Kineski veleposlanik u Hrvatskoj Qi Qianjin uputio je priopćenje za javnost u kojem je naglasio sjajnu suradnju Kine i Hrvatske.
Priopćenje prenosimo u cijelosti:
“Godina 2022. koja je upravo prošla posebna je godina u ljudskoj povijesti. Epidemija COVID-19 više puta je odgođena, regionalni sukobi su se intenzivirali, a globalno gospodarstvo i dalje izdržava pod pritiskom. Suočavajući se s teškim vanjskim okruženjem i teškim domaćim razvojnim zadacima, kinesko je gospodarstvo je tražilo napredak u stabilnosti, i krenulo je naprijed. Bruto društveni proizvod je premašio 18 bilijuna američkih dolara, što je godišnji porast od 3%, više od prosječnog globalnog gospodarskog rasta, pokazujući snažnu otpornost i veliki potencijal.
Dok Kina optimizira i prilagođava svoju protuepidemijsku politiku, glavne svjetske financijske institucije pune su povjerenja u kineski gospodarski rast u razdoblju nakon epidemije. Međunarodni monetarni fond i Societe Generale predviđaju da će Kina doprinijeti rastu globalnog BDP-a od 30 do 40% u 2023. godini. Kristalina Georgieva, direktorica MMF-a, rekla je da će kineski ekonomski učinak biti važan čimbenik u promicanju globalnog rasta 2023. godine. Goldman Sachs Group i Morgan Stanley podigli su procjene stope gospodarskog rasta Kine na 5,2% odnosno 5,7%. Gledajući naprijed u budućnost, oslanjajući se na ogromnu populacijsku bazu, prednosti super-velikog tržišta i kompletan sustav industrijskih kategorija, kineski gospodarski razvoj ima neograničene perspektive.
Zamjenik premijera Liu He, koji je zadužen za ekonomska pitanja Državnog vijeća Kine, izjavio je na ovogodišnjem Godišnjem sastanku Svjetskog gospodarskog foruma u Davosu, da Kina ubrzano izgrađuje novi obrazac razvoja, u kojem je domaći ciklus glavno tijelo, a domaći i međunarodni ciklusi međusobno se promiče. Novi obrazac razvoja je otvoreni domaći i međunarodni dualni ciklus. Temeljni nacionalni uvjeti Kine određuju da se ona mora otvoriti prema vanjskom svijetu i kontinuirano poboljšavati kvalitetu i razinu otvaranja. Protivimo se unilateralizmu i protekcionizmu te se nadamo svestranom jačanju međunarodne suradnje, zajedničkom održavanju stabilnosti i razvoja svjetskog gospodarstva, te promicanju gospodarske reglobalizacije. Posljednjih godina, tempo otvaranja Kine prema vanjskom svijetu nastavio se ubrzavati, od visokokvalitetne zajedničke izgradnje “Pojasa i puta” do suradnje između Kine i zemalja srednje i istočne Europe. Svi ti projekti odražavaju jednakost, otvorenost, uzajamnu korist i rezultate u kojima svi pobjeđuju. Kina će se samo šire otvarati prema vanjskom svijetu, poboljšati svoju otvorenu ekonomiju na većem opsegu, širim područjima i dubljoj razini, te prihvatiti svijet s proaktivnijim stavom. Očekuje se da će kineski uvoz značajno porasti ove godine, poduzeća će povećati ulaganja, a potrošnja stanovništva će se vratiti u normalu. Vjerujem da će to pružiti više novih prilika zemljama diljem svijeta, uključujući Hrvatsku..
Prošle godine obilježena je i 30. obljetnica uspostave diplomatskih odnosa između Kine i Hrvatske. Čelnici dviju zemalja razmijenili su čestitke i dogovorili daljnju konsolidaciju međusobnog političkog povjerenja, jačanje pristajanja razvojnih strategija i zajedničko vođenje kinesko-hrvatskih odnosa u postizanju većeg razvoja na dobrobit dviju zemalja i dvaju naroda.
Plenković je rekao da ne vidi Kinu, za razliku od Rusije, kao “paralelnu prijetnju koja će ugroziti naše gospodarstvo, način života i sigurnost”.
Pelješki most – “najsjajniji biser u kruni kinesko-hrvatskih odnosa”
Premijer Andrej Plenković rekao je na godišnjem sastanku Foruma u Davosu da ne vidi Kinu kao paralelnu prijetnju koja će ugroziti gospodarstvo, način života i sigurnost Hrvatske. Pelješki most, izgrađen od strane kineske tvrtke, uspješno je pušten u promet, čime je ispunjena dugogodišnja želja hrvatskog naroda da poveže sjever i jug zemlje. Most je poznat kao “najsjajniji biser u kruni kinesko-hrvatskih odnosa”, a ujedno je i model trilateralne suradnje Kine-Hrvatske-Europe. Gospodarstva Kine i Hrvatske imaju svoje prednosti, nadopunjuju se, Kina i Hrvatska vjeruju jedna drugoj, važni su kooperativni partneri jedan drugom, i oba se nalaze u razdoblju razvojnih prilika. Na novom putu, Kina je spremna suočiti se s izazovima, dijeliti prilike i razvijati se zajedno s Hrvatskom, jačati razmjenu i međusobno učenje, te stvoriti nove naglaske suradnje u područjima malog i srednjeg poduzetništva, zelene energije, digitalnog gospodarstva, poljoprivrede i prehrambenih proizvoda, te tehnološke inovacije.
Nova godina, novi život. Hrvatska se uspješno pridružila eurozoni i Schengenskoj zoni, otvarajući važne mogućnosti za razvoj. Jedan od fokusa kinesko-hrvatske suradnje je turizam. U 2019. godini, prije epidemije ,u Hrvatsku je došlo više od 400.000 kineskih turista, dosegnuvši najveći vrhunac u povijesti. Prošlog mjeseca je kineska vlada optimizirala i prilagodila politiku prevencije i kontrole epidemije, ukinula centraliziranu karantenu nakon ulaska u Kinu, kontrolu broja međunarodnih letova, te povratila mogućnost urednog turističkog putovanja kineskih građana u inozemstvo. Tijekom kineskih lunarnih novogodišnjih praznika koji su upravo završili, kineski turisti ostvarili su 308 milijuna domaćih putovanja, ukupan broj rezervacija za inozemna putovanja porastao je za 640% u odnosu na prethodnu godinu, a prekogranične rezervacije zrakoplovnih karata porasle su za više od 4 puta. Vjerujem da će se kineski turisti ove godine vratiti u Hrvatsku kako bi doživjeli prekrasan krajolik i bogatu povijest i kulturu, pomogli gospodarskom i društvenom razvoju Hrvatske, te promicali razmjenu i suradnju na različitim područjima između dviju strana na višu razinu”, poručio je kineski veleposlanik u Hrvatskoj Qi Qianjin.
Komentari