Kineski ‘jastrebovi’ poručuju Macronu: “Ti ne govoriš u ime Europe”

Autor:

epa10564460 Chinese President Xi Jinping (L) and French President Emmanuel Macron (R) chat during a stroll through the Pine Garden in Guangzhou, Guangdong Province, China, 07 April 2023 (issued 08 April 2023).  https://www.politico.eu/article/china-skeptic-mps-emmanuel-macron-speak-europe/ CHINA OUT / MANDATORY CREDIT  EDITORIAL USE ONLY

EPA/XINHUA / Huang Jingwen

Skupina kineskih skeptičnih zastupnika kritizirala je “loše procijenjene izjave” francuskog predsjednika Emmanuela Macrona o Tajvanu, izrečene u nedavnom intervjuu za POLITICO.

Macronovi komentari “ne samo da zanemaruju vitalno mjesto Tajvana u globalnom gospodarstvu, već potkopavaju desetljećima dugu predanost međunarodne zajednice održavanju mira preko Tajvanskog tjesnaca”, rekao je u ponedjeljak Međuparlamentarni savez za Kinu (IPAC) .

“Treba naglasiti da su predsjednikove riječi ozbiljno u suprotnosti s osjećajima u europskim zakonodavnim tijelima i šire”, stoji u priopćenju koje su potpisali zastupnici uključujući 15 zastupnika iz nacionalnih zakonodavnih tijela u EU, uključujući jednog iz Macronove vlastite stranke u Francuska, kao i tri zastupnika u Europskom parlamentu i 13 britanskih parlamentaraca.U priopćenju se napominje da su Macronove primjedbe posebno neprikladne, usred tekućih vojnih vježbi kineske vojske u Tajvanskom tjesnacu.

Dolazi nakon što je francuski predsjednik u prošlotjednom intervjuu  sugerirao da Europa ne bi trebala biti uvučena u američko-kineski sukob oko Tajvana.

Macron je rekao da je “veliki rizik” s kojim se Europa suočava taj da “bude uhvaćena u krize koje nisu naše, što je sprječava da izgradi svoju stratešku autonomiju”.

“Pitanje na koje Europljani trebaju odgovoriti … je li u našem interesu ubrzati krizu na Tajvanu? Ne”, rekao je Macron.

“Najgore bi bilo misliti da mi Europljani moramo postati sljedbenici ove teme i ugledati se na agendu SAD-a i kinesku pretjeranu reakciju”, dodao je.

Komentari francuskog predsjednika izazvali su niz reakcija s obje strane Atlantika, piše POLITICO.

Mike Gallagher, republikanski predsjednik Odabranog odbora Predstavničkog doma američkog Kongresa , nazvao ih je “sramotnim” dok je Norbert Röttgen, njemački demokršćanski zastupnik i bivši šef vanjskopolitičkog odbora Bundestaga, tvitao da je Macron “uspio svoj posjet Kini pretvoriti u PR udar za kineskog predsjednika Xi Jinping] i vanjskopolitičku katastrofu za Europu”.

IPAC je skupina zakstupnika iz 29 zemalja i Europskog parlamenta čiji je cilj “raditi na reformi pristupa demokratskih zemalja Kini”, uključujući “razvijanje koherentnog odgovora na (njezin) uspon”.

 


Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.