskutabilno, jer bi trebalo biti vrlo vjerojatno da će protiv Beroša zbog spajanja dokumentacije EPPO-a s dokumentacijom Uskoka vrlo skoro biti proširena istraga. Taj izvor smatra da bi u tom kontekstu u vezi s Beroševim spornim aktivnostima trebalo biti ispitano najmanje dvadeset svjedoka. Što jača zadah kontrole štete zbog moguće kalkulacije Uskoka oko vremena potrebnog za proširenje istrage protiv Beroša.

S druge strane, izvor iz medicinskih krugova blizak Berošu izjavio je prošle nedjelje za Nacional kako smatra da je Beroš samo u segmentu obnove bolnica od potresa nepripadno stekao 500 tisuća eura. Što sugerira da su zasad otkrivene nezakonitosti u koje je Beroš upleten tek kap u moru kompletnih spornih aktivnosti. Isti izvor navodi kako će biti dovoljno sagledati koliko je iznosila cijena obnove pojedinih bolnica te tvrdi da je u nekim situacijama cijena dosegla 3500 eura po četvornom metru. Navodi i kako bi bilo bolje da su se po tim cijenama gradile nove zgrade nego obnavljale stare. Taj izvor tvrdi da su se istražitelji, među ostalim, zainteresirali za građevinske radove na bolnici na zagrebačkom Rebru, gdje je bio smješten ured nedavno tragično preminulog Ante Ćorušića. Isti izvor navodi kako je Ćorušić izvršio samoubojstvo zbog triju vrsta pritisaka. Jedni su političke naravi, sežu do vrha Vlade i premijera Plenkovića i povezani su s imenovanjem čelnika bolnice u Petrovoj ulici u Zagrebu. Drugi su sasvim privatne naravi, a treći povezani sa spomenutim građevinskim radovima. Što također pomaže razumjeti koliko bi u kolopletu svih zbivanja sadržaj Beroševa mobitela mogao pomoći rasvijetliti i širi kontekst spornih aktivnosti.

Beroš svakako ima neposredna saznanja i o svojoj komunikaciji s premijerom Plenkovićem. On bi, ako bi to odlučio, mogao progovoriti i kada je i zašto obrisao sve tragove iz svog mobitela o komunikaciji s Plenkovićem. Ako bi to učinio, možda bi mogao i popraviti svoju procesnu situaciju. A budući da je već pušten da se brani sa slobode, bit će mu lakše pristupiti, a njemu samome svakako i ugodnije procjenjivati kako se braniti. Pa ekspresno puštanje Beroša da se brani sa slobode može rasplamsati ionako brojne sumnje da Uskok u jednom dijelu svog postupanja ipak tendira kontrolirati štetu koja bi mogla nastupiti onima o čijim bi suspektnim aktivnostima mogao progovoriti Vili Beroš, odluči li da si tako pokuša popraviti tešku pravnu situaciju.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Viktor

prije 1 mjesec

Lijepa naša živi u nevjerojatnoj laži. O tome bi se dao napisati malo jači esej, ili roman, ili vrhunska drama, pa i satira...

Condor Ito

prije 1 mjesec

Narod je umoran, narod je rezigniran, narod šuti... Vlastodršci, zabrinite se kada Narod šuti...