Udruga Glas poduzetnika anketom je otkrila u kojim općinama poduzetnike tretiraju, kao partnere, a u kojima je sustav okrenut protiv njih. Zanimljivo, ispostavilo se da su manje sredine zdravije za poslovanje od velikih gradova
Po uzoru na Indeks lakoće poslovanja za države, Udruga Glas poduzetnika napravila je Indeks lakoće poslovanja za naše gradove i općine. Dakle koji gradovi se odnose kao majke, a koji kao maćehe prema poduzetnicima?
“Vlada nas je zadnjih mjeseci uvjeravala kako se cijene ne smiju dizati, kako bi se tako kontrolirala inflacija, samo zašto onda općine i gradovi smiju dizati komunalne cijene i cijene prostora za iznajmljivanje koliko im se prohtije”, pitaju se iz Udruge.
Nejednak tretman gradova i poduzetnika je očit, ali nisu svi dijelovi Hrvatske u tome jednaki. Kako bi ih rangirali prema tome kako se odnose prema privatnom sektoru, posebno malom i srednjem poduzetništvu, iz UGP-a su napravili anketu s tridesetak pitanja. Najvažnija pitanja ticala su se natječaja – jesu li transparentni ili unaprijed dogovoreni, primjećuju li koruptivne radnje i nepotizam u svojoj okolini, kao i jesu li zadovoljni brzinom kojom dobivaju dozvole i rješavaju dokumentaciju.
Manja mjesta u vrhu, veliki gradovi na dnu
“Anketom smo dobili kako je najbolja sredina za poduzetništvo Sveta Nedelja s ocjenom 3,6. Kako je maksimalna ocjena pet, vidimo da ni oni nisu idealni, ali su ipak bolji od drugih”, pohvalili su iz Udruge gradonačelnika Daria Zurovca koji otpušta radnike koji nanose štetu gradu.
Nakon nje, na listi se našao Primošten pa Umag, dok su za poslovanje najgori Malinska, Kutina, Trogir, Dubrovnik i Split.
Sveta Nedelja prva, Primošten drugi, Umag treći
Anketom su dobili kako je najbolja sredina za poduzetništvo Sveta Nedelja s ocjenom 3,60. Kako je maksimalna ocjena pet, vidimo da ni oni nisu idealni, ali su ipak bolji od drugih. Iz razgovora s gradonačelnikom Dariom Zurovcem, osobom koja je završila Fakultet elektronike i računarstva (FER) i osobom koja je u politiku ušla iz privatnog sektora, sjećam se kako je on otpuštao namještenike koji su nanosili šteti gradu ili su bili nekompetentni za posao koji su radili. Samo koliko je načelnika i gradonačelnika dovoljno hrabro da otpušta nesposobne? Ne previše.
Sljedeći je na listi Primošten u kojem je uredba da se otpušta svaki zaposlenik općine koji zakasni više od triput mjesečno. Očito ni Stipe Petrina ne želi biti dobri otac svojim zaposlenicima već im želi staviti do znanja da je on šef u “mistu”, a zaposlenici “sluge miščanima” i poduzetnicima.
Umag je treći na listi i u njemu stoluje već godinama Vili Bassansese koji ne želi Umag samo kao turističku destinaciju već i kao mjesto IT sektora i industrije i stoga otvara prirodoslovno-matematičku gimnaziju. Slijedeći na listi su Kastav, Viškovo, Samobor,
Križevci, Bjelovar, Koprivnica, Ivanec, Poreč i Stupnik, da nabrojimo neke najuspješnije.
Gradovi ne razvijaju industrijske zone
Zanimljivo je kako su manja mjesta u samom vrhu, a naši najveći gradovi na dnu. Posebno je zanimljiv slučaj Splita jer su u njemu poduzetnici koji su se odazvali anketi velikom većinom izuzetno kritični prema gradskoj vlasti. Usput, za razliku od Zagreba koji je ipak djelom sačuvao svoju industrijsku zonu, Rijeka i Split su poprilično osakaćeni stvaranjem malih općina u njihovom zaleđu, čime je Splitu i Rijeci onemogućeno da razvijaju veću industriju koja traži veći prostor.
Referirajući se na gradove u kojima je došlo do smjene vlasti, iz Udruge poručuju: “Nova vlast nasljeđuje probleme bivše vlasti samo svaka vlast ima svoje prioritete, a poduzetnici najčešće nisu u vrhu prioriteta. Samo ova lista služi da ih se obavijesti koliko su omiljeni među poduzetnicima.”
Ispostavilo se da je visoka korelacija između želje da se ostane u Hrvatskoj i dobre poduzetničke klime. Dakle, reforme su i demografska mjera, a reforme na lokalnom nivou ne uključuju samo otpuštanje nesposobnih ili prebacivanje na druga radna mjesta.
“Poduzetnici ne žele nisko-motivirane i depresivne namještenike, a na sposobnom gradonačelniku je da učmalu žabokrečinu pretvori u raj za građane i poduzetnike”, poručili su iz Glasa poduzetnika.
“Anketa je pokazala jasnu sliku odnosa gradonačelnika i načelnika općina prema poduzetnicima, odnosno ponašaju li se oni prema njima kao majka ili maćeha”, istaknuo je Boris Podobnik, član ekonomskog savjeta i Nadzornog odbora UGP-a
Komentari