Europske zemlje zahtijevaju odgovore od Pekinga nakon što je njegov najviši diplomat u Parizu doveo u pitanje suverenitet bivših sovjetskih republika, u komentarima koji bi mogli potkopati napore Kine da se smatra potencijalnim posrednikom između Rusije i Ukrajine. Dužnosnici iz Litve, Latvije, Ukrajine, Francuske i Europske unije uzvratili su na primjedbe kineskog veleposlanika u Francuskoj Lu Shayea, koji je tijekom televizijskog intervjua rekao da bivše sovjetske zemlje, uključujući baltičke države, nemaju “učinkovit status u međunarodnom pravu.”
Lu je to rekao odgovarajući na pitanje je li Krim, koji je Rusija nezakonito anektirala 2014., dio Ukrajine. “Čak ni ove bivše sovjetske zemlje nemaju učinkovit status u međunarodnom pravu jer nije postojao međunarodni sporazum koji bi materijalizirao njihov status suverenih zemalja”, rekao je Lu, nakon što je prvo primijetio da pitanje Krima “ovisi o tome kako je problem percipiran” kao da je regija bila “u početku ruska”, a zatim “ponuđena Ukrajini tijekom sovjetske ere”.
Činilo se da se te primjedbe odriču suvereniteta zemalja koje su postale neovisne države i članice Ujedinjenih naroda nakon pada Sovjetskog Saveza 1991., i dolaze usred ruske brutalne invazije na Ukrajinu prema viziji vođe Vladimira Putina da bi ta zemlja trebala biti dio Rusije.
Kina je dosad odbijala osuditi rusku invaziju na Ukrajinu ili pozvati na povlačenje njenih trupa. Umjesto toga poziva na suzdržanost “svih strana” i optužuje NATO za potpirivanje sukoba. Također je nastavila produbljivati diplomatske i gospodarske veze s Moskvom.
Visoki predstavnik EU za vanjske poslove Josep Borrell odgovorio je u nedjelju nazvavši te izjave “neprihvatljivima”. “EU može samo pretpostaviti da ove izjave ne predstavljaju službenu politiku Kine”, rekao je Borrell u izjavi na Twitteru.
Francuska je također odgovorila u nedjelju, a njezino je ministarstvo vanjskih poslova izrazilo je svoju “punu solidarnost” sa svim pogođenim savezničkim zemljama i pozvalo Kinu da pojasni odražavaju li ovi komentari njezin stav, navodi Reuters.
Nekoliko čelnika u bivšim sovjetskim državama, uključujući Ukrajinu, brzo je uzvratilo nakon intervjua koji je u petak emitirao francuska postaja LCI.
Latvijski ministar vanjskih poslova Edgars Rinkevics pozvao je na “objašnjenje kineske strane i potpuno povlačenje ove izjave” u objavi na Twitteru u subotu. Obećao je pokrenuti to pitanje tijekom sastanka ministara vanjskih poslova EU u ponedjeljak, na kojem se očekuje da će se raspravljati o odnosima s Kinom. “Čudno je čuti apsurdnu verziju ‘povijesti Krima’ od predstavnika zemlje koja je vrlo oprezna kada govori o svojoj tisućljetnoj povijesti”, također je na Twitteru napisao Mihailo Podoljak, savjetnik ukrajinske predsjedničke administracije. “Ako želite biti glavni politički igrač, nemojte ponavljati propagandu ruskih autsajdera…”
Peking ima formalne diplomatske odnose s postsovjetskim državama, uključujući Rusiju, piše CNN.
Komentari