Koja je uloga ministra Horvata u aferi Janaf, je li on u transkriptima tajanstveni utjecajni ‘Darko’

Autor:

PIXSELL

 

TRANSKRIPTI IZ AFERE JANAF otkrivaju da Krešo Petek spominje utjecajnog Darka, a Darko Horvat četiri godine bio je član Uprave u tvrtki Energy plus, za koju se namještao barem jedan natječaj. Horvat demantira upletenost u sporne aktivnosti

Dosad nepoznati transkripti afere JANAF, u sklopu koje su prošloga tjedna privedeni direktor te državne tvrtke Dragan Kovačević i niz osoba predvođenih poduzetnikom Krešom Petekom kao prvoosumnjičenim, otkrivaju da je ova kriminalna hobotnica imala pristup nekim najvažnijim figurama u izvršnoj vlasti, pa čak i ministrima u vladi te vodećim osobama na Hrvatskoj radioteleviziji (HRT). Upravo Petek se u tajno snimljenim razgovorima s više poslovnih partnera hvali da je „hodao kod ministra“ kako bi riješio probleme jednoga od partnera te da su on ili njegovi suradnici na HRT-u imali vrlo bliske odnose s osobama koje nazivaju „direktor“ i „član nadzornog odbora“. Na nekoliko mjesta se u transkriptima spominje osoba imena „Darko“, bez navođenja prezimena, za koju je očigledno da ima veliki utjecaj na provođenje natječaja različitog tipa i da se upravo od nje traži zeleno svjetlo. Indicije i kontekst upućuju na to da bi se u ovom slučaju moglo raditi o tadašnjem ministru gospodarstva i današnjem ministru prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Darku Horvatu. Upravo on, naime, bio je zaposlen u tvrtki osobe koja se pojavljuje u transkriptima i koja je sudjelovala u spornim natječajima. Na jednom mjestu tako se opisuje kako je „Darko“ dao nalog da se dodjelom posla spasi ova tvrtka, a na drugom opisuje kako ni dokumentacija za raspisivanje javnog natječaja ne može biti puštena u opticaj bez da isti taj Darko pokaže zeleno svjetlo.

„Pazi, imam pripremljenu svu dokumentaciju da se pusti, samo moram dobiti zeleno svjetlo, samo znaš da tu nisam autonoman, uvukao se tu Darko“, govori jedan od sudionika ove afere u transkriptima koje posjeduje Nacional, na što Petek kao glava kriminalne hobotnice odgovara s „Darko ti bude tak’ dobil’ po pički“. Na drugom mjestu opisuje se proces objave dokumentacije za natječaj koji se pokušava namjestiti, pa se ponovno spominje osoba istog imena: „Ja sam jučer bio s Dišom, kaže da mu rade pritisak, da ga je zvao i ovaj predsjednik uprave da se to mora riješiti i da ide od Darka jer su ovi, znači Energy Plus, u takvoj krizi da su dobili zadatak da ih spase.“ Upravo u tvrtki Energy Plus Darko Horvat bio je zaposlen prije ulaska u izvršnu vlast prije četiri godine te je ondje obnašao dužnost člana Uprave.

 

‘S gospodinom Krešom Petekom ministar Horvat nema bliže osobno poznanstvo te s njime nije ni kontaktirao, a nije bio ni u kontaktu s gospodinom Magićem’, tvrde iz Ministarstva graditeljstva

 

Ministar Darko Horvat preko svog glasnogovornika za Nacional je potvrdio da je od 2012. do 2016. godine bio na tom radnom mjestu i da iz tog perioda potječe njegovo poznanstvo sa Zvonkom Magićem, predsjednikom Uprave te tvrtke. „Međutim, od preuzimanja dužnosti ministra poduzetništva i obrta 2016. godine do danas, ministar Horvat nije bio u kontaktu s gospodinom Magićem po pitanju bilo kakvih poslova vezanih uz bilo koji javni natječaj, pa tako ni po pitanju poslova koje navodite u svom upitu, a koji se povezuju uz trenutnu istragu u tzv. aferi JANAF. S gospodinom Krešom Petekom ministar Horvat nema bliže osobno poznanstvo te s njime nije ni kontaktirao“, tvrde iz Horvatova ministarstva. Transkripte koje Nacional posjeduje Horvat ne želi komentirati „jer ih nije vidio niti je dobio bilo kakav službeni upit od nadležnih institucija kojim bi se tražilo njegovo očitovanje“. Tradicionalno, napominju da i on i Vlada imaju nultu stopu tolerancije prema korupciji i daju punu podršku institucijama.

Transkripti koje Nacional posjeduje potvrđuju da je sustav javne nabave, kroz koji godišnje prođe oko 55 milijardi kuna, duboko i sistemski korumpiran. „Nitko nije mogao primirisat’ dokumentaciji“ ili „Ako ideš ti s njim, a kome će dat ovi papire, reference… Kužiš, naša dokumentacija… Naša je sto posto“, rečenice su koje dokazuju da su brojni natječaji namješteni od trenutka svog kreiranja. „Ti si složil’ priču, s kim, s direktorom?“ – kao i potvrdan odgovor na to pitanje – sugeriraju da se namještanjem bave čak i na javnoj televiziji.

S prvoosumnjičenim Krešom Petekom povezani su i čelni ljudi Hrvatske radiotelevizije koji bi se uskoro mogli naći na udaru premijera Plenkovića. PHOTO: Sandra Simunovic/PIXSELL

 

Više osoba sa samog HRT-a, uz očiglednu asistenciju neimenovanog „ministra“, bile su barem posredno uključene u pokušaj namještanja javnog natječaja „Energetska usluga unutarnje rasvjete“ vrijednog 19 milijuna kuna, kojim je državna televizija trebala modernizirati dio opreme svojih prostora na Prisavlju, a ovaj slučaj nadovezuje se na pokušaj namještanja posla zamjene javne rasvjete na području Grada Velike Gorice, zbog čega je, između ostalog, uhićen tamošnji gradonačelnik i saborski zastupnik HDZ-a Dražen Barišić.

Transkripti afere JANAF, koje posjeduje Nacional, ključne ljude HRT-a zasad spominju tek rubno i bez navođenja konkretnih imena, s obzirom na to da su Petek i njegovi sugovornici donekle oprezno baratali osobnim imenima u telefonskoj komunikaciji. No čak i tako vrlo je jasan kontekst događanja i precizno je opisan mehanizam namještanja (ili pokušaja namještanja) javnih nabava – od pripreme same dokumentacije i njene prilagodbe određenim tvrtkama, preko dogovorenog nastupanja više različitih tvrtki kako bi se fingirala tržišna utakmica, do opcije poništenja natječaja ako je privilegirani privatni partner nezadovoljan ili se pokazao nepovoljnijim u odnosu na konkurenciju.

U aferi Janaf prošloga su tjedna nakon skidanja zastupničkog imuniteta uhićeni gradonačelnici Velike Gorice i Nove Gradiške Dražen Barišić i Vinko Grgić (u pozadini). PHOTO: Zeljko Lukunic/PIXSELL

 

Upravo poništenje dogodilo se s natječajem za obnovu sustava javne rasvjete u Velikoj Gorici, gdje je tvrtka HEP ESCO d.o.o. bila sedam milijuna kuna povoljnija od Elektrocentra Petek d.o.o. i partnera. Prethodno su u izmjeni same dokumentacije na neobičan način postroženi kriteriji – to je najprije odbijeno pa potom prihvaćeno, što se protumačilo pogodovanjem točno određenom zainteresiranom subjektu – da bi po otvaranju ponuda gradonačelnik Barišić donio odluku o poništenju bez da se itko uopće formalno žalio. To se pokazalo ključnim kod 19 milijuna kuna vrijednog natječaja za „energetsku uslugu unutarnje rasvjete“ na HRT-u jer su za isti posao bili zainteresirani isti igrači na tržištu. Poništenje natječaja u Velikoj Gorici, pokazat će se, direktno je utjecalo na rasplet natječaja na HRT-u. USKOK je presreo razgovore prvookrivljenog Kreše Peteka s Goranom Sataićem iz tvrtke IVIS 94 d.o.o. i Zvonkom Magdićem iz tvrtke Energy Plus d.o.o.; oni su se pripremali na zajednički nastup na tom natječaju – odnosno, barem je takav bio prvotni dogovor prije nego što se doznalo da će svoju ponudu poslati i tvrtka HEP ESCO. Tada Magdićeva tvrtka Energy Plus prelazi konkurenciji, a Petek pokušava učiniti isto sa svojom i Sataićevom, odnosno stvoriti veliku zajednicu ponuditelja koja uključuje HEP ESCO. „Ja hoću danas ugovor o zajedničkom nastupu, nema druge“, rekao je Petek Sataiću 4. veljače ujutro. „Mi imamo dogovorenu priču, oni izjebu stvar, pa kakvi su to ljudi?“ nastavio je, da bi mu ovaj odgovorio: „Nitko nije mogao primirisati dokumentaciji.“

„Ja ću sad zvat Zvonka da pitam jel bumo potpisali taj ugovor o zajedničkom nastupu i ako on počne filozofirat, onda, jebi ga, znaš kaj ti je za delat“, uznemirio se Petek i zatim nazvao Magdića. „Nas dva kao da netko zavadi“, započeo je i ovaj mu je odgovorio da je „sve riješeno“, odnosno da je zajednica svih ponuditelja dogovorena. Potom ponovno naziva Sataića i obavještava ga o razgovoru, a ovaj mu govori da je Magdić već potpisao ugovor s HEP ESCO-om. „Ma to uopće nema veze, neka potpiše i s nama. Neka piše – ti, on i ja… To treba tako riješit, a onda HEP mora poslušati“, rekao je i dodao: „Ako ideš ti s njim, a kome će dat ovi papire, reference… Kužiš, naša dokumentacija.“ Gordan Sataić je na to odgovorio: „Naša je sto posto.“

Istoga dana u 17:04 sati Krešo Petek je ponovno nazvao Gordana Sataića te mu je u jednom dijelu razgovora rekao: „Ma nema govora rušit cijenu, pa imaju dovoljno prostora, kaj pričaju.“ Nakon toga je nastavio: „Gordane, pa ti i ja smo slagali… Nemoj se zamarati s njima, postavit ćemo pitanja i idemo sa Schroederom ako oni budu zajebavali. Gordane, mi dva idemo skupa, on hoće neće… Ja nemam živaca da se zajebavam“, na što je Gordan Sataić komentirao: „Ne da mi se… Pazi, dogovorimo se nešto i onda ispadne deseta kombinacija.“ Prvoosumnjičeni Petek tada je rekao da očekuje zajednički nastup četiriju firmi ‘ili idemo pitanja postavljat, rušimo i zajebavamo i gotovo“. U nekoliko idućih dana poveznice natječaja u Velikoj Gorici i na HRT-u postaju sve očitije, a nakon 7. veljače pojavljuju se konkretne indicije o insajderu na HRT-u koji pomaže u namještanju. „Ja imam u Nadzornom odboru nekoga pa onda to mogu srušit sve s tobom. Kaj radimo gluposti, jesi ti pripremio to?“ pitao je Petek. Nakon što mu je Sataić odgovorio potvrdno, on mu je rekao: „Onda sruši.“

 

‘Ja sam jučer bio s Dišom, kaže da mu rade pritisak, da ga je zvao i ovaj predsjednik uprave da se to mora riješiti i da ide od Darka jer je Energy Plus u takvoj krizi da su dobili zadatak da ih spase’, rekao je Sataić Peteku

 

„Ja sam jučer bio s Dišom, kaže da mu rade pritisak, da ga je zvao i ovaj predsjednik uprave da se to mora riješiti i da ide od Darka jer su ovi, znači Energy Plus, u takvoj krizi da su dobili zadatak da ih spase“, izvijestio ga je Sataić. Petek je zatim nazvao odmetnutog Magdića i nanovo pokušao ugurati svoju tvrtku u zajednicu s HEP ESCO-om, a kada mu je ovaj objasnio da je promijenio stranu jer bi u suprotnom morao zatvoriti firmu i da zapravo nema većeg utjecaja, prvoosumnjičeni Petek plastično je opisao situaciju: „Neće mene jer su ljubomorni na mene… Neće s menom radi Gorice. Znam ja kaj je sve, ok, no problem.“ U razgovoru s poslovnim partnerom Sataićem on je potom objasnio da je sve gotovo jer „jasno je rekao direktor HEP ESCO-a zbog Velike Gorice da nas ne računa i da je to gotova stvar“.

„Znaš kaj je problem, ti kažeš da nekaj držiš pod kontrolom, ja kad kažem da nešto držim pod kontrolom, ja držim… Ak’ niš’ drugo, ja poništim. Kak je i bilo, ja sam poništio. Sad ti imaj muda pa ovo poništi, onda si frajer… Znači, mi ćemo pisati Nadzornom odboru da je ovo lakrdija i prevara jer imamo tamo čovjeka našega. Jebote, ti si voditelj projekta, ako se ti tamo držiš direktora i kažeš direktore, gle, poništi i idemo ispočetka. Ti si složil’ priču, s kim, s direktorom?“ upitao je Petek svog poslovnog partnera, a ovaj je odgovorio kratkim „da“. Na koncu je dodao: „Pazi, imam pripremljenu svu dokumentaciju da se pusti, samo moram dobiti zeleno svjetlo, samo znaš da tu nisam autonoman, uvukao se tu Darko“, na što je Petek odgovorio s „Darko ti bude tak’ dobil’ po pički“.

Samo nekoliko minuta kasnije Petek je ponovno razgovarao s Magdićem i prigovarao mu jer je „promijenio stolac i poljubio guzicu HEP ESCO-u“, a potom je podsjetio na svoje zasluge. „Za tebe hodam do ministra, do ne znam koga, jel jesam ako se sjećaš, a kaj si ti za mene učinio? Odjebo si me sad k’o Panta pitu. Meni (taj posao) ne treba, ali ne bu netko od mene radil budalu. Oni su rekli, Petek ne može jer nam je on srušil Goricu… Pa jebemu mater, Goricu sam srušil i radi tebe, a ja dobijem po pički, koji ti je kurac?“ ražestio se Petek. I u kasnijem razgovoru sa Sataićem ponovio je da je „hodal ministru radi Magdića, radi Gorice da ne ide prema HEP ESCO-u, a bilo je sve gotovo. Znači, HEP ESCO je trebao dobiti posao bez njega“.

Ovaj dio transkripata osobito je neugodan jer sugerira da je jedan (formalno neimenovani) ministar utjecao na poništenje natječaja za obnovu javne rasvjete u Velikoj Gorici. Gradonačelnik Dražen Barišić poništio je to javno nadmetanje kada je na stolu imao dvije kompletne ponude tvrtki HEP ESCO i Elektrocentar Petek na iznose niže od procijenjene vrijednosti javne nabave, a ponuda HEP ESCO-a bila je sedam milijuna kuna povoljnija od Petekove. Gradonačelnik Barišić natječaj je poništio bez da je ijedan od ponuđača uložio žalbu pa time za njega inkriminirajuće zvuči Petekov citat da je „srušio Goricu“.

Vrijedi napomenuti da je upravo današnji ministar Darko Horvat svojedobno bio zaposlen u tvrtki Energy Plus vlasnika Zvonka Magdića, gdje je četiri godine bio član Uprave. Kada je ušao u vladu Tihomira Oreškovića i nešto kasnije zauzeo mjesto Martine Dalić, Magdić je o Darku Horvatu imao samo riječi hvale. „Brz je i vrijedan, poderao je jedan automobil koliko je bio na terenu. Vidio je što znači privreda jer kod nas gospodarstvenika nema infuzije. Kad bi mu dali slobodne ruke, Hrvatska bi imala dvoznamenkasti rast“, poručio je tada Magić. Njegova tvrtka Ivis 94 Energija j.d.o.o. sa samo jednim zaposlenim, koju je prethodno preuzela upravo tvrtka Energy Plus, u rujnu 2018. godine, usred Vladina pokušaja spašavanja riječkog i pulskog brodogradilišta u kojemu je Horvat imao isturenu ulogu, blokirala je račun Trećeg maja i Uljanika na iznos od preko 30 milijuna kuna. Tada se propitivao potencijalni Horvatov sukob interesa, no on je tvrdio da nema pojma o čemu je riječ jer je iz Magdićeve tvrtke otišao 2015. godine. Jedna od osnova za blokadu bio je projekt „modernizacije javne rasvjete u riječkom brodogradilištu“, dogovoren u doba kada su škverovi već klizili u dugove i nelikvidnost. Na prošlogodišnjem ročištu Magdićeva tvrtka je na osnovu toga objavila želju za preuzimanjem jedne nekretnine, samačkog hotela u Puli, kako bi namirila dio dugovanja. Bivša tvrtka ministra gospodarstva, koji je i sam sudjelovao u kreiranju sudbine potonulog pulskog škvera, jedna je od rijetkih koje su tako osigurale takozvani kolateral. „Nevjerojatno je da tvrtka u kojoj je ministar Horvat bio član Uprave, sada potražuje kolateral za jedan ugovor. Uz njih, bilo je jako puno onih koji su dužnici Uljanika, ali nisu svi to tražili. Oni su jedni od rijetkih“, objavio je koncem prošle godine Jutarnji list neslužbenu tvrdnju iz samog Uljanika.

Transkripti pokazuju da je Krešo Petek imao pristup nekim ministarstvima, ali i vrhu HRT-a. PHOTO: Marko Prpic/PIXSELL


Premijer Plenković priprema seriju smjena na HRT-u

Informacije o neobičnoj povezanosti prvoosumnjičenog Kreše Peteka i njegovih bliskih poslovnih partnera s vodećim osobama HRT-a, koincidiraju sa saznanjima Nacionala od izvora bliskog premijeru Andreju Plenkoviću i samom vrhu HDZ-a, koji je za iduće tjedne i mjesece najavio seriju smjena upravo u upravljačkim strukturama javnog servisa. Kao jedan od razloga neslužbeno se navode sumnje u manipuliranje natječajima za vanjske produkcije, odnosno otkup programskih sadržaja koji se prikazuju na javnoj televiziji, no nije isključeno da je vrh vlasti upozoren na činjenicu da je HRT barem rubno povezan s aferom JANAF i da bi u idućem razdoblju – ako istraga bude proširena i ako slučaj doista dođe do suda – u javnost mogle isplivati još neugodnije informacije. Dodatno, izvori iz samog vrha HDZ-a tvrde kako je sazrela spoznaja da su neki vodeći ljudi Hrvatske radiotelevizije naprosto potkapacitirani za posao koji rade, drugi su slabo fokusirani na kvalitetu i programa i poslovnih rezultata – što rezultira sve očitijim zaostajanjem HRT-a za komercijalnom konkurencijom – dok se treći, koji u opisu posla imaju iznimno širok spektar djelovanja, mahom bave minornim tehničkim pitanjima. Indikativno je da je izvor Nacionala u tom kontekstu, između ostalog, spomenuo upravo – rasvjetu. Kao osoba kojoj u svakom slučaju prijeti smjena, ne nužno vezano uz malverzacije, spominje se glavni ravnatelj HRT-a Kazimir Bačić – kojemu teret svakako predstavlja i ocjena Europske federacije novinara da javni servis kojemu je na čelu ima „najgoru neovisnost vođenja i financiranja u Europi, goru nego u Bugarskoj, Turskoj ili Srbiji“, što je predsjednik te organizacije Ricardo Gutiérrez svojedobno izjavio usred Zagreba. U kontekstu smjene spominje se i ime Mislava Stipića, kojega se usprkos formalno ne odviše važnoj funkciji ravnatelja jedinice Poslovanja HRT-a, u dijelu javnosti proglašava jednom od ključnih i najutjecajnijih osoba na Prisavlju. Smjene vodećih ljudi javnog servisa za sobom bi, dakako, povukle i promjene na najvažnijim uredničkim mjestima.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.