Ključnu ulogu u izvlačenju hrvatskog plina i pljački Ine imala je tvrtka pod kontrolom Tomislava Čuljka

Autor:

Igor Kralj, Patrik Macek/PIXSELL

Izvor blizak Vladi otkrio je Nacionalu kako unutar državnih institucija postoje oprečna, dramatično suprotstavljena mišljenja o aferi mešetarenja plinom koja je rezultirala izvlačenjem više od milijarde kuna iz Ine. Iako je USKOK je o kolanju tog novca i sumnjivim aktivnostima izdao opsežno priopćenje iz kojeg se može točno rekonstruirati kako je operativno izgledalo ugovaranje unosnog posla preko kojeg se prao novac zarađen na hrvatskom plinu, u javnost se iz dijela institucija plasira i drugi pogled na tu aferu koja je eksplodirala i zahvaljujući ruskoj agresiji na Ukrajinu. Prema navodima tog izvora Uskok bi se mogao suočiti s dokazivanjem svojih teza zato jer Ina formalno nije financijski oštećena, kao niti jedna druga tvrtka u lancu tih aktivnosti. Taj izvor o tomu kaže:

‘Ina je na prodaji plina zaradila. Potom su tijekom preprodaje zaradile i druge tvrtke u lancu. Kada je posao završen, osumnjičeni su platili porez, dobit prebacili na svoje tekuće račune i sa tih tekućih računa uplatili ogroman novac ocu Damira Škugora. Međutim, nedostaje naravno razlog zašto je Dani Škugoru uplaćen toliki novac. Osim toga, cijene po kojima je prozvana tvrtka kupovala plin od Ine ne razlikuju se od cijena po kojima je Ina plin prodavala drugim igračima na tržištu. Pa je pitanje kako će sve pravosudno završiti’.

Te se teze mogu tumačiti i kao pokušaj kontrole štete za račun vladajućeg HDZ-a.

Međutim, već iz priopćenja Uskoka koje prikazuje kako oni gledaju na te aktivnost može se točno rekonstruirati kako je tvrtka Plinara istočne Slavonije pod kontrolom županijskog HDZ-a Vukovarsko-srijemske županije, čiji je predsjednik ministar obrane Mario Banožić, ali je glavni kadrovik Tomislav Čuljak, imala ključnu ulogu u omogućavanju izvlačenja Ininog plina.

Ta je tvrtka zapravo svoj plin prepuštala tek osnovanoj tvrtki OMS upravljanje, što zasigurno nije moglo proći bez političkog dogovora na višoj razini. USKOK je, na temelju kaznenih prijava PNUSKOK-a i Samostalnog sektora za financijske istrage Porezne uprave te rezultata suradnje s Uredom za sprječavanje pranja novca, donio rješenje o provođenju istrage protiv petero hrvatskih državljana. Oni su naveli samo godišta tih osoba, ali kao što je poznato, u toj su aferi uhićeni Damir Škugor (1975.), Goran Husić (1978.), Josip Šurjak (1969.), Marija Ratkić (1963.) i Dane Škugor (1947.), a kao šestookrivljeno navodi se “jedno trgovačko društvo”. Riječ je o tvrtki OMS upravljanje. Sve njih USKOK tereti i istražuje zbog osnovane sumnje na počinjenje kaznenih djela zločinačkog udruženja, zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju u sastavu zločinačkog udruženja, pomaganja u zlouporabi povjerenja u gospodarskom poslovanju u sastavu zločinačkog udruženja te pranja novca.

Izvori bliski vrhu HDZ-a tvrde da je šeficu Plinare istočne Slavonije predložio vukovarsko-srijemski HDZ gdje sve konce vuče Tomislav Čuljak. FOTO: Borna Filic/PIXSELL

Iz USKOK-a su naveli kako se osnovano sumnja da je „I. Okrivljeni (Damir Škugor), u razdoblju od lipnja 2020. do 27. kolovoza 2022., u Zagrebu, Šibeniku i Vinkovcima, kao direktor Plina i energije INA – Industrija nafte d.d. te zamjenik predsjednika Nadzornog odbora Plinare istočne Slavonije d. o. o. (u daljnjem tekstu: PIS), u cilju pribavljanja značajne nepripadne imovinske koristi za sebe i druge, uz oštećenje INE, povezao u zajedničko djelovanje II. (Goran Husić) i III. okr. (Josip Šurjak) kao osnivače VI. okr. trgovačkog društva (OMS upravljanje), te IV. okr. direktoricu PIS-a (Mariju Ratkić) i V. okr. (Dane Škugor), svog oca, pri čemu je, direktno ili posredstvom PIS-a, prirodni plin kojim raspolaže INA prodavao VI. (OMS upravljanje) okr. društvu po cijenama znatno ispod tržišne cijene, radi ostvarenja i podjele zarade od daljnje prodaje tog plina inozemnom kupcu po tržišnim cijenama“.

Kako se može iščitati iz detalja koje je USKOK objavio, u realizaciji plana, Damir Škugor kao prvookrivljeni je odredio da Goran Husić u ime tvrtke OMS upravljanje ishodi od HERA-e dozvolu za obavljanje energetske djelatnosti trgovine plinom. Potom je Škugor povezao Husića, kao osnivača i direktora tvrtke OMS upravljanje, s Marijom Ratkić, direktoricom Plinare istočne Slavonije, kao prodavatelja plina koji je PIS dobavljao isključivo od Ine, u kojoj je Škugor bio direktor.

Upravo taj podatak je ključan za razumijevanje činjenice da je za takve transakcije morala biti osigurana šira politička pozadina, jer je de facto Plinara istočne Slavonije, koja bi trebala nabavljati plin za opskrbu građana Slavonije, potpuno nepoznatoj i tek osnovanoj tvrtki prodavala plin koji je nabavljala po svom ugovoru. USKOK još nije ulazio u detalje političkih procesa koji su se odvijali u pozadini, barem to zasad nisu javno komunicirali, a na upit nisu konkretno odgovorili.

Međutim, kako se dalje može zaključiti iz njihove objave, Škugor je, koristeći svoje ovlasti u upravljanju procesima nabave i prodaje prirodnog plina u Ini te svjestan očekivanog rasta cijena prirodnog plina u 2021., tijekom 2021. i 2022. dnevnu količinu plina koju je dogovorio s Husićem i Marijom Ratkić alocirao na PIS radi daljnje prodaje tvrtki OMS upravljanje. Drugim riječima, sve do prosinca 2021. OMS upravljanje Inin je plin uzimao preko posrednika, a to je bila tvrtka Plinara istočne Slavonije, u kojoj je ključnu ulogu u imenovanju kadrova, pa tako i Marije Ratkić, imao županijski HDZ Vukovarsko-srijemske županije. Od prosinca 2021. dio dogovorene količine plina Škugor je, kao direktor sektora plinskog poslovanja u Ini, prodavao direktno tvrtki svojih prijatelja OMS upravljanje. Tako je Škugor zapravo prikrio da značajne količine prirodnog plina Ine usmjerava prema tvrtki OMS upravljanje po iznimno niskim cijenama.

USKOK na čelu s Vanjom Marušić proveo je akciju u kojoj je jedna od uhićenih šefica tvrtke Plinara istočne Slavonije Marija Ratkić. FOTO: Matija Habljak/PIXSELL

Pritom je, kako navodi USKOK, cijena plina pri prodaji tvrtki OMS upravljanje bila fiksna i uvijek je iznosila 19,46 eura/MWh, bez ugovaranja zaštitnih klauzula i neovisno o promjenama cijene plina na energetskom tržištu, iako je Škugor znao da tvrtka OMS upravljanje do tada uopće nije poslovala niti je ostvarivala prihode u bilo kakvoj poduzetničkoj djelatnosti, a osobito ne u djelatnosti trgovine plinom.

Tako kupljeni plin su putem tvrtke OMS upravljanje kontinuirano prodavali inozemnom kupcu na relevantnim platformama za trgovinu plinom, i to po tržišnim cijenama, u rasponu do 210,26 eura/MWh, te je tako tvrtka OMS upravljanje ostvarila priljeve od prodaje plina od ukupno najmanje 171.251.224,78 eura, odnosno 1.288.602.827,61 kuna. Budući da su troškovi tvrtke OMS upravljanje za tako kupljeni plin u 2021. i 2022. iznosili 242.140.032,09 kuna, kumulirana razlika nabavne i prodajne cijene plina iznosila je najmanje 1.046.462.795,52 kuna, procjenjuje USKOK.

Kako bi prikrili kontinuirano usmjeravanje najvećeg dijela ostvarene koristi na račune pod njegovom kontrolom, Škugor je Husiću, Šurjaku, Mariji Ratkić i svom ocu Dani Škugoru dogovorio da će Šurjak za nagradu preuzeti dio osnivačkih udjela u tvrtki OMS upravljanje te na svoj račun primati prijenose novčanih sredstava s računa tog društva, dok će mu Dane Škugor dati na raspolaganje svoje račune i pritom preuzeti ovlasti punomoćnika po Šurjakovu računu, s kojeg će svakoga mjeseca prenositi novčana sredstva u korist svog računa, po kojem je opunomoćen Damir Škugor. Tako je, po Husićevim nalozima, s računa OMS upravljanje na njegove račune prenesena dobit u iznosu od najmanje 102.263.712,01 kuna, kao i na račune s njim povezanog društva u iznosu od 13.798.552,48 kuna te na Šurjakov račun u iznosu od najmanje 541.395.385,14 kuna, od čega je Šurjak za sebe zadržao najmanje 68.923.061,34 kuna. Preostala sredstva s njegova računa u iznosu od najmanje 472.472.323,80 kuna prenesena su na račun Škugorova oca, na koji je prenesen i iznos od 9.619.298,67 kuna od sredstava prenesenih na Husićev račun, sve kao iznos imovinske koristi koja pripada Škugoru, dok je iznos od najmanje 204.394.000,97 kuna ostao na računu OMS upravljanje. Slijedom toga je INA, u kojoj je Škugor direktor, po navodima USKOK-a oštećena za najmanje 1.046.462.795,52 kune, a okrivljenici i okrivljeno društvo ostvarili su nepripadnu imovinsku korist od najmanje 848.053.098,12 kuna, i to Škugor najmanje 482.091.622,47 kuna, Husić najmanje 92.644.413,34 kuna, Šurjak najmanje 68.923.061,34 kuna, a OMS upravljanje najmanje 204.394.000,97 kuna.

Škugor je povezao Husića s Marijom Ratkić, direktoricom Plinare istočne Slavonije da bi njihovoj tvrtki OMS upravljanje prodala plin koji je ta plinara dobavljala isključivo od Ine. To se nije moglo bez političke pozadine

Osim toga, Husić je u razdoblju od lipnja 2020. do kraja kolovoza 2022., u Zagrebu i Biogradu, kako opisuje USKOK, znajući za nezakonito porijeklo novčanih sredstava pribavljenih počinjenjem opisanih kaznenih djela, naložio prijenos tih sredstava na bankovne račune i potom ta sredstva prenosio među više bankovnih računa te je ukupno 14.374.465,76 kuna i 1.659.000,00 eura ulagao u kupnju i opremanje nekretnina, kupnju vozila i fondove, radi ostvarenja dobiti od takvih ulaganja, sve kako bi tako stečenim sredstvima zametnuo trag i neistinito prikazao da proizlaze iz zakonitog izvora.

Također je Dane Škugor, u razdoblju od početka rujna 2021. do 21. listopada 2021., znajući za nezakonito porijeklo novčanih sredstava pribavljenih počinjenjem opisanih kaznenih djela i kako bi tako stečenim sredstvima zametnuo trag i neistinito prikazao da proizlaze iz zakonitog izvora, na području Šibenika uložio 150.000,00 eura u stjecanje kuće, na svoje ime i ime svoje supruge kao suvlasnice, radi njezina korištenja u obavljanju smještajno-turističke djelatnosti te ostvarenja daljnje zarade.

“Ured za sprječavanje pranja novca je temeljem zahtjeva USKOK-a izdao naloge za privremenim zaustavljanjem izvršenja sumnjivih transakcija na većem broju računa okrivljenika i s njima povezanih osoba, na koji način su blokirana novčana sredstva u iznosu od 569.119.701,94 kuna i 33.243.285,41 eura. Ured će predložiti sudu donošenje privremenih mjera osiguranja oduzimanja nezakonito pribavljene imovinske koristi. USKOK će sucu istrage Županijskog suda u Zagrebu predložiti određivanje istražnog zatvora protiv svih okrivljenika”, stoji u priopćenju USKOK-a koji je za osumnjičenike zatražio mjesec dana istražnog zatvora.

No glavno je pitanje koga je sve USKOK ulovio tijekom tajnog praćenja ove udružene zločinačke organizacije i do kamo sežu krakovi njihove hobotnice.

Više pročitajte u novom broju Nacionala

EKSKLUZIVNO: ‘Predsjednik Uprave Ine ispričao je da se za Škugora zauzeo Ćorić i rekao mu da samo prenosi želju Plenkovića’

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.