Američka obavještajna služba razvila je metodu praćenja kineske flote nadzornih balona tek prošle godine, pa bi to mogao biti razlog zašto je baš ovih dana srušeno nekoliko misterioznih letećih objekata iznad Sjeverne Amerike, objavio je CNN.
Američka vojska srušila je u nedjelju poslijepodne i četvrti objekt. Nakon što je 4. veljače srušen balon iznad istočne obale Sjedinjenih Država, za koji je potvrđeno da je kineski, u protekla tri dana srušena su čak tri neidentificirana objekta – jedan iznad Aljaske, drugi iznad Kanade, a posljednji nad jezerom Huron uz granicu s Kanadom.
Amerikanci oborili treći “leteći objekt” u posljednja tri dana
Pitanje koje se otvorilo jest kako da se odjednom uočava toliko nepoznatih objekata u zračnom prostoru nad Sjevernom Amerikom. Prema pisanju CNN-a, čini se da je odgovor tehničke prirode.
Naime, američka obavještajna služba razvila je metodu praćenja kineske flote nadzornih balona tek prošle godine, doznaje CNN od šest osoba upoznatih s tim pitanjem.
Otkrića do kojih su došli američki obavještajci omogućila su SAD-u da po prvi put razvije dosljednu tehničku metodu koju su koristili za praćenje balona u gotovo stvarnom vremenu diljem svijeta, tvrde izvori.
Otkriće da je obavještajna zajednica tek u prošloj godini razvila pouzdan način praćenja kineske flote balona, za koju dužnosnici sada kažu da je letjela u desecima misija diljem svijeta, objašnjava i zašto su dužnosnici Trumpove administracije čvrsto tvrdili da nisu znali za tri navodna leta iznad teritorija SAD-a za vrijeme dok je bivši predsjednik bio na dužnosti.
Drugim riječima, postoji mogućnost da strani objekti u američkom zračnom prostoru nisu nova pojava, nego je novost da sada imaju sposobnost uočiti ih i pratiti.
Kako je u nedjelju izvijestio CNN, zajedničko američko-kanadsko zapovjedništvo NORAD nedavno je ponovno prilagodilo svoje filtre, odnosno poboljšali su radare kako bi bolje uočili spore mete koje se nalaze na određenoj visini.
Kina optužila Washington da je “pretjerao” srušivši kineski balon
Komentari