Kina i Saudijska Arabija izrazile su usklađenu politiku u nizu područja od sigurnosti do nafte u zajedničkom priopćenju u petak, dodajući da će se međusobno podržavati, a da se neće miješati u unutarnje poslove.
Sporazum dolazi tijekom posjeta kineskog predsjednika Xi Jinpinga kraljevstvu, a usred poremećenih veza između Sjedinjenih Država i obiju zemalja oko proizvodnje nafte, kršenja ljudskih prava i drugih pitanja.
Zajedničku izjavu od gotovo 4000 riječi objavila je službena Saudijska tiskovna agencija (SPA), a u njoj je izraženo slaganje oko niza širokih globalnih pitanja, uključujući energiju, sigurnost, iranski nuklearni program, krizu u Jemenu i ruski rat protiv Ukrajine .
Rijad i Peking željeli su naglasiti “važnost stabilnosti na svjetskim tržištima nafte”, ističući da je Saudijska Arabija pouzdan izvoznik sirove nafte svom kineskom partneru. Također su izrazili odlučnost za “razvijanje suradnje i koordinacije na obrambenim poljima”, kao i nastavak suradnje na “borbi protiv terorizma i njegovog financiranja”.
U izjavi je potvrđeno da će zemlje “nastaviti čvrsto podržavati međusobne temeljne interese, podržavati jedna drugu u očuvanju svog suvereniteta i teritorijalnog integriteta i ulagati zajedničke napore u obranu načela nemiješanja u unutarnje poslove država, pravila međunarodnog pravo i temeljna načela međunarodnih odnosa.”
To bi uključivalo nekritiziranje međusobne unutarnje politike, vjerojatno uključujući pitanja ljudskih prava i domaće vladavine.
Kina je također potvrdila svoje “protivljenje bilo kakvim radnjama koje bi se miješale u unutarnje poslove Kraljevine Saudijske Arabije”, ne dodajući više detalja.
Obje zemlje bile su žestoko kritizirane zbog svojih evidencija kršenja ljudskih prava, a Washington je prethodno oštro osudio ono što je vidio kao brojna kršenja ljudskih prava i zlostavljanja koje su počinile i Kina i Saudijska Arabija.
U lipnju su SAD zabranile svu robu proizvedenu u zapadnoj kineskoj regiji Xinjiang, gdje je State Department procjenio da je od 2017. do dva milijuna Ujgura i pripadnika drugih etničkih skupina zatvoreno u sjenovitu mrežu logora za interniranje u kojima su navodno “ podvrgnuti mučenju, okrutnom i nečovječnom postupanju poput fizičkog i seksualnog zlostavljanja, prisilnog rada i smrti.” Kineski dužnosnici dosljedno su poricali sve optužbe o kršenju ljudskih prava u Xinjiangu.
A 2021., izvješće američke obavještajne zajednice ustvrdilo je da je saudijski prijestolonasljednik i de facto vladar Mohammed bin Salman (poznat kao MBS) bio izravno uključen u operaciju koja je dovela do ubojstva i komadanja novinara Washington Posta Jamala Kašogija. MBS je odbacio optužbe.
Xi je u srijedu sletio u saudijsku prijestolnicu Rijad u višednevni posjet kraljevini bogatoj naftom i u četvrtak je dobio raskošnu dobrodošlicu od MBS-a i drugih saudijskih dostojanstvenika. Saudijski vojni avioni pratili su letjelicu kineskog predsjednika, po njegovom dolasku razastrli su ljubičasti tepih i pucali su topovi. Xi je u petak pozvao saudijskog kralja Salmana bin Abdulaziza Al-Sauda da posjeti Kinu, prema saudijskoj državnoj TV.
Xijev posjet uključuje njegovo prisustvovanje “saudijsko-kineskom summitu”, kinesko-arapskom summitu i summitu Vijeća za suradnju Kine i Zaljeva (GCC), izvijestio je SPA.
U četvrtak su Kina i Saudijska Arabija potpisale sveobuhvatni sporazum o strateškom partnerstvu koji uključuje niz ugovora i memoranduma o razumijevanju, uključujući energiju vodika, koordinaciju između Vizije 2030. kraljevstva i kineske inicijative ‘Pojas i put’, te u pogledu izravnih ulaganja, izvijestio je SPA, bez navođenja detalja.
Xijeva topla dobrodošlica bila je u oštroj suprotnosti s hladnom atmosferom koja je okruživala posjet američkog predsjednika Joea Bidena kraljevstvu ranije ove godine.
Biden, koji je prethodno obećao pretvoriti Saudijsku Arabiju u “izopćenika” nakon ubojstva Kašogija, u listopadu je rekao da SAD treba “preispitati” svoj odnos s kraljevstvom nakon što je naftni kartel OPEC+ predvođen Saudijskom Arabijom smanjio proizvodnju nafte.
Washington je također bio u sukobu s Kinom oko Tajvana, demokratski uređenog otoka s 24 milijuna ljudi koji Peking smatra svojim teritorijem iako ga nikada nije kontrolirao, te proširenog utjecaja Kine na Bliskom istoku.
U odgovoru na Xijev posjet Rijadu, Washington je rekao da “nije iznenađen” i da je “svjestan utjecaja koji Kina pokušava povećati u svijetu”.
Saudijska Arabija je posljednjih godina bila u potrazi za diverzifikacijom svojih saveza, posebno usred sve veće kritike politike kraljevine od strane SAD-a, kao i onoga što su zaljevske monarhije doživjele kao slabljenje američke sigurnosne prisutnosti na Bliskom istoku.
“U vrijeme kada Saudijska Arabija nastoji unaprijediti svoje planove ekonomske diversifikacije, Kina je snažan partner kojeg treba imati i puno manje kritična u usporedbi s drugim zapadnim državama”, napisala je Amena Bakr, glavna dopisnica OPEC-a pri Energy Intelligenceu, na Twitteru.
Saudijski autor i analitičar Ali Shihabi napisao je da, iz saudijske perspektive, postoji frustracija jer “američki političari nastavljaju definirati Kraljevstvo” ubojstvom Khashoggija, ratom u Jemenu i ljudskim pravima.
“Čak je i SAD sa svim svojim sposobnostima potrošio dva desetljeća i trilijune, i izgubio nebrojene živote, pokušavajući reformirati Irak i Afganistan, samo da bi neslavno propao”, napisao je.
Saudijska Arabija “slijedi multipolarnu strategiju snažnih strateških veza”, dodao je Shihabi.
Koordinira s Kinom, Indijom, Rusijom po pitanju nafte, te s Ujedinjenim Kraljevstvom i Francuskom kao alternativama SAD-u po pitanju prodaje oružja, rekao je, “dok održava nadajmo se čvrst, ali neizbježno neravan odnos sa svojim starim prijateljem SAD-om.”
Komentari