Klub zastupnika Socijaldemokrati održao okrugli stol s temom o ljudskim pravima tijekom Covid krize

Autor:

Klub zastupnika Socijaldemokrati

U organizaciji Kluba zastupnika Socijaldemokrati u Hrvatskom saboru održan je okrugli stol „Koje smo lekcije naučili u pitanju ljudskih prava tijekom Covid krize u Hrvatskoj”. Na okruglom stolu sudjelovali su Tena Šimonović Einwalter, pučka pravobraniteljica; Kristijan Kevešević, zamjenik pravobraniteljice za ravnopravnost spolova; Branka Meić Salie, savjetnica pravobraniteljice za osobe s invaliditetom; Ivona Makvić Salaj, savjetnica pravobraniteljice za djecu; Tina Đaković, organizacijska koordinatorica Kuće ljudskih prava; Danijela Gaube, zamjenica ravnatelja i voditeljica službe u Uredu za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.

„2019. godine u svijetu se počeo širiti novi virus kojeg danas poznajemo kao Covid 19, što je vrlo brzo poprimilo obilježja pandemije koju je svjetska zdravstvena organizacija i službeno proglasila u ožujku 2020. To je bio jedan potpuno novi trenutak, ne samo u Hrvatskoj nego i u cijelom svijetu, a različite su se zemlje s tom pandemijom borile na različite načine. Vlada RH imenovala je Stožer kojem je dodijelila jako velike ovlasti, a
oporba je s druge strane tražila da se odluke donose u Saboru s dvotrećinskom većinom ili da Vlada raspiše izvanredno stanje, dok je nezadovoljstvo građana iskazano i kontinuiranim padanjem povjerenja u taj isti Stožer, ali i odazivom na referendumsku inicijativu vezano za mjere kojima se regulirala Covid pandemija u Hrvatskoj.

Danas otvaramo ovu temu jer ovo nije prolazna stvar, niti su problemi koji su detektirani jednokratni problemi. Potrebno je držati fokus na ovoj temi jer će se slične krize nastaviti događati u Hrvatskoj i svijetu, te je važno je da izvučemo neke lekcije iz ovog iskustva ne bismo li iduću krizu dočekali spremniji i borili se s njom na način koji neće biti poguban za ljudska prava“ uvodno je rekla Katica Glamuzina iz Kluba zastupnika Socijaldemokrati.

Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter u suradnji s posebnim pravobraniteljskim institucijama izradila je izvješće Utjecaj epidemije COVID-19 na
ljudska prava i jednakost – Preporuke za jačanje otpornosti na buduće krize, te istaknula „Ovo je dobar i pravi trenutak za raspravljati o tom Izvješću jer ne znamo što nas čeka na jesen, a kako bismo bili sigurni da će ono što će biti – biti regulirano na ispravan način. Ovo je pojava bez presedana koja je promijenila svijet; pandemija je donijela neke novine, od kojih će neke i ostati.

Jasno je primjerice da je potrebno regulirati npr. Zakon o radu, kad se radi o segmentu rada od kuće. Pandemija je dodatno razotkrila probleme u javnom zdravstvu i pokazala koliko je potrebno raditi na segmentu javnog zdravstva. Mnogo je problema koje smo odlučili prezentirati u kratkom Izvješću za razliku od našeg godišnjeg izvješća koje je opsežno. Dodatna snaga i vrijednost tog Izvješća je što ga podnosimo u suradnji s posebnim pravobraniteljskim institucijama i gdje na jednom mjestu možemo vidjeti cjelokupnu sliku o mjerama od strane Stožera, odlukama Ustavnog suda, te smo izdvojili pojedina ljudska prava za koja smatramo da su bila posebno ugrožena. Najveća vrijednost ovog Izvješća su preporuke koje su primjenjive za cijeli niz mogućih kriza.“

Branka Meić Salie, savjetnica pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, istaknula je problem diskriminatornih stavova kako su osobe s invaliditetom zbog same činjenice da su korisnici usluga u socijalnoj skrbi samim time i posebno ranjive, te naglasila kako je prema osobama s invaliditetom potrebno epidemiološke mjere propisivati i primjenjivati proporcionalnije.

Ivona Makvić Salaj, savjetnica pravobraniteljice za djecu, posebno se osvrnula na problem u sustavu obrazovanja gdje je naglasila da su nužna dodatna ulaganja u stručna usavršavanja odgojno-obrazovanih radnika kako bi se podigla razina kvalitete provedbe primjerenih oblika obrazovanja za učenike s teškoćama u razvoju. Dodatno je naglasila i problem mentalnog zdravlja djece, te potrebu uključivanja djece u procese donošenja odluka koje se na njih odnose.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.