Kina je započela trodnevne vojne vježbe oko Tajvana nakon što se predsjednica Tsai Ing-wen susrela s predsjednikom Predstavničkog doma američkog Kongresa Kevinom McCarthyem, usprkos ponovljenim prijetnjama Pekinga. Vježbe, nazvane “Ujedinjeni oštri mač”, Tajvan je oštro osudio. Kina taj otok vidi kao svoj teritorij i ne isključuje upotrebu sile kako bi ga stavila pod svoju kontrolu.
Istočno zapovjedništvo kineske vojske najavilo je vježbe u subotu, opisujući ih kao “ozbiljno upozorenje protiv dosluha tajvanskih separatističkih snaga s vanjskim silama i nužan korak za obranu nacionalnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta”.
“Radna grupa istodobno je organizirala patrole oko otoka kako bi stvorila opkoljeno okruženje i situaciju odvraćanja”, priopćilo je Zapovjedništvo istočnog ratišta.
Ubrzo nakon objave Kine, tajvansko ministarstvo obrane priopćilo je da je otkrilo ukupno 42 kineska ratna zrakoplova iznad Tajvanskog tjesnaca, koji odvaja otok od kineskog kopna. Rečeno je da je 29 kineskih ratnih zrakoplova prešlo središnju liniju u tjesnacu u identifikacijsku zonu protuzračne obrane. Dodalo se da je u tjesnacu uočeno osam plovila PLA-a.
Vježbe dolaze dan nakon što se predsjednica Tajvana Tsai Ing-wen vratila iz desetodnevnog posjeta Srednjoj Americi i Sjedinjenim Državama gdje se susrela s predsjednikom Predstavničkog doma SAD-a Kevinom McCarthyjem.
Peking je višekratno upozoravao da se protivi putovanju i prijetio da će poduzeti “snažne i odlučne mjere” ako se to dogodi.
Upadi kineskih ratnih zrakoplova u tajvansku identifikacijsku zonu protuzračne obrane, samoproglašenu tampon zonu izvan njegovog teritorijalnog zračnog prostora, događaju se gotovo svakodnevno.
Tajvansko ministarstvo obrane priopćilo je u subotu da pomno prati situaciju i da će učiniti sve kako bi obranilo nacionalnu sigurnost i suverenitet.
“Narodna oslobodilačka vojska (PLA) namjerno stvara napetosti u Tajvanskom tjesnacu. Osim što šteti miru i stabilnosti, stvara i negativan utjecaj na regionalnu sigurnost i razvoj”, priopćilo je ministarstvo.
Ministarstvo je ranije u subotu priopćilo da će na vježbe odgovoriti na miran, racionalan i ozbiljan način, te da neće težiti eskalaciji sukoba.
Kina je reagirala na sličan način kada je tadašnja predsjednica Predstavničkog doma američkog Kongresa Nancy Pelosi posjetila Tajvan u kolovozu, pokrenuvši niz vojnih vježbi koje su okružile otok i ispalile projektile iznad njega.
Te su vježbe bile prvi put da je Kina ispalila projektile iznad otoka, a mnogi su ih stručnjaci vidjeli kao veliku eskalaciju kineskog vojnog zastrašivanja Tajvana.
Neki od tih projektila također su pali u Japansku ekskluzivnu gospodarsku zonu u blizini japanskih otoka sjeverno od Tajvana, što je potez koji je pojačao napetosti između Pekinga i Tokija.
Vježbe u kolovozu također su uključivale desetke kineskih ratnih zrakoplova koji su prelazili u identifikacijsku zonu protuzračne obrane Tajvana, kao i ratne brodove PLA mornarice u manevrima u vodama oko Tajvana.
Peking je u to vrijeme rekao da simulira zračnu i pomorsku “blokadu” otoka, ali je ponudio malo čvrstih dokaza koji bi poduprli tu tvrdnju.
Dužnosnici u Tajvanu navodno su očekivali manje oštre reakcije na njezin sastanak s McCarthyjem, jer se dogodio na tlu SAD-a.
Inače, sastanak predsjednice Tsai i McCarthya istaknuo je jačanje veza između Taipeija i Washingtona, iako su one i dalje neslužbene prirode. SAD je povukao svoje diplomatsko priznanje Tajvana još 1979., što znači da ga službeno ne priznaje kao državu. Međutim, podupire sposobnost Tajvana da se obrani prodajom oružja Taipeiju, piše CNN.
Komentari