U utorak, 26. srpnja otvoren je Pelješki most, velebna građevina duga 2,4 kilometra, visoka 55 metara, s četiri prometna traka, čija je ukupna vrijednost 526 milijuna eura, od kojih je Hrvatska dobila 80% iz fondova Europske unije. Most je fascinantan građevinski pothvat kineskog konzorcija, predvođenog tvrtkom China Road and Bridge Corporation i završen je gotovo tri mjeseca prije roka. O značenju Pelješkog mosta za odnose između Hrvatske, Kine i EU-a tjednik Nacional razgovarao je s kineskim veleposlanikom u Republici Hrvatskoj Qi Qianjinom.
Na posljednjem summitu NATO-a spomenuta je Kina kao konkurent i izazov za sigurnosti i vrijednosti Zapada. Kineski veleposlanik kaže kako je razumljivo da je Hrvatskoj NATO potreban te poštuju taj izbor, no postoji – ali!
“NATO je neka vrsta relikvije hladnog rata, čiji je cilj u to vrijeme bio suprotstavljanje Varšavskom paktu. No i nakon završetka hladnog rata i nestanka Sovjetskog Saveza, NATO i dalje postoji i sve više jača. Na summitu u Madridu NATO je u svom strateškom dokumentu prvi put spomenuo Kinu kao izazov za ideologiju, sigurnost, političke sisteme i vrijednosti Zapada. Mi smatramo da je to potpuno pogrešno i da to pokazuje NATO-ovo potpuno nerazumijevanje koncepcije Kine. Mi se snažno protivimo takvom spominjanju Kine u jednom strateškom dokumentu, u kojem se Kinu pokušava demonizirati i ukaljati njen imidž i zato smo izuzetno oprezni. NATO bi trebao ograničiti svoje djelovanje na transatlantske partnere, SAD, Kanadu i EU i držati se svojih temeljnih načela da su obrambeni savez. NATO ne treba širiti svoj utjecaj na Daleki istok. Kina se tome oštro protivi. Kina je dio azijskog kontinenta, udaljena tisućama kilometara i od EU-a i od Hrvatske. Mi trebamo mir i stabilnost u našoj regiji. Mi nikada nismo imali niti mogućnosti niti ambicija, niti imamo namjere politički ili vojno utjecati na europske prostore. Kako onda Kina može biti izazov i prijetnja europskim državama? To je potpuno neutemeljena tvrdnja koja nema veze s realnošću”, kazao je kineski veleposlanik u intervjuu za Nacional.
Dodao je i kako strahovi od stvaranja kinesko-ruskog bloka protiv zapadnih zemalja nisu realni ni opravdani.
“To su potpuno neutemeljene tvrdnje i strahovi. Mi s Rusijom imamo strateško partnerstvo, a ne vojni savez i ne želimo ulaziti ni u kakve sukobe, niti sa SAD-om niti s drugim zemljama. Međutim, kao što sam rekao, Amerika pokušava izgraditi vojne saveze u indopacifičkom području, čiji je cilj potisnuti Kinu, a to je vrlo opasno”, dodao je Qi Qianjin.
CIJELI INTERVJU PROČITAJTE U NOVOM BROJU NACIONALA
Komentari