Na sjevernom Jadranu brojne je kupače odbila sluz koja cvjeta morem, što su potvrdili i znanstvenici. Sluzave cvatnje u sjevernom Jadranu odgovor su na uvjete u okolišu, baš kao i pojava sve većeg broja meduza.
“Zbog smanjene količine fosfata u deterdžentima, njegov se unos rijekama znatno smanjio u odnosu na dušik, što se smatra jednim od glavnih pokretača sluzavih cvatnji u sjevernom Jadranu. Izlučivanje sluzi također je jedan od mehanizama obrane od UV zračenja, a koristi se za regulaciju plovnosti i formiranje stanica u kolonijama. Mirno vrijeme i naglašena stratifikacija utječe na produženo trajanje ovih cvatnji”, objašnjava Živana Ninčević Gladan, ravnateljica Instituta za oceanografiju i more (IOR) za tportal.
Sluz može izazvati iritacije kože
“Sluz na površini mora, u koju su se uklopile čestice peluda, prljavština i dijelovi okolnih kopnenih biljaka koje su se našle u vodi, ne izgledaju lijepo i vjerojatno će odbiti kupače. Same cvatnje nisu štetne, ali sluz zarobi sve čestice i nečistoće koje se nalaze u stupcu vode, pa to može izazvati iritacije na koži”, objašnjava Ninčević Gladan.
Morski biolog Neven Iveša također ističe da sluz nije opasna za ljude, ali predstavlja vizualni problem. Ribarima, napominje, nanosi štetu jer se lijepi za mreže i značajno smanjuje lovnost.
“S biološke strane, sluz je puna bakterija koje prilikom razgradnje troše kisik i može doći do pojave smanjenja kisika u moru, posebice pri njegovu dnu, pa životinje, poput nekih školjkaša i spužvi, mogu i uginuti”, kaže Iveša.
Sluzave cvatnje posljednjih godina intenzivirale su se i u Mramornom moru, a znanstvenici pripisuju to velikim dijelom klimatskim promjenama i porastu temperature mora. Velik broj istraživanja pokazuje da se javljaju zbog povišenih površinskih temperatura mora, visokog intenziteta svjetla i sniženog saliniteta.
ZAGRIJAVANJE MORA U Jadranu je sve više vatrenih crva, mogu vas i ozlijediti
“Uglavnom su to ugljikohidrati, karboksilne kiseline i polisaharidi, odnosno neškodljivi organski spojevi nastali procesom fotosinteze. Otpuštanje organske tvari u obliku sluzi stalna je pojava, međutim u određenim okolišnim uvjetima ta je pojava intenzivnija i uočava se kao sluzave nakupine na površini mora. Sluz također otpušta mikroalge, tako da se ova pojava može javiti i u pridnenom sloju te uzrokovati probleme ribarima jer začepi mreže”, napominje Ninčević Gladan.
Kvaliteta vode za kupanje analizira se svakih 15 dana u sezoni od lipnja do listopada duž cijele hrvatske obale Jadrana, kao i u otvorenim vodama. Uzorkovanje se provodi najmanje sezonski, a na određenim postajama i mjesečno. U specifičnim programima praćenja, primjerice toksičnih fitoplanktonskih vrsta, uzorkovanje se obavlja na tjednoj razini.
Jabučni ocat nakon bliskih susreta s meduzama
Zbog rekordnih temperatura mora sve je više i meduza, posebice u uvalama gdje je more pliće i brže se zagrijava.
Ako ste među nesretnicima koji su imali bliski susret s meduzom, opeklinu dobro isperite morskom vodom i hladite oblozima.
“Mogu stavljati jabučni ocat ako se rana nije otvorila ili kod doktora po kremu, kombinaciju kortikosteroida i antibiotika, čisto da brže saniramo tu ozljedu”, kazao je HRT-u dr. med. Ivan Stegić, liječnik obiteljske medicine.
Male hidromeduze nisu opasne, a zbog zagrijavanja mora pojavile su se u blizini plaža već potkraj lipnja.
Čini se da će postati normalna, ističu stručnjaci, povećana brojnost meduza u našem moru. Jer iz godine u godinu ono se sve više zagrijava, a meduze vole – toplo more.
Komentari