Književni krugovi i publika šokirani: Otkriveno tko je ‘španjolska Elena Ferrante’

Autor:

The writer Carmen Mola, pseudonym of the writers Jorge Díaz, Agustín Martínez and Antonio Mercero, winner of the 70th edition of the Planeta Novel Prize, together with the finalist Pilar Sánchez-Garnica give a press conference after the award ceremony, at the Museu Nacional d'Art de Catalunya, on 15 October 2021, in Barcelona, Catalonia (Spain). The Planeta Novel Prize was created in 1952 by José Manuel Lara, with the aim of promoting authors who write in Spanish. The prize is awarded to the author who has managed to convince the jury for his or her originality, attractiveness or for the emotion he or she transmits in his or her novel. The Planeta Novel Prize 2021 is currently endowed with 1,000,000 euros for the winning work and 200,000 euros for the runner-up. Kike Rincón / Europa Press 10/16/2021 (Europa Press via AP)

Europa Press via AP/GuliverImage

Prestižna španjolska književna nagrada ‘Pleneta‘ ove je godine pripala Carmen Moli, spisateljici trilera, koja je dobila nadimak ‘španjolska Elena Ferrante‘. No, španjolski književni krugovi i publika ostali su u šoku kad je na dodjeli nagrada otkriveno da se iza imena Carmen Mola kriju – trojica muškaraca.

Riječ je o televizijskim scenaristima Agustínu Martínezu, Jorgeu Díazu i Antoniju Merceru, koji su iznenadili goste na dodjeli nagrada, među kojima su bili i španjolski kralj Felipe i kraljica Letizija.

Na internetskim stranicama agenta Carmen Mole stoji da je autorica rođena u Madridu i piše pod pseudonimom kako bi postala anonimna. Web stranica također sadrži niz fotografija nepoznate žene. U prethodnim intervjuima za španjolske medije Martínez, Díaz i Mercero predstavljali su Carmen Molu kao sveučilišnu profesoricu koja je živjela u Madridu sa suprugom i djecom. Njene (ili njihove) knjige prodane su u više od 250 tisuća primjeraka i prevedeni na 11 jezika. Nažalost, ne i na hrvatski (još).

Glavni lik romana Carmen Mole detektivka je Elena Blanco, koju je izdavač Penguin Random House opisao kao ‘osebujnu i usamljenu ženu, ljubiteljicu rakije, karaoka, kolekcionarskih automobila i seksa u automobilima’.

Ipak, priča koja je osvojila nagradzu ‘Planeta’ nije iz serije o detektivku Eleni Blanco. Riječ je o povijesnom trileru ‘Zvijer‘ smještenom u vrijeme epidemije kolere 1834. godine. Radnja se vrti oko serijskog ubojice kojeg pokušavaju uhvatiti novinar, policajac i jedna mlada žena.

Romani Carmen Mole poznati su po slikovitosti i obilju krvi. Španjolski su mediji u kritikama primjetili da je kontrast između Molinog navodnog života udane sveučilišne profesorice i nasilne prirode knjiga služio kao odličan marketinški alat.

Nakon što se otkrilo tko zapravo stoji iza imena Carmen Mola, trojica autora za El Mundo: “Nikome nije promaklo da je ideja o sveučilišnoj profesorici i majci troje djece, koja ujutro i poslijepodne predaje matematiku, a navečer piše romane pune divljačkog i sablasnog nasilja zapravo dobar marketinški trik”.

No, ovo otkriće nije svima najbolje ‘leglo’. Beatriz Gimeno, koja sebe opisuje kao spisateljicu i feministicu – a koja je nekoć bila direktorica ‘Instituta za žene’, na Twitteru je kritizirala Martíneza, Díaza i Mercera. “Osim što su koristili ženski pseudonim, ti su momci proveli godine radeći intervjue. Nije to samo ime, već lažni profil koji su koristili za čitatelje i novinare. Prevaranti”, poručila je.

Zanimljivo, prošle je godine ‘Institut za žene’, ključnog španjolskog tijela za ravnopravnost žena, uvrstilo roman Carmen Mole u selekciji ‘feminističkog štiva’, uz kanadsku pjesnikinju Margaret Atwood i španjolsku spisateljicu Irene Vallejo.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.