Kamping udruženje Hrvatske (KUH) čije članstvo, kako se tvrdi i na njihovim web stranicama, pokriva preko 90 posto hrvatske kamping ponude, izjasnilo se o problemu plaćanja zakupnine za kampove koji se prostiru na čak 14 milijuna četvornih metara državnog zemljišta. Oni još uvijek plaćaju zakupninu po starom zakonu jer Zakon o neprocjenjenom državnom zemljištu, koji je donesen 2020., u vrijeme kad je ministar državne imovine bio Mario Banožić, još nije proveden. Glavni krivac za to, kako otkriva Nacional u novom broju, je upravo Mario Banožić, ali on nije jedini.
Kamping udruženje Hrvatske inače djeluje u sklopu Hrvatske udruge turizma kojoj je na čelu bivši ministar turizma iz vremena Milanovićeve vlade Veljko Ostojić, dok je na čelu samog kamping udruženja Adriano Palman.
On je u svojim odgovorima na Nacionalov upit bio prilično suzdržan i dao je tek minimalne informacije. Potvrdio je da nije još donesena uredba to jest uredbe koje bi trebale regulirati pitanje visine zakupa zemljišta pod kampovima.
Na pitanje je li Kamping udruženje Hrvatske tražilo od Vlade i/ili nadležnog ministarstva da se taj problem riješi i koji su bili njihovi prijedlozi u tom kontekstu, budući da je Zakon donesen još prije dvije godine, Adriano Palman kaže:
“KUH je putem Hrvatske udruge turizma, čiji je član, razgovarao o tom pitanju s nadležnim ministarstvom u nekoliko navrata tijekom protekle dvije godine. Visina zakupnine treba biti takva da prije svega omogući nužne investicije, a prema HUT-u one su u srednjem roku procijenjene na 35 milijardi kuna. Značajan dio tog iznosa vezan je uz rješavanje pitanja tzv. turističkog zemljišta.”
Na dodatno pitanje je li točno da će država ostati bez mogućnosti naplate za period od 2020. do 2023. ako se to pitanje pod hitno ne riješi – jer se zakupnina ne može naplaćivati retroaktivno za period duži od tri godine, samo je šturo odgovorio:
“Turističke kompanije su uredno platile sve svoje obveze temeljem korištenja turističkog zemljišta od 2010. godine te će tako činiti i ubuduće.”
O tome koliko je turističkih/hotelskih tvrtki zainteresirano za mogućnost otkupa zemljišta, što je mogućnost također regulirana zakonom, rekao je da će to ovisiti o procjeni vrijednosti zemljišta te da je za to potrebna suglasnost vlasnika zemljišta i potencijalnog kupca.
O kojem godišnjem iznosu zakupnine je riječ, kaže da nemaju procjenu, ali da postoji zakonska regulativa koja definira metodologiju procjene vrijednosti nekretnina u vlasništvu države te vjeruju da će odabirom najbolje, zakonom predviđene metodologije procjene, visina zakupnine omogućiti značajne prihode državi, jedinicama lokalne samouprave i županijama s jedne strane te biti investicijski poticajna za zakupoprimca odnosno turističke kompanije s druge strane.
Više pročitajte u novom broju Nacionala
EKSKLUZIVNO: KOLEGE IZ VRHA HDZ-a BANOŽIĆA OPTUŽUJU DA JE DRŽAVU OŠTETIO ZA MILIJARDU KUNA
Komentari