KOMENTAR JELENE LOVRIĆ Uhićenje ministra Beroša: otkrivanje ili prikrivanje korupcije

Autor:

NFoto

Premijer Plenković zgrožen je i ljut, kaže, kriminalnim djelima koja se njegovom ministru Berošu, uhapšenom u petak u ranim jutarnjim satima, stavljaju na teret. Brzopotezno smijenjenog ministra zdravstva Uskok sumnjiči za zločinačko udruživanje. Uz dva visokopozicionirana liječnika, ravnatelja jedne zagrebačke bolnice i šefa jedne klinike u drugoj bolnici, te jednog trgovca medicinskom opremom. Sudjelovali su, tvrdi istraga, u koruptivnoj, namještenoj i jako, za tridesetak posto, preplaćenoj nabavi medicinskih robotskih uređaja.

Logično da je premijer potresen. Beroš je već drugi njegov ministar kojega s funkcije odvode u Remetinec. Ali teško da može biti iznenađen i zatečen. Brojne su indicije o sumnjivim poslovima u zdravstvu hrvatskoj javnosti već jako dobro poznate. Beroševa sklonost da angažira prijatelje, često bez elementarnih referenci. Tajne nabave u doba korone. Suspektne smjene po zdravstvenim ustanovama. O stezanju kruga oko ministra nedavno su izvijestili i mediji. Nemoguće da premijer, koji predano brsti sve što se njega i njegove Vlade tiče, ništa nije znao. Teško da nije čuo za šaputanja koja su se nakon nedavne iznenadne pogibije ravnatelja najveće bolnice u Hrvatskoj rojila. Da ga nisu indignirali alarmantni pokazatelji o urušavanju javnog zdravstva u korist privatnog. Da nije raspolagao informacijama kako njegova ministra, što navode novinari, privatnici obožavaju. Morao je znati nešto i o sumnjivoj smjeni na čelu splitske bolnice, gdje je respektabilni i pošteni Julije Meštrović odbio sudjelovati u Beroševu kriminalu, pa je zbog pritisaka kojima je potom izložen odlučio odstupiti.

Akcija Uskoka djelovala je, na prvi pogled, kao veliki obračun s kriminalom u zdravstvu. Premijer Plenković odmah joj je dao punu potporu. Međutim, već na drugi pogled stvari se jako kompliciraju. Istragu protiv Beroša provodile su dvije institucije, neovisno jedna o drugoj, hrvatski Uskok i Ured europskog javnog tužitelja (EPPO). EPPO je istragu vodio nekoliko mjeseci. Uskok, kako je otkrio glavni državni tužitelj Turudić, nekoliko tjedana. Europski tužitelji nisu o svome radu obavijestili DORH, zbog čega ih Turudić optužuje da su se ogriješili o načelo međusobne lojalnosti. Istraga je EPPO-a bitno šira, vodi se protiv više osoba i više krimena. Istražitelji europske tužiteljice Kovesi love Beroša zbog uzimanja mita, Uskok zbog znatno blažeg djela trgovanja utjecajem. Sada je između dvije institucije otvoren sukob oko nadležnosti. DORH je odmah tražio da im EPPO promptno dostavi sve materijale kojima raspolaže, Ured europskog tužitelja traži da im se prepusti vođenje slučaja.

U samo nekoliko sati od privođenja Beroševe skupine velika, navodno, antikorupcijska Uskokova operacija sve više djeluje kao pokušaj kontrole štete. Potpuno je neobično da se ministra hapsi nakon nekoliko tjedana izvida. Brzina upućuje na mogućnost da se Turudićevim istražiteljima jako žurilo. Možda kako bi preduhtrili mnogo rigorozniji EPPO. Otimanje s europskim istražiteljima oko nadležnosti sugerira svojevrsni pokušaj otmice slučaja Beroš. Kako bi istraga ostala pod kontrolom DORH-a. Što bi značilo da je problem mnogo veći od potkupljivosti jednog ministra. U tom slučaju problem nije u korupciji sklonim pojedincima, nego u kriminalu podložnim državnim institucijama. Indicije o zločinačkoj jako visoko ciljaju.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Zelimir Cvitanovic

prije 2 mjeseca

Istina!