KOMENTAR Rijeka itekako može proći. Ali igra s čovjekom više bila je nedopustivo jalova!

U prvoj utakmici 3. pretkola Europske lige na Rujevici, Rijeka – Elfsborg 1:1. Na poluvrijeme se s istim rezultatom otišlo uz aplauze tribina, a na kraju je bilo i zvižduka. Jer Rijeka je 40 minuta imala igrača više i jedva stvorila šansu. Deset minuta prije kraja Sopić je protiv momčadi koja ima čovjeka manje iz igre izvadio Fruka, a na travnjak poslao Majstorovića. Komnen Andrić može igrati u nedjelju kod Varaždina, ali ne može za tjedan dana na uzvratu. Rijeka sigurno može proći, ali u Švedskoj će morati biti daleko opreznija kod prekida i… Duplo smislenija u igri prema naprijed!

Sopić je počeo sa Selahijem na klupi, a HodžomPetrovičem u startnih 11 pa je to ipak više bilo riječkih 4-2-3-1 nego uobičajenih 4-1-4-1.

Među pričuvama bio je i Devetak, a Komnen Andrić nema pravo nastupa u dvomeču protiv Elfsborga, ali za momčad će konkurirati već u nedjelju, u HNL-u kod Varaždina.

Oscar Hiljemark na travnjaku je postavio svojih standardnih 3-4-3, s vrlo visoko postavljenom zadnjom linijom i stalno inzistirajući na što manjem razmaku između linija.

Lineups provided by Sofascore

Na tribinama 4867 gledatelja među kojima i 50-ak veselih Šveđana na jugu Rujevice. I nisu imali nimalo razloga za zadovoljstvo gotovo 20 minuta.

Rijeka je dominirala, IvanovićPašalić promašivali sjajne prigode i odmah je postalo jasno kako Elfsborg možda jest u punoj natjecateljskoj formi, ali je i – apsolutno prolazna prepreka!

No Rijeka ne bi bila Rijeka da si, za početak, ne zakomplicira život. Promaši 3-4 šanse koje se moraju zabiti pa primi gol koji se: nikako ne smije primiti!

Minuta 19′, korner za Elfsborg, dvije vezane pogreške Ri-obrane i Sudanac Jalal Abdullai zabija za 0:1 uz očaj Martina Zlomislića silno ljutog na katastrofalne reakcije suigrača koji bi ga trebali zaštiti od takvih lopti.

Rezultatski minus zaljuljao je Rijeku koja se dobrih 15-ak minuta lagano pogubila u sporom protoku lopte i ‘lelujavom’ fazom obrane, ali dojam se nije promijenio: Elfsborg se sigurno – može proći i time osigurati plasman u skupine Konferencijske lige, a pokušati ući i u skupine Europske lige (vjerojatno preko norveškog Moldea koji je kod kuće pobijedio Cercle Brugge 3:0).

Ni umjetna podloga na kojoj se igra u uzvratu ne smije biti izlika. Rijeka s ovim Šveđanima itekako može igrati. Što je potvrdila, a Rujevica eruptirala od sreće u nadoknadi prvog dijela.

Najprije Pašalić trese gromovito iz slobodnjaka, Petterson jedva odbija, a u nastavku akcije Janković po lijevoj strani ulazi u kazneni prostor i pronalazi Galešića na vrhu peterca… Riječki stoper je postavio nogu i skrenuo loptu u mrežu.

Niko za Niku: izjednačenje – 1:1!

Elfsborg je igrao i poprilično grubo, do 50. minute skupio četiri žuta kartona pa od 56′ ostao s igračem manje kad je drugi žuti i automatski crveni dobio strijelac Abdullai, a Rijeka dobila 40 minuta s igračem više!

No iz načina igre Elfsborga bilo je jasno kako se gosti neće raspasti i da će Bijeli i s igračem više morati ‘krvavo’ raditi da bi za tjedan u Švedsku otišli s barem golom prednosti.

Željko Sopić u 62′ je Čabraju zamijenio Bogojevićem, a umjesto Hodže ušao je Gabriel Rukavina (kojeg je iz lože sky-boxa gledao otac Tomislav, nekadašnji hrvatski reprezentativac i igrač Dinama, Osijeka, Hajduka, Venezije…).

Od 73′ u svlačionicu idu Pašalić i Petrovič, a ulaze Selahi i 18-godišnji Šimun Butić (prije četiri dana zabio u svom HNL-debiju Lokomotivi).

Minutu kasnije: dvije velike šanse za Rijeku: Pettersson jedva nogom izbija jednu bombu Fruka sa 17 metara, a nakon kornera Niko Janković puca gromovito, koji centimetar preko gola.

U posljednjih deset minuta ušlo se pod jakim dojmom da Rijeka – ama baš ništa nije dobila s igračem više!

Hiljemark je s korekcijom-dvije učvrstio bedem pred svojim golom, a Sopić u 81′ kreatora i ofenzivca Fruka zamijenio – stoperom Majstorovićem. S igračem više?!

Radeljić je sa svojih 2 metra visine premješten u napad, ali… Igrača kao Fruka se, dok može hodati – NE vadi! Daleko najveći kreativac u momčadi izlazi dok momčad s igračem više nema rješenja za protivničku obranu? Teško shvatljivo.

Pa su gosti u sudačkoj nadoknadi s čovjekom manje stresli Zlomislićevu vratnicu i skoro šokirali Rujevicu.

Rijeka sigurno može proći, ali u Švedskoj će morati biti daleko opreznija kod prekida i duplo smislenija u igri prema naprijed!